şükela:  tümü | bugün
  • keratokonus adlı kornea hastalığının tedavisinde kullanılan yöntem. hastanın gözüne ilk yarım saat boyunca belli aralıklarla damla damlatılır, ikinci yarım saatte ise hem damla hem de ultraviyole ışın verilerek kornea'daki şekil bozukluğu giderilmeye çalışılır.
  • çeşitli * sitenin birbirine link vermesi.

(bkz: çapraz linkler)
  • şurada başımdan geçenleri detaylıca anlattığım, keratokonus tedavi yöntemlerinden biri olarak tercih edilen operasyon.
  • kornea esnekliğini azaltmak için ultraviole ışın tedavisiyle uygulanan, keratokonus tedavisinde kullanılan yöntem

korneadaki kollajen lifler birbirine paralel uzanır. bir lastiğin lifler gibi düşünülürse esnekliği fazladır. bu liflerin uv ışınla çapraz köprüler yapacak şekilde bağlanması yoluyla esneklik azaltılır.

not: keratokonus hastalığında korneanın deforme olması ve öne konileşmesi sonucu gelen ışık farklı yönlere kırılması sonucu görme keskinliği azalır. kornea esnekliği azaltılınca da korneadaki deformasyon, incelme ve konileşme durur.
  • önce tanımımızı yapalım. göz ile ilgili bir cerrahi ameliyat.

şimdi de meramımızı anlatalım. keratakonis denilen illet kornea bombesi ve incelmesinden muzdaribim. 2017 haziranında konulan tanı sonrası son zamanlarda daha bulanık görme sıkıntısı sonrası bugün mersinde özel bir hastanede yeniden muayene oldum ve göz doktorunun tavsiyesi üzerine işim gereği yaz başında "crosslink" ameliyatı olacağım. daha önceden bu ameliyatı olmuş veya konu hakkında bilgisi olan arkadaşların mesaj kutumu yeşillendirmelerini bekliyorum.

edit:imla
  • turkcesi capraz baglanma.

polimerlerde baglarin birbirine baglanma şeklinden dolayi bu adi almıştır. bir nevi ag yapisindan dolayi diyebiliriz.

capraz baglanma polimerlere muthis bir saglamlik kazandirir.

bu reaksiyonlar icin cesitli yontemler vardir. ben tezimde radikal baslatici yontemini kullandim uv isigi ile beraber.

bu alanda tez veya calisma yaoan varsa da kaynak noktasindan yardimci olabilirim.

ayrica (bkz: en cok bana soracaksınız)