şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: rubicon)
  (bkz: alea iacta est)
 • "eski roma'da silahlı askerler rubicon nehri dışında kalır ve asla şehre girmezlermiş. büyük politik çekişmelerin olduğunu anlatmak için kullanılan terim ise 'rubicon' geçildi yani 'zarlar atıldı' imiş"

  kaynak: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=176076
 • rivayete göre, sezar, milattan önce 49 senesinde, eyaletler arasındaki doğal sınır durumunda olan rubicon nehrini ordusuyla geçmiş ve savaş ilanı anlamına gelen bu eylemiyle bugünün tarihçilerinin roma imparatorluğu'nun yıkılmasına kadar gittiğini kabul ettiği bir süreci başlatmıştır. sezar'ın bu girişiminin sembolize ettiği gerçeklik nedeniyle, rubicon'u geçmek, "dönüşü olmayan bir yola girmek" anlamına gelen bir deyim halini almıştır.

  rubicon, burada, dönüşü olmayan yolun başlangıç noktası durumundadır. bir insan şayet rubicon'u geçmiş ise, artık o kişi için geriye dönüş yoktur, olan olmuştur ve artık kişiye yeni şartların gerektirdiklerini yapmak düşer. bu yönüyle, "crossing the rubicon" ifadesini türkçe'de en iyi karşılayan deyimin "ok yaydan çıktı" olduğu söylenebilir.

  tarihçi suetonius, rubicon nehrini geçmekte olan sezar'ın lisan-ı halini latince "zar atıldı" anlamına gelen "alea iacta est" ifadesiyle yansıtır. yani rubicon nehrini geçmekte iken yaptığının ne anlama geldiğinin farkında olan sezar, "artık bir kumardır oynadık, allah sonumuzu hayretsin" demektedir.

  tema:
  (bkz: ingilizce/@derinsular)

  diğer ilgili tema:
  (bkz: tarih/@derinsular)
 • rubicon nehrinin bir diğer özelliği de devamlı yatağının değişmesiymiş. dolayısıyla sezar'ın rubicon'u gerçekten geçip geçmediği belli değildir, hatta geçmediği halde geçti varsayıldığı için zorla savaşın içine çekilmiştir rivayeti de mevcuttur.
 • yönetmenliğini grant olson'un üstlendiği 2002 tarihli bilimkurgu.
 • roma cumhuriyeti'nin sona erip, roma imparatorluğu'nun kurulmasıyla sonuçlanan meşhur roma iç savaşı, julius caesar'ın ordularıyla rubicon'u geçmesiyle başladı.

  roma cumhuriyeti'nin bir generaliyken 4 sene sonra roma imparatoru olan julius caesar rubicon'u geçer geçmez mırıldandı:
  "ve zarlar atıldı"...
 • (bkz: the sounds)

  albümdeki şarkılar:

  1. "no one sleeps when i'm awake"
  2. "4 songs & a fight"
  3. "my lover"
  4. "dorchester hotel"
  5. "beatbox"
  6. "underground"
  7. "crossing the rubicon"
  8. "midnight sun"
  9. "lost in love"
  10. "the only ones"
  11. "home is where your heart is"
  12. "goodnight freddy"
 • ing. rubicon'u geçmek. siniri asmak. bugunun "kırmızı çizgiyi gecmek" anlamina tekabul eden kelimeler grubu.
  julius caesar 'in sinir olarak kabul edilen rubicon nehrini gecmesiyle soyledigi meshur soz icin
  (bkz: alea iacta est)
 • geri donusu olmayan yola girmek manasinda da kullanildigi gorulmustur