şükela:  tümü | bugün
  • amoksisilin ve klavulanik asit içeren geniş spektrumlu antibiyotik
  • eczanelere bol miktarda mal fazlası veren 2 muadil ilaçtan biri olduğu için amoksisilin klavunat grubu antibiyotiklerde doktor ne yazarsa yazsın eczaneler bu antibiyotikten veriyor.

diğeri için;
    (bkz: klavunat)
  • prospektüsünde "bir deri veya yumuşak doku enfeksiyonu olan selülit" tedavisinde de kullanıldığı yazan, kafaya selülitin enfeksiyon olduğunu düşündüren antibiyotik.

edit: zaten yumuşak doku enfeksiyonuymuş alisveris arabasi'na teşekkürler.
  • şurupları çocuklar tarafından iyi tolere edilebilen ilaç. tadına baktım gerçekten güzel.
  • insanın midesine kazıklı voyvoda yutmuş hissi veren kral antibiyotik. evdeki kutuların neden yarım kaldığını şimdi daha iyi anlıyorum.
  • augmentin ile eşdeğer ilaç gözükse de, etkisi muadillerinin altında olan ilaç, türkiyede'ki eşdeğerlilik üçkağıdını öğrendikten sonra klamoks-augmentin dışındakilere güvenmiyorum. tecrübeyle de sabittir.

asıl ilaç(a) etkisi: 100

eşdeğer ilaç(b) minimum: 80 olmalı (yoksa ruhsat alamaz)

croxilex der ki, biz etki değeri 80 olan b'nin eşdeğeriyiz. yani 64 olması gerekir minimum b'nin eşdeğeri olmak için ve 65 etki değeriyle de eşdeğer ilaç ruhsatını alır.

bu benzeri ilaçlar c'nin hatta d'nin bile eş değeri olarak ruhsat alabilir, biz de niye etki etmiyor lan diye düşünür dururuz.
  • doktorunuz bunu veriyorsa acikca kendisinden augmentin isteyin ya da baska bir ilac ama muadil olmasin. bilmislik etmek icin degil tabii ki. kendisini kisa vadede 2 defa kullanmak zorunda kaldim ve augmentin'in uzerimde yaptigi cilgin etkinin 10 da 1'ini bile yapamadi. doktorlar isine geliyor diye muadili diyor ama pratikte oyle olmuyor. sonrasinda tekrar bir kür antibiyotik kullanmak zorunda kaliyorsunuz.

edit: is bu entry, agrili ve atesli bir ruh hali, ahvali icerisinde girilmistir. kesinlikle bilimsel ve istatistiksel bir degeri yoktur. :/
  • augmentinden etki olarak çok farkı olmayan ilaç. muadilden muadil ilaç üretilmez çünkü. referans ilaçtan üretilir. dolayısıyla biyoyararlnımı filan aşağı yukarı aynıdır. suyunun suyunun suyu diye bir olay yok.
  • konu diş ise augmentinin eline su dökemeyen ilaç.
  • klamoks'un orjinal olduğu sanan insanlar tarafından kötülenmiş bu ilaç yazık..
    bu %80 olayı safsatadır. o zaman bu mantıkla bir ilacın 10 tane muadili varsa son ilacın içine etken madde koymaya gerek yok..
    ben olsam 10. muadil olmak için beklerdim. bas nişastayı sal piyasa ne güzel..