• az önce izlediğim eğlenceli filmdir.bana göre filmin yorumlanması yani senaryo kısmı çok klasik.eğer bu filmi başkaları oynasa benim pek umrumda olmazdı lakin bu filmde bir faktör vardı oda emma stone.filmi bana tam konsantre izlettirdi,o verdiği tepkimeler,jest ve mimikleri kullanışı,yürüyüşüne kadar müthiş bir gösteri yaptı.aynı zamanda emma thompson’ını da es geçmemek lazım tabii ki de baroniçe rolü için resmen biçilmiş kaftandı.kısaca bana göre emma’ların alıp taşıdığı bir film olmuş.aynı zaman da filmin müzik seçimleride güzeldi.

spoilerli dip not:lan filmin sonunda ki o paraşüt kısmını göstermeniz şart mıydı?çok gereksiz bir görsel kirlilik olmuş.
  • düşük beklentiyle izleyip çok beğendiğim bir yapım oldu. pörtlek gözlü emmam yine döktürmüş. karakter geçişleri çok çok iyiydi. film, tam bir görsel şölen havasındaydı. mekanlar, kostümler şahaneydi. senaryo da gayet eğlenceli. gatsby gibi sırf görsellik sunmuyor. 2 saati aşan süresince hiç sıkmadı. son olarak korsan bantlı köpeği yiyesim geldi.
  • joker filminde olduğu gibi yine varoluş sancıları çeken bir insanın dönüşümünü izliyoruz. fakat bu sefer hikayede dramatizm yerine daha çok komedi ve aksiyon sahnelerine yer verilmiş. ve bu sefer karakterimiz bir kadın.

görüntü yönetmenliği açısından filmin harika olduğunu söyleyebilirim. hikaye kurgusunu ve aksiyonu da başarılı buldum. estella karakterinin çocukluk dönemi de tam olması gerektiği gibiydi. fakat estella'nın büyümüş haline geldiğimizde, özellikle başlarda emma stone biraz sırıtmış gibiydi bence.

fakat karakter dönüşüp cruella olduğunda o zaman bu rol için neden emma stone'nun seçildiğini anlıyoruz. özellikle gözleri ve yüzü karaktere çok uymuş. sanırım emma da bu rolü daha çok benimsemiş.

ve tabi emma thompson'ı da tebrik etmek lazım. o da rolünün hakkını fazlasıyla vermiş.
    puanım 7
  • fragmanını gördüğümden beri beklediğim bir filmdi cruella. çok ciddi bir beklentim olmasa da emma stone ve emma thompson'ın kötü bir işe girmeyeceğini düşündüğümden de merak içindeydim. nitekim beklediğimden çok çok daha iyi çıktı film.

disney'in ana kötü karakterlerinden olan cruella de vil'i çocukluğundan itibaren bize tanıtan bir film. hafif aksak başlasa da hızlıca tempo kazanan ve gittikçe yükselen bir çizgisi var. stone beklediğimden de çok daha iyi performans göstermiş cruella olarak. estella olarak çok hafif sırıtsa da cruella'lı sahnelerde döktürerek oraları da unutturuyor. harley quinn havası var diyenleri anlayabiliyorum, ama beni hiç rahatsız etmedi şahsen. disney kendi joker'ini/harley quinn'ini çıkarmaya çalışıyor diyenlere diyeceğim şudur, ne yapsın adamlar film çekmesin mi? pek değerli prof. trelawney'e zaten laf söyleyemeyiz. mükemmel. mark strong'u da uzun zaman olmuştu izlemeyeli, özlemişim.

soundtrack konusunda benim zirvem guardians of the galaxy'dir (her ikisi de, ama daha çok ilki). bu filmin soundtrack'i de bir o kadar olmasa da yaklaşıyor o mertebeye. gerçekten çok çok üst düzey. defile sahnelerinde müzikle birlikte çok iyi yükseltiyor izleyeni ve gerçekten kaliteli seçimler olmuş, bir an için bile boşta bırakmıyor izleyiciyi.

defile sahneleri demişken modadan zırnık anlamam, ama çok keyifle izlediğim sahneler oldu. gossip girl'deki gala sahnelerini az çok beğendiyseniz zaten bu filmden keyif almamanız imkansız, o sahneler taşıyor filmi düzenli olarak. cruella'nın çöp arabasından indiği sahneyi uzun süre unutacağımı sanmıyorum, ama keşke yanan elbise sahnesini fragmanda görmemiş olsaydık.

bir villian'ı, hem de cruella gibi köpek yavrularını öldürüp kürkünden kendine kaban yapan bir karakteri disney'in nasıl ele alacağına çok şüpheyle yaklaşıyordum ama o kadar bağ kuruyorsunuz ki cruella ile, köpek yavrusu olayını tamamen unutuyorsunuz. hatta ihtimal dahi vermiyorsunuz, şahsen konser sahnesinde ben ihtimal dahi vermemiştim dalmaçyalıları öldürdüğüne. inanılmaz sevdiriyor kendini izleyiciye.

keyifli iki saat geçirmek istiyorsanız kesinlikle izleyin, hepimizin ihtiyacı var şu günlerde biraz keyifli zaman geçirmeye. disney ayağınıza kadar getiriyor bu fırsatı. kardeş durumumuz yok izleyemiyoruz diyorsanız, buyurun soundtrack'i. bunu dinleyip de filme geçebilirsiniz.

https://open.spotify.com/…swegw?si=fff3f03907ec4c32

komedi dozu tadında, paul walter hauser (horace) kardeşimi tanıyacaktım bir yerlerden comedy central'daymış üstte bir arkadaş yazmış. bill fry'la inanılmaz bir kimyası olmuş, her sahnesinde keyif aldım. ama artie'ye çok ayrı bayıldığımı da söylemeden geçmem.

gerçekten çok keyif alarak geçirdiğim son zamanlarda izlediğim en iyi disney yapımlarından. zaten disney, bir kere pişman et beni geçirdiğim zamana be kardeşim. 7.5'dan 8/10 veriyorum filme. doya doya, tekrar tekrar izlerim ben bunu. umarım devamı da gelir.

edit: evet, umduğum gibi olmuş. yapımcılar gişeden memnun kaldıkları için devam filmi üzerinde çalışmaya başlamışlar bile.
  • emma stone olsun çamurdan olsun diyerek başlıyorum. belki biraz kafa dağıtırız.

star

kıyafetler damga vurdu. baştaki küçük kız çok tatlıştı. şubat mart gibi çekilse kostüm oscarını alırdı muhtemelen.

emma stone, benim "dünyanın en güzel kadınını getirseniz bla bla" gibi cümleler kurarken ismini kullandığım kadındır 1 senedir. hak ediyor. zeki. sevimli. cana yakın.

7-8/10
  • kötüler neden kötüdür, kötüleri de anlamaya çalışalım mottosuyla yola çıkan maleficent filmlerinden sonra kötü karakterlerin zeki ve eğlenceli olabileceklerini göstermeye çalışan disney filmi. hitap ettiği kitle ve vermek istediği mesaj ne tam olarak anlaşılmıyor, bir çocuk bu filmi izlediğinde tam olarak ne düşünür, ne düşünmelidir bu soruların cevabı biraz havada kalıyor. ama çocukların fikrini umursamıyorsak bence güzel film.

bunun dışında, emma thompson'da miranda priestly (the devil wears prada), emma stone'da ise jenny humphrey (gossip girl) havası var biraz. lady gaga'lı house of gucci filmi önüne geçmezse bu yılın en iyi moda filmi bile olabilir.

after credits sahnesini izlemeyi unutmayın.

--- spoiler ---
    101 dalmatians filminde önemli yer tutan avukat roger ve gazeteci anita karakterlerinin hikayelerini havada bırakmamışlar ve devam filmine açık kapı bırakmışlar, iyi olmuş.
    --- spoiler ---
  • film boyunca aklıma hep joker geldi,müthiş bir çift olurlardı diyerek,bayılarak izlediğim film.

mantık hatalarından falan bahseden olmuş ama son zamanlarda izlediğim,üzerinde çok ince düşünülmüş ve emek harcanmış bir film izlenimi yarattı bende.kostümler,tasarımlar,boncukların güve yumurtası olması detayı bile bence fazlasıyla bunu kanıtlıyor.
  • sıfır beklentiyle izlememe rağmen çok beğendiğim bir film oldu.

önceki 101 dalmatians filmlerinden farklı bir işlenişi var. bu sefer cruella de vil karakterinin hayatına odaklanmışlar. saf kötü karakter olarak bilinen cruella'yı farklı bir açıdan izlemek güzeldi.

oyunculuklar müthişti. emma stone ve emma thompson ikilisi parlamışlar.

gayet akıcı, dolu dolu bir filmdi.
    devamının geleceği söyleniyor. bu şekilde olduğu sürece her türlü izlenir.
  • çok da meraklısı olmayarak izlediğim ancak beğendiğim bir film.

müzikler muazzam bir playlist. tam sıkılacağım derken güzel bir şarkı ile toparlıyor.

müzikler için full playlist spotify tarafından şurada oluşturulmuş.

--- spoiler ---

en sondaki denize iniş sahnesi haricinde görseli çok iyi bir filmdi. tamam artık o kadarı yaptık, burayı da yapıverin geçsin gitsin demişler galiba.

--- spoiler ---
  • disney'in devam filmi üzerine çalışmaya başladığı haberleri geldi. yönetmen craig gillespie ve tony mcnamara projede -yüksek ihtimalle- tekrar yer alacaklar.

--- spoiler ---

no surprise here: disney is capitalizing on last weekend’s success of cruella in theaters and on disney+ premier, with a sequel already in the works with the pic’s director craig gillespie and writer tony mcnamara looking to team again.

said a disney spokesperson, “we are very pleased with cruella’s box office success, in conjunction with its strong disney+ premier access performance to date. the film has been incredibly well received by audiences around the world, with a 97% audience score on rotten tomatoes in addition to a’s in every demographic from cinemascore on opening weekend, ranking it among the most popular of our live-action reimaginings. we look forward to a long run as audiences continue to enjoy this fantastic film.”

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap