135 entry daha
  • selçuklular high middle ages bookmark ı çok zor ama ilk zamanları düzgün bir stratejiyle atlatırsanız sonrası çok keyifli.
    artıları:
    dev selçukluların patronuyuz 12k lık ordumuz var
    çok ucuz ve şahane bir pers merc birliğine erişimimiz var, 75k fiyatı 15k aylık. normalde kofti birlikler en ucuz 180k-20k oluyor.
    tribal değiliz ama tribal ler gibi loot edebiliyoruz.

eksileri:
    hiçbir vassalımız bizi sevmiyor, bizi gömmek için yer arıyor tabiri caizse. 12-14k sahibi komşumuz bizansla direk savaşta başlıyoruz..
    halife vassal ımız, fakat sorun çıkarmak için fırsat kolluyor kendisi, sponsoru yanımızdaki bir diğer dev fatimiler.
    şii vassallarımız bağımsızlık toteminde ikinci sırada, arap halifemiz ses etmezse bunlar ediyor, olası bir bizans mağlubiyeti sonrası en az on yıl sürecek iç savaşınız hayırlı olsun..

eksilerden sıyrılmak için hızlıca bizansı yenmek lazım.
    bizans orduyu toparlamadan önce biraz içeri sızıp küçük birlikleri yedikten sonra geri çekiliyoruz, sonra 14k kadar organize birlikle üstümüze yürüyecek, bizi yakalayamazsa edessa yı kuşatacak. buranın kalesi iyi, biraz attrition vermesini bekliyoruz ve denge 11k-13k gibi olduğunda dalıyoruz, tercihen merc desteğiyle. bunu iki üç kez tekrarlıyoruz.

şii sorununu halletmek uzun iş, imam a çok iş düşüyor. direkt şii olmak da çözüm tabi, ama o zaman da sünni vassallarınızla birlikte karahanlılar ve gazneliler sponsorlu sünni belanız olacaktır muhtemelen.

kudüse hiç bulaşmıyoruz, fatimide kalsın. bırakınız fatimi uğraşsın crusade ile. crusade ile uğraşmazsa bizimle meşgul olacak zira.

bundan sonrası nispeten daha kolay, vassallarınızı yeşilde tuttuktan sonra centralization ve crown authority yi artırıyoruz nabza göre, ordumuz 22k ları gördüğünde anadoluya dalabiliriz. bu süreçte şii olmadıysanız karahanlılar ve gazneliler sağlam müttefik olabiliyor.
  • oyunu öğrenmek isteyenler için en uygun başlangıç 1200'lü yıllarda kutsal roma imparatorluğu vassallarından birini seçmek olacaktır. doğu tarafı daha iyi olsa da batı tarafı olsa çok farketmez. eğer tarih ile ilgili iseniz nurnberg'de von hohenzollern'ler en uygunu olur. sonra tarihsel büyük prusya'ya adım adım gidiyoruz:

- papa ile iyi ilişki kurulacak ki arada maddi destek koparılabilsin.
    - imparatorluk ailesinden gelin alınacak.
    - haçlı seferi gibi maceralara gerek yok başka işlerimiz var.
    - öncelik maddiyata odaklanıp şehrimizin geliri arttırılacak.
    - gavelkind denen sistemden erkenden kurtulunacak.
    - tarihsel prusya bölgesinde romuva inancına sahip devletler arasında çıkan ilk savaşta uygun ve güçsüz olana saldırılacak.

prusya ve kuzey polonya'da her hangi bir pagan devletten toprak ele geçirince tabi ki durulmayacak.

- ilk fırsatta ikinci hatta üçüncü devlet ilan edilip duke makamına erişilecek.
    - kutsal roma imparatorluğu iç savaşlarından itinayla uzak durulacak oradan hayır gelmez.
    - paganları dövdükçe papa'nın daha fazla güveni kazanılacak böylece daha fazla yardım alınacak.
    - varis evlat genius, diğerleri ise güçlü ailelerin çocuklarıyla beşik kertmesi yapılacak.
    - kutsal roma imparatorluğu parçası olduğumuz için dış güçlerin bize saldırmaya cesareti olmayacak.
    - duke sonrası ikinci duke derken krallık kurulacak.
    - müttefiklere yardım falan edilmeyecek dibinizde değilse sadece kağıt üzerinde savaşa girilecek.

pagan devletlerini fetih etmek belli bir süre sonra kolaylaşacak. fakat bölgenin almanlaşması en azından hristiyanlaşması uzun süreç olduğu için meyvesini toplamak uzun sürecek. isyanlar arttığı ve sizi koruyan imparator olduğu için bağımsızlık gibi fikirler mümkün olduğunca ertelenmeli.

- entrika ve diplomasi yoluyla küçük alman devletleri kontrolümüz altına alınacak.
    - mümkün olduğunca çok çocuk yapılıp prusya ve baltık bölgesi hanedan üyelerine vassal olarak verilecek fakat birinci dereceden akrabalara aynı duke bölgesindeki kontluklar verilmeyecek.
    - orta avrupa'ya şimdilik bulaşılmayacak bunun yerine kuzey'de danimarka ve egemenliği altındaki pomeralia bölgesi daha iyi alternatif olur.
    - pagan bölgeleri almanlaştıktan sonra imparatorluğun bir kalkandan çok yükümlülük olacağı için yavaş yavaş karşısında yer alınacak.
    - imparator karşıtı devletler ile evlilik bağı kurulacak, mümkünse papa'nın afaroz etmesi sağlanacak.
    - ilk kurşun sıkan suçlu olduğu için imparatorluk iç veya dış savaşa girmeden aksine hareket edilmeyecek. fakat yeterli ortam oluştuğu zaman hançerlerden hançer beğenilecek.
    - bu aşamadan sonra muhtemelen önümüzde güzel bir fırsat olacak kendi imparatorluğumuzu kuracağız.
    - dış güçlerin bir kısmı ile ilişkimiz illaki kötü olsa da bir kısmı ile aramız düzeltilecek ve iyi ilişkiler kurulacak.

buradan sonrası zaten oyunu sıkabilir hatta zaman bitmiş olabilir. zaten haritada nazi almanyası'na dönüşmüş olduğunuzu görebilirsiniz. adolf gibi olmaya çalışırsanız iç ve dış isyanlar sizi yiyebilir. fakat otto von bismarck olursanız, aşırı genişlemeden gayet güzel ve eğlenceli bir imparator yönetebilirsiniz.
  • paylaşılan hikayeleri okudukça insanın oynama isteğini kabartan oyun.
  • iber yarım adasında cadiz kontu olarak olarak başlayıp (müslümanlarda sheikh diyorlar) etrafımdaki emirlikleri sikertip kendi sultanlığımı kurdum.

şu an hem kendi hanedanımda amca çocuklarıyla hemde iber yarım adasında aragon castille, leon ve fransayla savaşıyorum. etrafımda müslüman ülke kalmadığı için ilan ettiğim cihat bir sike yaramıyor aksine gavurların hepsi papa diyerek birleşip sikertiyorlar beni. düşmanlarımın aralarını karıştırıp çıkan isyanlarda topraklarını alarak götüm götüm büyüyorum şu an.

tam bir game of thrones simulator.
206 entry daha
hesabın var mı? giriş yap