şükela:  tümü | bugün
164 entry daha
  • ilk müslüman devlet tecrübemi, hastings 1066'da başladığım gazneli mahmut'un torunu ibrahim olarak yaşadım.

öncelikle söylemek isterim ki ikta sistemi feodalizm'den çok daha kolay. kafirlerden beleş unvan çekmenin ve beleş düklük çekmenin getirdiği inanılmaz rahatlık sayesinde neredeyse hiç iç savaş yaşamadan oynamak mümkün. beleşten her tarafa savaş açabilmek ise pastanın üzerindeki çilek resmen.

decadence ve din olayı ise eksi ancak, feodal sistemde derdini çektiğiniz entrikanın, isyanın yanına yaklaşamaz.

decadence idaresi oldukça kolay, varisiniz dışındaki çocuklarınıza gerek tımar gerekse beylik veriyorsunuz, buradaki kilit mesele ise sizle ve varisinizle birinci derecenden bağlantıyı kesmek. bey ve beylerbeylerinin altına vasal olarak vermek. bu demek değil ki sorun çıkarmayacaklar ancak bu yolla sorunu minimuma indirebilirsiniz.

varislerimden bir tanesi çok dallamaydı, delhi sultanı olarak sürekli birşeyler kaptırıyordu ve kendisi için teker teker geri toplamak zorunda kalıyordum ancak bu olay sadece bir kere oldu.

sağdan soldan aile bireyleriniz zevk-ü sefaya düşecek, bu durumda ya adam oluyorlar ya da hapse atıyorsunuz rahat iş. üstüne üslük holy war açmak*, hacca gitmek, oruç tutmak, turnuva düzenlemek de decadence azaltıyor.

gelelim işin esas zorluğuna; din. katolik ve ortodox bölgelerde din çok stabil, sağda solda kafirler çıkınca papaz efendi gidip hallediyor. orta doğu'da ise işin boku çıkmış durumda. yezidisi, zikrisi iti kopuğu bir anda türüyor, ve prosterilyze etmek cidden zor. hele bir de vasallarınız kafir olursa al başına belayı. adamların dinini değiştirtmek için kaç bin gold dağıttım bilmiyorum. dikkatli olsaydım daha ucuz olurdu o ayrı.

varis konusunda da işler yine daha kolay. gavelkind değiştirme çilesi yok, istediğiniz oğlanı seçip toprağı verin, varis o olsun. çocuk sıkıntısı da yok, 4 tane karı alıyorsunuz, ben hepsini farklı millet alıyordum, maksat çeşitlilik, hoşgörülü bir harem olsun. yalnız burada da dikkatli davranmanız gerekiyor, kazara yanlış eleman başa gelebiliyor. benim mesela ailedeki herkes 70'i deviriyor** dolayısıyla varislik genelde torunumdan devam ediyor. hatta bir tane padişah'ım 78 yaşında öldü, ölene kadar 2 nesil gömdü, torunumun oğlu devam etti.

gazneyle maceralarıma gelirsek; ilk başta hindistan'ı kapatmaya yöneldim, zira selçuk sunni idi ve ilk 150 yılda savaşmak istemeyeceğim kadar güçlüydü. hintli puştlar defensive pact de kursa, arkadan moğolu fatımisi selçuğu da gelse babaları 180 yıl civarında bitirdim. daha iyi oynayan biri daha azını da yapabilir kanımca. benim beyin gücümün çoğunu, bölge dağıtmak için sağdan soldan türk eleman bulmaya harcadım. bengal'den anadoluya altımdaki vasalların yüzde 90'ı türk, kalanın yüzde 90'ı da en ufak seviyeli vasallar. he benimkilerin altında hint, arap, pers türlüsü var ama banane onlar uğraşsın. uğraşma mevzuuna gelince, garip bir şekilde altımdaki sultanlar sürekli isyan bastırıyorlar çözemedim gitti.

1351 yılında selçuk reyise invasion of persia'yı verdim. fatımi bunları çok darlıyor diye şii'ye döndü galiba salaklar, ben ilk 200 yılda bir kere daldım diye rahat ederiz sandılar herhalde, hoş şimdi ikisine sırayla dalıyorum o ayrı. konumuza dönersek. invasion'ı verdik de, 140k askeri taa hindistan'dan falan toplamak zaten bir sene sürüyor***, neyse efendim tam böyle herşey yolunda işgal ederkene papa kudüs'e haçlı seferi açtı. kudüs ve etrafındaki iki düklüğü bir 30 yıl kadar önce cihatlamıştım herhalde yeni kendine geldi. neyse ki işgalimiz iyi gidiyordu, gemileri basraya çekmeye başladım, assault vere vere 100% ü buldum ve orduyu taa arap yarımadasının etrafından kudüse götürmeye başladım. diyeceksiniz ki arası iki adım yol karadan git, valla karadan gidersek taşığım 50k askerin yarısı çölde telef olacak, hem haçlılar da taksit taksit geliyor zaman var. işgal bitti, kudüse döndük ama, koskoca pers krallığındaki tüm beyler iranlı anasını satayım, bu yavşak selçuk ailesi kaypak gibi pers kültürüne falan dönmüş. bunların aralarından gerekli olanları çekip türkleri yerleştirmeye başladığımda bir de iç savaş çıkardılar. iyi askerle çıktı isyan amma velakin bunlar toparlanamadan 3*13 lük ordumla babaları bir senede yedim, iran'da düzen sağladım.

bütün bu olaylar 5 yıl sürdü, şu anda +%73'le kudüsü savunuyorum, 30k civarı askerim var**`:üşenmeyip topladım son 4 yılda 60k civarı haçlı temizlemişiz taksit taksit`, 5 yıl önce getirdiğim 140k nın 100k sı gitti, 10k falan disband'ledim elde kalan bu 30 da kudüsü savunmaya yeterli görünüyor. çıkmadan bir bakayım dedim, vasallar orduyu geri toplamış bile, bassam 20k benden 160k onlardan**

hedef 1453'e kadar olabildiğince yer kapatmak, fakat world domination imkansız.

ekleme; bu oyunda parayı vurmanın kilit yolu, trade republic kurmaktan geçiyor. deniz kenarındaki bir düklüğün tüm county'lerini şehir veriyorsunuz, sonra düklüğü verince iş bitiyor. ancak feodal bir devlet toplam bölgesinin %10'u kadar şehir county tutabiliyor, yani yeterince büyük değilseniz veya deniz kenarında yeterince küçük bir düklük yoksa kurmak için beklemeniz gerekli. ben iran kıyılarındakini hemen kurdum*, bir 50 yıl önce de sri lanka'da kurdum, para akıyor valla, tımar sistemi de feodaliteden iyi para getiriyor, bolluk içinde yaşıyoruz, varislerimin bölgesini geçtim, küçük vasallarımın bölgelerine bile binlerce gold yatırım yaptım, arada fantazi olsun diye filli paralı asker falan tuttum o derece. fil deyince yalnız, hintlilere girişmek için en az 1.5 katı olmanız lazım ilk başlarda yoksa filler içinizden geçiyor o da ayrı bir detay.
3 entry daha