şükela:  tümü | bugün
 • türkçesi 'ezilme sendromu' olarak adlandirilir..türkiye'de yaşanmiş olan depremden sonra görülen en büyük ölüm nedenlerinden biridir..

  daha fazla bilgi için;

  http://www.akut.org.tr/…me=news&file=print&sid=1439
  http://www.ttb.org.tr/sted/sted0999/st09993.html
 • vücudun bir kısmı bir yere sıkışır ve kaslar kan gitmediği için ölmeye başladıkça toksik madde salgılar, daha sonra toksinler vücuda yayılır.
 • hücre içi elektrolit olan potasyumun ezilme sonucu hücre dışına çıkmasıyla oluşan hiperpotasemi, asidoz ve böbrek yetmezliği ile giden bir hastalık. depremzedelerde oldukça sık görülür. depremden sağ çıkarılan kişilerin hastanelerde kaybedilme sebebi yine bu sendromdur. bu sendromla mücadele sıvı elektrolit dengesinin sağlanması ve hemodiyalizle yapılır. hiperpotaseminin kardiyak etkilerinden hastaları korumak kolay olsa da, asidoz sebebiyle jelatinleşmiş myoglobinlerin böbreklerde çöküşünü engellemek pek kolay olmamaktadır. acil hemodiyaliz bu hastalarda şarttır.
 • van'da kurtarilan yunus çocuğun hayatını kaybetme nedeni olarak tahmin ettigim rahatsızlık.
 • tedavisinde asidozla mücadele önemlidir. bu yüzden mannitol, alkali sıvılar kullanılmalıdır. bu sayede idrar alkalizasyonu yapılmış olur.

  daha hasta enkazdayken ilk görülen uygun uzvundan sıvı tedavisi başlatılmalıdır.
 • saatte 500/1000 cc mayi verilmesi en etkin tedavi yöntemlerinden biridir.
 • verilecek mayi miktari oyle 500/ 1000 seklinde ezbere rakamlardan ziyade saatlik idrar miktarina gore belirlenmesi gereken sendromdur. idrar cikisi 100-150 cc/h olacak sekilde mayi hazirlanmalidir.
 • crush hasarı, travmayı anlatır
  crush sendromu terimi ile travmanın yol açtığı rabdomiyolize bağlı olarak pek çok belirti ve bulgu (örneğin; hipovolemik şok, akut böbrek yetersizliği, hiperpotasemi, kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, infeksiyonlar vb.) içeren bir tablo diyebiliriz.
  deprem ülkesi olan türkiyenin afet tıbbı açısından en iyi kriz yönetimine sahip olması gereken ve hekimlerin unutmaması gereken tablodur
  depremin kendi travmasından sonra en çok öldürme sebebi crush sendromudur crush sendromlu hastaların üçte birinde böbrek yetmezliği gelişir.
  kadalex isolyte gibi potasyum içeren sıvılar asla verilmemeli mevcut olan rabdomiyolize bağlı artan potasyum zaten tek başına ölümcül aritmi riskini artırırken bir de potasyum ihtiva eden sıvılar verilerek bu risk artırılmamalı
  travma dışı crush sendromu yapan nedenler de unutulmamalıdır ilaç ve toksinler metabolik nedenler ve polimiyozit dermatomiyozit gibi kas hastalıkları mesela.
hesabın var mı? giriş yap