• finaline kadar, çıkışından 700 yıl sonra ancak oynasam da genel olarak beğendiğim bir oyun oldu.

18 saat oyun sürem var ki en fazla zaman harcadığım fps oldu kendisi ayrıca. sanırım bu kadar uzun fps'ye alışık olmadığımdan sonlara doğru sıkılmaya başladım. sıkılmamda bu temada bir fps'yi de ilk kez oynanam ve aynı düşmanlarla savaşmaktan bunalmam yatıyor da olabilir.

ayrıca yer yön yönergelerini bazen yetersiz ya da aşırı zor buldum, mavi vurgunun içerisinde olmama rağmen hedefe ulaşamamak ya da hedeften çıkamamak da zaman zaman canımı sıktı. o tarz bölümlerde mecburen -birçok gamer da aynı sıkıntıları yaşadığı için paylaşımlar olmuş - netten yardım almak zorunda kaldım bu yer-yön mevzusunda. hile ise kullanmadım.

sonuç olarak hafızamda unutulmaz bir tat bıraktı. +rep ve teşekkürler steam summer sale.
  • grafiklerinin ve hikayesinin güzelliğiyle tadı damağımda kalan oyunlardan bir tanesi.
    kendisinden sonra gelen crysis 3 pek bir cacığa benzemiyordu.
  • o kadar underrated bir oyundur ki kendisi işte trende uyacağım diye crysis 1 de verdiğin açık dünya deneyimini bozup cod gibi oyun yaparsan böyle olur.
  • ilk hikayenin devamı olarak başka bi karakterle devam ettiğiniz serinin ikinci oyunu.ilk oyun da ilk oynadığımda çok iyi gelmemişti ama farklı özellikler farklı ortam falan,sanatsal mekanlar ve tabi türkçe dublaj yamasının zamanına çok faydasının dokunduğunu düşünürsek bana ilk oyun baya oynanabilir gelmişti fakat 2. oyunda yine oynanış aynıydı ve grafikler tamam baya güzel duruyor fakat o kadar karmaşık yapmışlar ki grafikleri,çatışırken iki yüz tane adam olmasına rağmen koşa koşa adam arıyorum ki öldüreyim diye..bildiğin puzzle gibi olmuş.ayrıca o kadar cod ,battlefield oynamış birisi olarak oyunun baya zor ve sıkıcı olduğunu söyleyebilirim.başta ne güzel askerlerle çatışırken kafaya ala ala ilerliyordum sonra bi uzaylı saçmalığı başladı (ki ilk oyunda da aynı şey vardı ) .abi adamlar ölmüyor en çelimsiz insana benzeyeni bile neredeyse iki şarjöre anca ölüyor.bunların bi büyüğü var ki bildiğin döner başlı minigun kullanıyor herif..en az 3 c4 + bi kaç şarjöre ölüyor ..bunlar da bitiyor peşine uçak kadar büyük makineler çıkıyor (ki ben buları ilk yarım saat es geçerek bu zaten senaryo dışıdır uzaktan görünüyordur diyerek bölüm atlamaya çalıştım fakat sonra anladım ki öldürmemiz gerekiyor).zorluklardan diğeri ise bir uzaylıyı öldürdüğünüzde diğer hepsi koşa koşa gelerek üstünüze sıkıyor ve emin olun ölene kadar durmuyorlar.ve bi kaç saniye üstünüze sıkılsa ölüyorsunuz.diğer büyük sıkıntı ise oyun yapımcılarının siz oyunu bitirmeyin diye yapmış olduğu save sorunu.. o bölümde istediğiniz kadar ileri gidin öldüğünüzde o bölümün başından başlıyorsunuz ki ben 20 dk hayvan gibi çatışarak ilerlediğim yerden geriye dönmek zorunda kaldım.sonuç olarak sıkılmadan ilerlemek imkansız olsa da sabrederek ilerleyip bitirdiğinizde de yine fazla memun olamıyorsunuz.hikaye zaten aşırı zorlama yapılmış hep aynı terane dönüp duruyor.tamam grafiklere baya özenmişsiniz ancak yetmemiş malesef.oyun puanıım.6/10.
  • oyunun menü ekranındaki müziği oyundan ayrı bir dünya oluşturmuş ve resmen kendi ününü oluşturmuştur. herkes eleştirsede ben crysis serisini severim.
  • düşman yapay zekası ile oyun grafikleri ayrı kulvardaydı. grafiklerini beğenmiştim. fakat yapay zekası saçma sapandı. konuşmaları da eylemleriyle çoğu kez farklıydı.
    ceph'leri öldürene kadar canınız çıkıyor. acemi üstü seviyede ben beceremiyordum ceph'li bölümleri geçmeyi. mecburen acemi seviyede oynamak zorunda kalmıştım.
    bir de oyun türkçe olmasına rağmen mevzu neydi, neye dönüşüp nasıl bitti pek anlamamıştım. bir heves başlayıp sıkıla sıkıla bitirdim oyunu. son bölümde hayalet cephler vardı. o bölümü belki 20 defa oynamışımdır. son bölüm olduğunu da bilmiyordum. bilseydim 5. denemeden sonra bırakırdım nasıl olsa oyun bitecek diye. çünkü amaç oyunun sonunu görmekti. bir kapı açılacak işte, bir şeyi aktif mi ne edeceksin sonra bütün cephler ölecek. sonra zafer!
  • soundtrackini hans zimmer usta yapmıştır.
  • (bkz: adam vuruldu)
  • o kadar iyi bir oyun ki, bu sene çıksa oyuncuların %98'i "bunlar ne boktan grafikler" demez. buyrun bi göz atın: https://www.youtube.com/watch?v=u-ma5bfe-gs

2011 yılında yani 8 yıl önce çıkan bir oyun olduğuna inanmak zor. bu, oyunun başarısı olduğu kadar oyun grafik teknolojisinin ne kadar tıkandığını da gösteriyor. teknoloji gele gele ray tracing denen balon bir teknolojiye geldi.

boyutu da sadece 7,65 gb. güncel oyunlar 40-50 gb oluyor. halen oynamayan fps sever varsa eski demeyip mutlaka indirip oynasın. 2011 yapımı olduğu içim sıradan güncel bir ekran kartıyla bile rahatça oynanabiliyor.
  • "bu insanların kazanabileceği bir savaş değil. artık gelecekteyiz."
hesabın var mı? giriş yap