şükela:  tümü | bugün
 • bir netflix belgeseli...
  (küba ve kameraman)
  küba'nın 40 yıllık tarihi bundan daha seyirlik anlatılamazdı sanırım.
  belgeselin yönetmeni 1970'lerden başlayarak küba'yı takip eden bir "gazeteci". küba'da kimini gençliğinde kimini çocukluğunda tanıdığı kişileri, yıllar içinde takip ediyor. her küba seyahatinde o kişilerle buluşarak küba'nın son durumu hakkında bize notlar aktarıyor. castro ile diyalogları ise görülmemiş türden.
  jon alpert'in emmy ödülü de varmış...
  toplamda 1 saat 54 dakika olan belgeselin yapımcısı ise netflix.
  belgeselin fragmanı ise burada:
  https://www.youtube.com/watch?v=lsz8hdutkem
 • son zamanlarda izlediğim en güzel belgesel, diyaloglar çok içten. fidel castroyla konuşmaları, bir ülkenin zamanla değişimi ve bunun köy olsun şehir olsun insanlara etkilerini çok güzel gözlemleyebiliyorsunuz. her seferinde uğradığı çiftçi ailenin vefatından sonra mezarlarını bile sürekli ziyaret etti. kesinlikle herkesin izlemesini tavsiye ettiğim bir belgesel. resmen hayatın evrelerini izleyebiliyorsunuz ve küba hakkında ciddi bir fikir edinebiliyorsunuz.
 • netflifx belgeseli. şimdiye kadar izlediğim en içten, en samimi belgesel diyebilirim. mutlaka izleyin...
 • serbest muhabir jon alpert tarafından çekilen belgesel. sosyalist devriminden günümüze kadar belli periyotlarla küba'yı ele alıyor. her şey çok güzel ve doğal, mutlaka izlenmesi gereken belgesellerden.

  çiftçi amcaların yaşam sevincinden, neşesinden, tüm olumsuzluklara rağmen yüzlerinin gülmesinden etkilenmemek elde değil.
 • küba'nın 1979 yılından itibaren sosyalist yönetimin altında yıldan yıla geçirmiş olduğu değişikliği küba insanının gözünden anlatan belgesel. muhabir jon alpert boyhood filmindeki konsepti belgeseline uyarlamış ve küba'nın yaklaşık her 5 yıllık görünümü belli başlı kişiler üzerinden kaydetmiş. özellikle küba insanının neşesini, çalışmaktan vazgeçişmeyişlerini izlemek çok keyifli. umarım bir gün oraya gidip kübadaki yaşama bizzat tanık olmak bana da nasip olur.

  izleyin, izlettirin.
 • dünyaya, şimdilerde renkli sokaklarıyla vlogları süsleyen küba'nın devrimden sonra yaşadıklarına dair bir pencere açan, etkileyici bir belgesel olmuş. yukarıda daha detaylı bilgileri verilmiş, jon alpert, 40 yıllık bir süreçte ülkeye belirli aralıklara gidip, ilk ziyaretinde görüştüğü 3 farklı aile üzerinden devrimin sosyal,eğitim,sağlık gibi önemli alanlarında, kısaca günlük hayattaki etkilerini ve değişimleri her gittiğinde yine aynı kişileri ziyaret ederek yıllara sari olarak aktarmış.

  belgesel,fidel castro’nun lider duruşuna şahitlik edecek olmanın güzelliği bir tarafa, sırf sıradan bir o kadar da samimi hayat hikayelerine konuk olmak için bile izlenebilir.
 • hayatımda izlediğim en sıcak video diyebilirim. insanların neşesini hiçbir şey alıp götürememiş o kadar olumsuzluğa rağmen. bi de bize bakıyosun herkes mutsuz,her gün suratlar asık. gerçekten zamanın durduğu mutluluk ülkesi küba olabilir. ellerine sağlık güzel insan (bkz: jon alpert). yalnız yalan yok o yaşlı amcalar öldüğünde ağladım.
 • inanılmaz bir emek ürünü. jon alpert yerinde başka birisi olsa ve birebir aynı adımları uygulasa bu kadar başarılı bir belgesel olmazdı muhtemelen. insanlarla iletişim yeteneği öyle kuvvetli ki, tanıştığı insanlar elinde kamera olan bir adama bile en doğal hallerini sunabiliyorlar. en garip yanı da, bütün o insanlarla arkadaşlık kurmamızı sağlıyor. bir süre sonra siz de gregorio'yu özlüyorsunuz.