şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ilk duyulduğunda şekil itibariyle bu ismi aldığını düşündüren, ankara'nın çubuk ilçesi'ne özgü turşu.
  • yemeye doyulamayan, az sarmısaklı, çıtır çıtır 8-10 cm.lik parlak - kornişon değil - hıyarlardan yapılmış turşudur. "ankara turşusu" diye de bilinir.
  • son günlerimin orgazmik yiyeceği. tabi nutella, uludağ gazoz'la orgazm olan bünyelere ters gelebilir ama hakikaten bugün yerken kendimden geçmişim. sonra kendimi bi otoyol kenarında çırılçıplak buldum. yeni yeni toparlanıyorum.
  • çubuk'ta yetişen kütür kütür salatalıklardan, sadece tuzlu suyla kurulur. olağanüstü güzeldir. etin yanında veya salatalara doğranılarak da tüketilebilir, rakı mezesi olarak da.. çok güzel olduğunu söylemiş miydim?
  • salatalik ailesinin her tursu cesidini tatmis biri olarak soyleyebilirim ki; adini su an sozlukte ogrendigim ve hayatimda tattigim en iyi tursu olmustur kendileri.
    ankara'ya is icin giden calisma arkadasimiz getirmis yaninda 2,3 litrelik kapakli seffaf bidonda.
    oturduk yedik 3 kisi. 5 dakikada falan bitti 50-60 tane salatalik.
    hayir rahatsiz da etmiyor, yedikce istiyorsun.
  • lezzetinin büyük bir bölümünü, kurulurken içine konulan otlardan alan turşudur.
  • (bkz: hastasınım)
  • istanbul'da nereden bulabiliriz acaba? diye sormak istediğim turşu.

(bkz: sözlük bana çubuk turşu bul lan allahsız)
  • ankara'nın muhtelif yerlerinde dükkanları olan ama tabii ki en çok çubuk ilçemizde bulunan yiyecek.
  • ankara çubuk'tan ev yapımı bulamayanlar, berrak markası ile pek çok markette satılanı alabilirler.