şükela:  tümü | bugün
  • akvaryumda vatoz olarak tabir ettiğimiz canlının nispeten daha kısa boylusu ve tepesi dikenlisi.
  • loricariidae familyasından doğal yaşam alanı güney amerika olan, yaklaşık 8-10 cm boylarında barışçıl bir balık türü. *

karma akvaryumlarda beslenebilir. akvaryumda genellikle cama ve taşlara tutanarak yaşar. akvaryumdaki yosunların temizlenmesinde önemli rol oynar. yumurtayla çoğalırlar, yumurtalara erkek bakar. hepçildir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/cüce_vatoz
  • arada salatalık ve kabağı boylamasına kesip vermekte fayda var. çok sever
  • akvaryumda olması gereken balıklardandır. normal vatozdan yavru almak çok zorken, bunlar tavşan gibi sevişir. hindistan cevizi kabuğu veya bir küp koyun akvaryuma, 2 ay sonra yüzü geçer sayıları. 1 erkek 3 dişiyi idare edebilir. erkek, zorla dişileri yuvaya sokar, yumurtlatır, tüm yumurtalara kendisi bakar. yavrular büyüyene kadar da yuvadan çıkmaz. erkek cüce vatoz delikanlıdır. adamın dibi, yiğidin hası, delikanlının bayrak tutanı.

tanıtım ve üretim videosu
  • akvaryumun içinde öldükten sonra cennete gitmesi farz olacak bir balık varsa eğer istisnasız cüce vatozdur. neden? diyecek olursanız yaşamı boyunca temizlik imandan gelir diyerek çerçöp, yosunlanma, camlardaki lekeler, filtre ağzında zor temizlenen birikmişler, ısıtıcının arkasında oluşan kirler, süs taşlarının üstünde oluşan yosunlar..ki bilen bilir tek tek temizlemesi insanı deli eder...ver allah ver deyip herşeyi temizliyor ve o çirkin canavar görüntüsünün içinde adeta bir melek var. işin ilginci diğer balıklara karşı saldırganda değil halbuki kafa bölgesindeki iğneleri bir dokundursa keser atar hepsini balıkçı tezgahına çevirir ortalığı ama dokunmuyor. giriyor kayanın içine gündüzleri arada bir taşları yosunları temizliyor..sonra gece oluyor ben gecelerin adamıyım bu ortamın has adamıyım deyip ışıklı ortamda başlıyor araba sileceği gibi oradan oraya camlara yapışmaya aşağı yukarı sağa sola pür_ü pak yapıyor ortalığı. bunu almadan önce sıcak havalarda 3 günde yosun oluşup leş gibi yemyeşil oluyordu akvaryum 1 hafta içinde yeniliyordum suyu içinde ne varsa temizlemek zorunda kalıyordum. şimdi ise bu arkadaşın aramıza katılmasıyla minimum 2 buçuk haftada temizliyorum o da detaylı temizlik gerektirmiyor. 20-30 litrelik küçük akvaryumunuz varsa ve biriken kirden dolayı suyun bulanmasından çok bunaldıysanız sadece 1 adet bundan aldığınızda efsane işler çıkarıyor gönlümün efendisi.
  • akvaryumların aranan temizlik elemanı. vakumlu ağzı ve yılansı gövdesiyle dip köşe temizliğini yapar bir güzel karnını doyurur. mitolojik bir canavar görüntüleri de ortama ayrı bir hava katar. saldırgan tür beslemiyorsanız bunlardan mutlaka akvaryumda bulundurmanız sizin ve diğer balıkların yararınadır.