şükela:  tümü | bugün
 • britanya mitolojisinde ana tanrıçadır.
 • programciya c/c++ benzeri bir api sunup gpu programlamayi kolaylastiran nvidia gpgpu teknolojisi, simdilik geforce 8 serisinde (ve otesinde) calismaktadir.
 • nvidia'nın halen geliştirmekte olduğu, yanlış anlamadıysam, cpu üzerine düşen yükü gpu'nun da paylaşmasına olanak tanıyan bir ...eee... hede. =) **

  sanıyorum pc'niz 3d oyun oynamak gibi gpu'yu full force çalıştıran bir uygulama yokken (mesela müzik çalışıyorsun, gpu neredeyse olmasa bile olur halde ense yaparken) gebermek üzere "imdat!" çağrısında bulunan cpu'ya "bre yettim yiidim!" diye koşuyor yardıma.

  ilk fırsatta deneyeceğim, üşenmezsem anlatırım.

  not: kalmadı di mi donanım konusunda kastıracak delikanlı eleman koca sözlükte. eskiden negzeldi, şimdi işin yoksa forum falan dolaş..=/ benim gibi sadece meraklıların gubidik entry'leriyle karşılaş beyle...
 • gpu'nun da işlem gücü ile cpu'ların tek başına yaptığı işlemleri dehşet hızlandırabilen bir teknoloji;

  n-cisim benzeşimi sırasında gösterdiği bu dehşet farkın bir örneği şuradan izlenebilir;

  http://www.youtube.com/watch?v=wcu7wlussdi
 • (bkz: physx)
 • cpu her cesit islemi yapar. dual core ve üstleri bunu 1-2-4 vs sekilde hallederler. yani ayni anda 2 islem, ne olursa olsun, sirasi ne olursa olsun. gpu ise ayni tip islemi manyak hizli bir sekilde yapar. lakin sadece tek bisiye odaklanabilir. o yüzdendir ki, gpu her ne kadar manyak hizli olsa da, her seyi yapamaz. söyle diyleim, rainmen deki tom kuruz cpu iken, dastin abi gpu dur. mina kor kagitlarin, tom mel mel bakar. olmadi sanki örnek tam. neyse, cuda bu gpu hedesini cpuya yardimci olmak icin gelistirilmis bi teknelocidir, ama cok öyle ises yarar bir konuda basarili oldugunu göremedim daha. bi benim wirellesima brute force la hack denemesinde bulundum, basarili da oldum. ilgilnenler icin ilgili site surada bulunabilir:

  www.google.com

  edit: apaçi gibi entry girmişim. kulağıma küpe olsun diye aslı gibi bırakıyorum.
 • özellikle sunduğu c api ve bir çok farklı platforma da uyarlanmış (c#, java, matlab vs.) şekliyle gpu işlemlerini oldukça kolaylaştırmış donanım. gpu diyince akla sadece grafik işlemleri gelmesin (bkz: graphics processing unit/#11398518); bu cevval arkadaşlar vektörel olarak ifade edilebilen tüm işlemler cpu'ya göre oldukça hızlı gerçekleştirilebildiğinden akla gelen bir çok ar-ge çalışmasında zaman açısından büyük avantaj sağlamaktadır.
 • ölü yatırım. pc gaming şimdiden bitmeye başlamışken bakalım nvidia 10 yıl sonra pc için gpu üretip satabiliyor olacak mı? gpu'nun üretimi ve ar-ge'si için kaynağı, yeni çıkan kartlara 500 dolar veren oyuncular yaratır, benim gibi 5 senelik karta "dur bir de hd video decode ettireyim ben buna" diyen uyuz kullanıcı değil.