şükela:  tümü | bugün
 • güneydoğu anadolu bölgesi'nde, eskiden terör örgütü pkk ile tsk'nin çok çatışma yaptığı, artık nispeten sorunsuz olan bir dağ.
 • (bkz: silopi)
 • abaza camiasında cudi fostır'ın kalçalarına da cudi dağı dediğimiz olmuştur, olmadıysa da olmalıymış, sempatik olurmu$ hani.
 • islam teolojisinde, nuh'un gemisinin karaya oturduğu dağ olabileceğine ilişkin yorumlamalar yapılan dağ.
  büyük dağlar "gemi benim üzerimde karaya oturacak" derken onlara oranla daha alçak olan dağımız mahsun mahsun dururmuş. hikmeti ilahi, gemi o mağrur dağlardan birine değil de bu mutevazi dağımıza konmuş.
 • sirnakin tam karsisinda lacivert bir duvar gibi diklip duran cografi olay. ici disi, onu arkasi delik desik magaralarla dolu in ve cinin top oynarken zamaninda teroristlerden korkarak kactiklari boyle bela gibi bir yer.
 • siradaglar gorunumu veren, en yuksek zirvesi 2114 m yuksekliginde olan ve kuzeye bakan eteklerinde $irnak $ehrinin kurulu oldugu bir dag.
 • önümüzdeki dönem gabar dağı ile birlikte adı anılmaya devam edecek olan ancak bu sefer güzel birşey için anılacak olan dağımız. bu bölgede zengin petrol yataklarına sahip olduğumuz ortaya çıktı ve türkiye petrolleri anonim ortaklığı da bu bilgiyi doğruladı. önümüzdeki dönemde sondaj çalışmaları başlayacak. yabancı kaynaklara göre 5-6 milyar varillik bir rezerv söz konusu.. hayırlı olsun..

  kaynak: stv haber bülteni
 • 5-6 milyar varil.. çok fazla. e sormazlarmı adama bu zamana kadar tpao neredeydi? devlet neredeydi? klasik komplo teorileri gibi dursada isin icinde bit yenigi oldugu hissi uyandirdi bende..
  göreceğiz.
 • islam inanışında, nuhun yerleştiği bölge.

  nuhdan sonra oğulları bu dağ üzerinden inip karda denilen yerde konaklamış ve semanin adını verdikleri bu yeni şehire 80 ev inşa etmişlerdir. bütün oğulların oğulları haliyle insanlık bu bölgede yeniden türemiştir.

  (bkz: ham sam yafes)*
  (bkz: yada taşı)*

  aylar sonra editi; başka bir kaynaktan okuduğuma göre buraya yerleşme olayı taberi den imiş. onun anlattığına göre nuh gemiye başkalarını da almış(ona inananlardan), ama hepsi bu semanin denilen yerde hastalıklardan ölmüş, insanlık yine geriye kalan nuh ve oğullarından türemiş. kadınlar nerede bilemiyorum. lan yoksa?
 • bazen farklı açı ve uzaklıklardan bazen dibine kadar girerek ama kesintisiz 223 gecedir seyrediyorum bu dağı. çünkü şırnak il sınırları içerisinde nereye giderseniz gidin cudi hep bir şekilde karşınızdadır, ondan kaçış yoktur. bu durum sıkıntı veriyor insana çoğu zaman. onun pek s.kler bir hali yok tabi. senin gibi kaç bin tanesi geçti elimden, kaç bin tanesine mezar oldum der gibi bütün haşmetiyle duruyor. arada gürüldüyor, parıldıyor... ikinci, üçüncü gölgeler oluşuyor etrafta. sadece belli belirsiz pervanelerini duyduğunuz skorskylerin, kobraların silüetleri ve ölüm kusan namluları belli oluyor her parlamada. havanların sesi yankılanıyor, izli mermiler karanlığı yırtarcasına ilerliyor. g3 lerin sesi kalaşnikoflarınkine karışıyor. sonrasında huzursuz eden bir sessizlik başlıyor. kim bilir kaç bin kişi her gece bu dağın iç karartan manzarasına bakıp da buralardan çekip gideceği günü sayıyor. kimilerimiz içinse hayatta gördükleri son şey işte bu manzara oluyor.

  belki bilmem kaç nesil sonra insanlar buralara geldiğindeyse tek dertleri dağın kusursuz bir fotoğrafını çekebilmek, cudi'nin göbeğinde mesire yapabilmek olacak. bunun için belki büyük paralar ödeyecek, uzun yollarden gelecekler. vay be şu muhteşem manzaraya bakın diyerek derin bir nefes çekecekler. o zaman bu dağda çekilen eziyetleri, yitip giden canların hiç öğrenemeyeceğimiz hayallerini, cudi'nin kimlere mezar, kimlere ızdırap olduğunu hatırlayan kalacak mı acaba.