şükela:  tümü | bugün
419 entry daha
  • uzun zamandir turk dizisi izlemiyorum, hem cok uzun surdukleri, hem de beni ekrana kilitleyemedikleri icin. en son ask-i memnu’da kaldim gerisini siz hesaplayin.

dun memleket ozlemi mi dersiniz, can sikintisi mi, tamamen tesaduf eseri basladim. ve cok begendim. ılla ki okuyorlardir, emegi gecen herkese sapka cikariyorum, sezar’in hakki sezar’a.

su zamana kadar izledigim en iyi turk dizisi cukur. herkesin oyunculugu muhtesem, 2 saat surmesine ragmen sikilmadim, ekrana baglandim.

ulkemizdeki dizilerin sorunu goruntu kalitesinden cok senaryo ve kurguda. bu dizinin kurgusunu her kim yapiyorsa tebrik ediyorum, muhtesem bir is cikariyor.

senaryo da ask sahneleri ne cringe etkisi yapiyor ne de az kaliyor, tam dozunda.

aras bulut ıynemli kivanc tatlitug’u da, burak ozcivit’i de cebinden cikarir, oyunculuk sadece guzel bir yuz degil bunun anlasilmasi lazim artik. ki bu cocukta her ikisi de var. oyunculugunu nejat ısler’e benzettim, hic siritmadan rolden role giriyor, bravo.

diger oyuncular da keza cok cok basarililar, beni tek rahatsiz eden vartolu’nun sisirilmis sivesi, biraz daha dogallastirabilir diye dusunuyorum.

gelelim muziklere.. beni fransiz dizisi marseille ‘in jenerik muzigi olan ya sidi sarkisi ile kalbimden vurdu. hem de hemen pat diye tamamini vermeden, 2. ve 3. bolumlerde ufak ufak piyanosunu 4.bolumde arapcasini eklemeleri takdire sayan. marseille ‘i izledigim icin tercumesine bakmistim, bilmiyorum dusunulmus birsey mi ama sarkinin sozleri ile cukur’un, yamac’in hikayesi o kadar ortusuyor ki. ayni seyler kullanilan diger muzikler icin de gecerli..

sanirim eksisozluk’te bir dizi icin yazdigim en uzun entry bu. elbette eksikleri var ama bu sefer bardaga dolu tarafindan bakmak istedim. belli ki olaganustu bir calisma, emek var.

umarim banallesmeden uzun soluklu bir dizi izleriz. ah bir de su bolumleri 2 saatten 1’e indirsek tadindan yenmeyecek ama o da baska bir entrynin konusu olsun.
  • her bölümünde daha da iyiye giden dizi. ilk başladığında hakkında yapılan eleştirilere cevap vermeye başladı. neydi bu eleştiriler?

dikkat: bu entry'nin kalan kısmı çok fena spoiler içermektedir.

1- vartolu, varto ağzıyla konuşamıyor,beceremiyor denilmişti.

adamın vartolu olmadığı ortaya çıktı. zaten bir röportajında bu eleştiri soruluyor erkan kolçak köstendil'e. o da "ilerleyen bölümlerde neden konuşamadığı(!) ortaya çıkacak" diyor.

2- selim karakterinin çok zayıf kaldığı, para için ailesini satmasının saçma olduğu belirtiliyordu.

aslında o kadar da zayıf bir karakter olmadığı ortaya çıktı. şöyle ki adam gay ve yıllarca bunu saklayarak, babasının, ailesinin baskısıyla yaşamış evlenmiş üstüne kendisine ait olmayan bir çocuğu ve cayır cayır yanan bir karısı var. ve tehdit ediliyor. birkaç kez ihaneti bırakma girişiminde de bulunsa da hem babasının,annesinin kendisini ezmesi hem yamaç'ın baskınlığı hem de tehditlerle bu ihaneti sürdürmek zorunda kaldı.

3- düşman olarak karşımıza konulan vartolu ile bütün bir sezonun ilerleyemeyeceği eleştirisi.

beyefendi, avukat ve baykal bey karakterleri ile bu sorun da çözüldü gibi duruyor.

4- dizi müzikleri eleştirisi.

müzik konusunda herkesin kendi zevki sonuçta ama çalınan bütün şarkıların sözleri dizi ile uyumlu gidiyor, özenle seçildikleri çok belli.

aklıma başka eleştiri gelmiyor. benim de beğenmediğim, eleştirdiğim birkaç konu var ama bunlara girmeyeceğim. şimdi biraz tahminde bulunmak istiyorum.

1- cumali karakterini ya ufuk bayraktar oynayacak ya da cumali kahraman'ın ikizi olacak yeniden mustafa üstündağ canlandıracak karakteri. ayrıca iki bölüm sonra diziye dahil olmasını bekliyorum cumali'nin.

2- emmi ya da paşa'ya bir şey olmaz yamaç bu numarayı yemez selim'i deşifre eder.

3- vartolu bir şekilde babasıyla barışarak bir veliaht mücadelesine girişecektir dolayısıyla çukur'da iktidar savaşı devam eder ama bu kez koçovalılar arasında.

4- beyefendi'ye karşı bir savaşın yürütüleceği çok açık. bu savaşta vartolu'nun koçovalıların yanında yer alacağını düşünüyorum.

5- metin,kemal,berber,celasun gibi yan karakterler biraz daha etkin olacaklardır ilerleyen bölümlerde.

6- aliço'da bir şeyler çıkacak ama ne bilmiyorum. asker'de yaşadığı travmadan sonra önceki hayatına dönmek istemiyor gibi. belki de sena'nın erkek kardeşidir ama uyuşmayan noktalar var.

7- dizide sürekli illegal işler dönüyor ama hala polis, emniyet vs. işin içine girdiğini ya da karıştığını göremedik ufak bir çevirme dışında. polis rolüyle bir ana karakter dahil edilebilir ya da aliço vb. karakterlerden biri içerde'de olduğu gibi gizli polis çıkabilir.

eyyorlamam bu kadar. bir dizi hakkında bu kadar uzun bir şey yazacağımı tahmin etmezdim.

edit:imla.