şükela:  tümü | bugün
 • ankara'da eskişehir yolu ile konya yolu'nun kesişimindeki, yüzüncü yılın arkasındaki semt. eskiden bir gecekondu mahallesi olsa da, yeni imar planıyla hızla apartmanlaşmaya açılarak gelecek 5 sene içerisinde ankara'nın en lüküs apartman daireleri barındıracak yer (bkz: aha buraya yazıyorum) konumu itibariyle ankara'nın flamingo yolu eşkişehir yolu'na direkt çıkışı nedeniyle ve konutkent gibi anasının nikahında olmamaıs nedeniyle daire fiyatlarının tavan yaptığı, önünden metro geçmesi ile değerlerinin de x2 olacağı yerlere sahip, görece geniş yollarıyla ankara'nın yaşanası bir yerine dönüşecek(imar planlarını gördüm oradan biliyorum)
 • (bkz: çukurcuma)
 • gecekondu mahallesiyken buralarda gezen insanların yüreğini sürrealist bir neşe kaplardı. sigara içtiğiniz için sizi bir tür tasmayla gezdirdiği beyaz keçisine kovalatan ak sakallı dedelerden, "şordaki tornacıda çalışıyorum ben, ustam size bi çay ısmarlamak istiyo" diye yanınıza yanaşan ulaklara, meşrubat tenekelerinin içini kum ve çakılla doldurup kafanıza kafanıza atan muzip veletlere kadar çeşit çeşit insanla karşılaşırdınız. apartmanlara mı taşınıyo onlar da acıba?
 • gecekondu oldugu zamanlarda o evlerin kocaman bahceleri, o bahcelerde meyve agaclari vardi ve bazen geceyi bekleyip dalardik o agaclara. yani basindaki aoc'ya ait tarlalara cingeneler gelir kalaycilik yapar, kumas satarlardi. buyuklerimizi "sizi calip gotururler" diye korkuturdu. eskisehir yoluna bakan tarafi bataklikti. yazin o bataklikta kurbaga yavrulari yakalar, kisin buzun ustunde kayardik. o zamanlar ne armada(ki onun yerinde cok guzel kocaman bahceli bir ev vardi ve birgun orada yasamak hayalimdi), ne dis isleri bakanligi, ne de mustesarliklar vardi. milli kutuphaneye kadar olan yol sagli sollu camurlu tarlaydi ve bahceli'deki orkut studyosuna cizgi film seyretmeye giderdik camur ayaklarimizla. 100. yil taraflari okulcak piknik icin gittigimiz bos arazilerdi, dag basiydi. herkes birbirini bilir, kapilarda bahcelerde oturmaya gidilir, tek tuk evlerde olan televizyon icin bir evde toplanilir, telefon olan evin sahibi butun mahalleye telefon hizmeti verirdi. her evin bahcesinde kuyular vardi ve o kuyulardan sular kullanilirdi. 30 agustos'da tanklar eskisehir yolundan gecerdi hipodruma gitmek icin ve biz yol kenarina kosardik tanklarin yeri ve bizi sallamasini hissetmek ve "olum ne bicim alet bunlar" deyip gulmek icin. sopalik isler yaptigimizda(karpit patlatmak, bahcelere dalmak, tornet kaymak(gurultu yuzunden firca yerdik), misket/ilik oynarken kavga etmek, abinin yaptigi guzelim citaliyi kacirmak, ustunu basini kirletip yirtmak) kendimizi affettirmek icin tarlalardan simdi cicekcilerde satilanlardan daha ala olan gelincikler, papatyalar toplardik eve giderken. icinde arjanti ilkokulu vardir ve bu okul arjantinde bir okulla kardes okul oldugu icin her yil arjantin buyukelcisi tarafindan ziyaret edilirdi. herkes buyukelciyi karsilamak icin seferber olur cukurambar'in kohne yuzu gulerdi. icinde bol bol hurdacilik yapan aileler vardi. dedikodular dolanirdi "imar gececekmis, yanibasina bes yildizli otel yapilcakmis, yok yok burasi istimlak edilip hastane yapilcakmis" diye. sonunda imar gecti, 10 katli binalar yapildi, orada yasanlar alisik olamadiklari cukurambar'da yasayamayacaklari icin ya evini satti yada kiraya verip gitti baska yerlere. bu anlattigim cukurambarla hic alakasi kalmadi simdi ki ankara'nin en luks semti cukurambar'in. eski zamanlarini bilenler icin yanindan gecerken "hey gidi gunler hey" cumlesini kurmak farz oldu.
 • ankara'nın çankaya ilçesinin mahallelerinden biridir

  mahalle muhtarlığı telefon numarası : 312 2857744

  (bkz: sokak sokak çankaya)
 • yüzüncüyılla sınır komşusu olan, gecekondu ve koca koca lüks binaların içiçe geçtiği çukur semt. yolları gün geçtikçe bozulmakta, zaten çukur olan semte bol bol çukurlar açılmaktadır.
 • 700 milyarlık evlerin inşa edildiği ankara semti.
 • daha iki sene öncesine kadar 150 milyara alınan evlerin bugün 350- 400 milyara kadar alıcı bulduğu semttir. hala içinde tek tük de olsa birkaç gecekondu barındırmaktadır ve bu semtin en güzel yerindeki arsalar da meb in ve aoç nindir.
  milletvekili lojmanlarının satışından sonra akp milletvekillerinin birçoğunun buraya taşınması da ev fiyatlarındaki artışın nedenlerinden biridir.
 • ankara da oksijen oranının en düşük olduğu semtleri arasındadır,
  trafiği semt trafiğinden fazlasına sahiptir.liva nın önünde kendini bilmez vurdum duymaz liva müşterilerinin araçlarını park etme düzeni dolayısıyla gün aşırı kaza olan bir semttir.
 • eski sakinleri tarafından şu aralar delicesine özlenen semtim.

  (bkz: #16042083)