şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: çukurcuma)
 • gecekondu mahallesiyken buralarda gezen insanların yüreğini sürrealist bir neşe kaplardı. sigara içtiğiniz için sizi bir tür tasmayla gezdirdiği beyaz keçisine kovalatan ak sakallı dedelerden, "şordaki tornacıda çalışıyorum ben, ustam size bi çay ısmarlamak istiyo" diye yanınıza yanaşan ulaklara, meşrubat tenekelerinin içini kum ve çakılla doldurup kafanıza kafanıza atan muzip veletlere kadar çeşit çeşit insanla karşılaşırdınız. apartmanlara mı taşınıyo onlar da acıba?
 • gecekondu oldugu zamanlarda o evlerin kocaman bahceleri, o bahcelerde meyve agaclari vardi ve bazen geceyi bekleyip dalardik o agaclara. yani basindaki aoc'ya ait tarlalara cingeneler gelir kalaycilik yapar, kumas satarlardi. buyuklerimizi "sizi calip gotururler" diye korkuturdu. eskisehir yoluna bakan tarafi bataklikti. yazin o bataklikta kurbaga yavrulari yakalar, kisin buzun ustunde kayardik. o zamanlar ne armada(ki onun yerinde cok guzel kocaman bahceli bir ev vardi ve birgun orada yasamak hayalimdi), ne dis isleri bakanligi, ne de mustesarliklar vardi. milli kutuphaneye kadar olan yol sagli sollu camurlu tarlaydi ve bahceli'deki orkut studyosuna cizgi film seyretmeye giderdik camur ayaklarimizla. 100. yil taraflari okulcak piknik icin gittigimiz bos arazilerdi, dag basiydi. herkes birbirini bilir, kapilarda bahcelerde oturmaya gidilir, tek tuk evlerde olan televizyon icin bir evde toplanilir, telefon olan evin sahibi butun mahalleye telefon hizmeti verirdi. her evin bahcesinde kuyular vardi ve o kuyulardan sular kullanilirdi. 30 agustos'da tanklar eskisehir yolundan gecerdi hipodruma gitmek icin ve biz yol kenarina kosardik tanklarin yeri ve bizi sallamasini hissetmek ve "olum ne bicim alet bunlar" deyip gulmek icin. sopalik isler yaptigimizda(karpit patlatmak, bahcelere dalmak, tornet kaymak(gurultu yuzunden firca yerdik), misket/ilik oynarken kavga etmek, abinin yaptigi guzelim citaliyi kacirmak, ustunu basini kirletip yirtmak) kendimizi affettirmek icin tarlalardan simdi cicekcilerde satilanlardan daha ala olan gelincikler, papatyalar toplardik eve giderken. icinde arjanti ilkokulu vardir ve bu okul arjantinde bir okulla kardes okul oldugu icin her yil arjantin buyukelcisi tarafindan ziyaret edilirdi. herkes buyukelciyi karsilamak icin seferber olur cukurambar'in kohne yuzu gulerdi. icinde bol bol hurdacilik yapan aileler vardi. dedikodular dolanirdi "imar gececekmis, yanibasina bes yildizli otel yapilcakmis, yok yok burasi istimlak edilip hastane yapilcakmis" diye. sonunda imar gecti, 10 katli binalar yapildi, orada yasanlar alisik olamadiklari cukurambar'da yasayamayacaklari icin ya evini satti yada kiraya verip gitti baska yerlere. bu anlattigim cukurambarla hic alakasi kalmadi simdi ki ankara'nin en luks semti cukurambar'in. eski zamanlarini bilenler icin yanindan gecerken "hey gidi gunler hey" cumlesini kurmak farz oldu.
 • ankara'nın çankaya ilçesinin mahallelerinden biridir

  mahalle muhtarlığı telefon numarası : 312 2857744

  (bkz: sokak sokak çankaya)
 • yüzüncüyılla sınır komşusu olan, gecekondu ve koca koca lüks binaların içiçe geçtiği çukur semt. yolları gün geçtikçe bozulmakta, zaten çukur olan semte bol bol çukurlar açılmaktadır.
 • 700 milyarlık evlerin inşa edildiği ankara semti.
 • daha iki sene öncesine kadar 150 milyara alınan evlerin bugün 350- 400 milyara kadar alıcı bulduğu semttir. hala içinde tek tük de olsa birkaç gecekondu barındırmaktadır ve bu semtin en güzel yerindeki arsalar da meb in ve aoç nindir.
  milletvekili lojmanlarının satışından sonra akp milletvekillerinin birçoğunun buraya taşınması da ev fiyatlarındaki artışın nedenlerinden biridir.
 • ankara da oksijen oranının en düşük olduğu semtleri arasındadır,
  trafiği semt trafiğinden fazlasına sahiptir.liva nın önünde kendini bilmez vurdum duymaz liva müşterilerinin araçlarını park etme düzeni dolayısıyla gün aşırı kaza olan bir semttir.
 • eski sakinleri tarafından şu aralar delicesine özlenen semtim.

  (bkz: #16042083)
 • aradan geçen yıllar bu semti çok değiştirmiş olsada zihinde kalan bazı hatıraların gece gece canlanması sonucu iki arkadaşın arasında şöyle bir sohbet geçmiştir;
  --- spoiler ---
  (23:09) emrah:lan bende özlüyorum o günleri
  hayaımızın en güzel günleri
  bence o günlermiş
  (23:10) arslan: lisede çıkışta koşa koşa counter oynamaya giderdik paramız olunca :d
  (23:10) emrah:
  counterden sonrada kavga ederdik hep
  sen pustun sen şöyle beni vurdun diye
  (23:10) emrah: :d
  (23:10) arslan: çok pusuyonuz olm falan diye
  haha
  (23:10) emrah: haha
  (23:11) arslan: oktay puştu pusardı :p
  (23:11) emrah: :d
  (23:11) emrah: murat ne güzel küfür ederdi la :d
  (23:11) arslan: murat bodoslama dalardı hemen ölürdü :d
  haha
  (23:11) emrah: haha
  (23:11) arslan: he lan ne güzel küfür ediyodu aq
  (23:11) arslan: oktayın yamuk kafasını sikiyim falan derdi haha
  (23:11) emrah: hahah
  :d:d
  (23:12) emrah: kan valla kahkaha atıyom:d
  (23:12) arslan: haha
  (23:13) arslan: sonra okey oynamayı keşfettik
  murat gilin bahçede
  (23:13) emrah: hee:d
  (23:13) emrah: bazende orda top oynardık
  :d
  (23:14) arslan: bi ara biz pota yapmıştık muratgilin sokağa hatırlıyon mu ben kalaslardan yapmıştım
  pota da bi plastik kovaydı
  (23:14) emrah: evet:d
  (23:14) emrah: basket oynardık:d
  (23:14) arslan: sen ikidebir smaç basıyodun hayvani gücünle
  (23:15) arslan: sonra muratın babası çok gürültü yapıyonuz diye söktüydü
  (23:15) emrah: öylemi olduydu hay aq :d
  (23:15) arslan: he lan
  (23:16) arslan: ne uğraşmıştık yasinle onu yapmaya
  (23:16) emrah: :d
  la ben
  en çok neyi özlüyom bliyonmu
  (23:16) arslan: neyi
  (23:17) emrah: o bizim evin olduğu sokak mesela orda sizin oraya doğru yürümek böyle duman kokusu akşam ezanı o an
  (23:17) emrah: şantiyeninde bi gürültüsü vardı hep kulağımda
  (23:17) arslan: haha
  evet
  tar tar tar
  gürültü:d
  (23:17) emrah: lan ne güzeldi yaw
  :(
  (23:17) arslan: teyzemler gelirdi antalyadan
  bu gürültüde nasıl yaşıyonuz derdi
  bizde hiç duymuyoz alıştık derdik
  (23:18) emrah: :d:d hehe
  (23:18) arslan: havuza gelenleri sikici yaşar kovalardı hay aq ya
  maziye daldık gece gece iyi mi
  --- spoiler ---

  (bkz: hey gidi günler hey)