şükela:  tümü | bugün soru sor
  • adana'nın çukurova ilçesi'nde kurulmuş olan yerel yönetimdir. mevcut dönemde başkanlık görevini chp adayı olarak seçilen soner çetin yerine getirmektedir.
  • semt pazarında alışveriş yapanları evine kadar servisle götüren güzel belediye. aferin lan.
  • alevi araplarin isgaline ugramis belediyedir. kendilerinden olmayana kolay kolay isvermezler. insanlar, akp yerine chp'ye oy veriyor demokratik/adil birileri secilsin diye; lakin mentalitenin akplilerden farkli olmadiginin bilincinde degiller. belediyedeki tayfa, kabile mantigiyla belediye yonetiyor. adana'daki alevi araplar, 100 yil once suriye'den cukurova'ya iskan edilen araplarin torunlaridir. hala kendilerini bu topraklardaki adamlarla bir goremediler. hala benim kabilem, benim asiretim.. sunni araplar da cok farkli degil ya hani.

cukurova belediyesi, galiba ortadogu kulturuyle hareket ediyor ve pek is yaptigi soylenemez. cukurova belediyesi sorumlulugundaki kuzey adana, resmen pislik icinde. uc tekerlikli motorsikletlerle suriyeliler etrafta cirit atiyor, coplerde karton-plastik avindalar. bunlari yaparken, etrafa sacilan curumus/kokusmus yemek artiklarinin haddi hesabi yok. agustos ayini neredeyse yariladik ve belediye'nin haserelere karsi herhangi bir ilaclama yaptigini gormedik. etrafta hic olmadigi kadar kedi kopek var, yollar kopek boku icerisinde. yayalarin yogun kullandigi kaldirimlar uzerinde motorsikletlerle cirit atiyorlar. kimse bir sey diyemiyor; cunku ne belediye'nin ne de trafik polislerinin umrunda tum bu olanlar. yolda edebiyle motorsiklet/araba kullananlari durduruyorlar; cunku kime sozlerini gecireceklerini cok iyi biliyorlar. bunlar yetmezmis gibi, adana'nin kaldirimlari kebapcilarin isgali altinda. ozellikle ramazan doneminde kaldirimda yuruyecek yer bulunamiyor. gecenlerde biraderim, bizim sokaktaki kebapciyi yollari isgal ettiginden dolayi belediyeye sikayet etti. belediye birkac zabita gonderdi. adamlar gozumuzun onunde, kebapcidan rusvetini alip gitti. hicbir buyuk sehirde bu kadarini gormedim.

(bkz: anani belleyen kadi kimi kime sikayet edeceksin)

tum bunlar olurken, belediye yandaslarina neleri peskes ceksem derdinde. rusvetini verene, bina yapim ruhsatini veriyor. 3-5 kata zor izin verilen yerlerde, 15-20katli binalar yukseliyor. aytac durak ile gelen adana'yi buyuk bir koye cevirme projesi hala devam ediyor. her sey rant, her sey adam kayirmaca uzerine. is icraata gelince, belediye yapmasi gereken temel isleri bile yapmak istemiyor.
  • şu anki belediye başkanı soner çetin olup, hâla bi önceki başkan’ yıldıray arıkan hizmetlerinın ekmeğini yemekte.
    umarım adana büyükşehir adayı soner çetin olur da gözden kaybolur gider.
    kadrolaşma denmiş. akp kadrolaşmasından daha beter kadrolaşma ile uğraşmaktan çukurova ilçesi yararına gözle görülür bir şey yapamamıştır.
    seçimler yaklaştığı için olsa gerek yüzüncü yıl mahallesi tarafına yıllar sonrs yeni asfalt çalışması yapılıyor. yazık.
  • adamlar yillardir yasadigim evin onundeki caddeye onlarca degnekci dikti, milleti soymaya basladilar resmen. sordum bunlarin degnekcilerine, ne hizmet veriyorsunuz? arabalari hirsizlardan koruyor musunuz, dikkat ediyor musunuz vs ? cevap:" bizimle ilgili degil, belediye yol yapti. " ulan sanki kendi ceplerinden vermis zirtapozlar yaptiklari yolun parasini, bizden toplanan vergilerle yapiliyor be. kabile zihniyetiyle yonetilen (arap alevileri bunlar genelde) cukurova belediyesinde, akraba/tanidik kiyagi yapiliyor. bu tayfada, issizler var; bu issiz olanlara is yaratmak icin yapilmis bir dumen bu, millete atilan park kazigi. gozune kestirdigin bir caddeye degnekci olarak dik, oraya park edenlerden zorla para topla..ne guzel memleket lan! gelin bir de siz soyun..bu olayin vuku buldugu mekanin 100 metre ilerisinde bir semt pazari var. parasizlik yuzunden, yerlere dokulen sebze meyveleri toplayan insanlar goruyorum. aa pardon onlar, bunlarin kabilesinden degiller, ne araplar ne aleviler..onlara yardim edilmemeli degil mi?