şükela:  tümü | bugün
  • şimdilik proje aşamasında olan, adana ile mersin arasında bir yere konumlandırılacak havaalanı.
  • kumkuyu, tarsus ve yenice bu havaalanının yeri için aday kentlerdir.
  • tarsus-kazanlı turizm bölgesi projesi için yapılması planlanan, mersin il sınırları içinde adana-mersin il sınırına çok yakın bir yere yapılacağı için ve adana'daki şakirpaşa havalimanı'na çok yakın olması sebebiyle şakirpaşa havalimanı'nın kapanıp koskoca adana'yı havalimansız bırakmasına sebep olacağı için adanalılar tarafından tepki gören, adana'ya mersin'den çok daha yakın olup mersin'inmiş gibi gözükmesi şeklinde bir hatası olan müstakbel havalimanı.

şayet bu havalimanı yapılmak isteniyorsa unutulmamalıdır ki çukurova'da bir adana gerçeği vardır ve adana'ya ait olan bir şeyi adana il sınırlarının dışına çıkarırsanız bu şehre büyük bir yamuk yaparsınız. bu durumda adana'nın, elinden şekeri alınmış ağlayan bir çocuktan hiçbir farkı kalmaz. bunlardan dolayı bu çukurova havalimanı yapılacaksa mutlaka adana il sınırları içine yapılmak zorundadır. böyle olursa şakirpaşa havalimanı'nın kapanmasının hiçbir sakıncası kalmaz.

bu arada mersinliler kendi illerinde mutlaka bir havalimanı olmasını istiyorlarsa bence şanslarını silifke'den yana kullanmalılar. hem silifke'deki olası bir havalimanı mersin'deki tatil yerlerine daha yakın olur.

----------

1,5 yıl sonra gelen edit: şimdi var ya, şu yazdıklarımdan cidden utanıyorum. havalimanı ha adana il sınırlarında olmuş, ha mersin il sınırlarında olmuş. ne fark eder? önemli olan çukurova yöresi kalkınsın. demiryolu bağlantısı da yapılınca mis gibi devasa bir havalimanı olacak. hem şakirpaşa havalimanı adana'nın çok içinde kaldığı için mania planı sorununa neden oluyor ve bu sorun yüzünden adana'da cam kuleler gibi yüksek binalar mühürlenmek durumunda kalıyor. varsın kutu gibi terminalleri olan şakirpaşa havalimanı eskisi kadar aktif olmasın, yeter ki kurtulalım şu mania planı sorunundan...
  • mersin gibi gün geçtikçe büyüyen, kozmopolit bir şehirde eksikliği fazlasıyla hissedilen, bir an önce yapılması gereken havaalanı. turizmin ilgisizlik yüzünden gelişmemesi ve alabildiğine uzun mersin sahil şeridinin kullanılamaması yüzünden her şeyden mahrum kalan mersin'in turizmine büyük katkı yapabilecek havaalanı olacaktır. her seçim öncesi sözü verilen ama bir türlü icraata dökülemeyen vaadlerden biridir mersin için. türkiye'nin en fazla nüfusa sahip 9. şehrinden bahsediyoruz. nükleer santral yapmaya gelince hemen imzaları at tabi. olimpiyat oyunları dışında 26 ayrı kategori ile en fazla branşın yarışacağı 2013 akdeniz oyunları mersin'de yapılacak olmasının etkisiyle icraata geçecek gibi.
    çukurova bölgesel havaalani projesi ile yapımı 36 ay sürecekmiş. belki 2 seneye bitirilebilinirmiş. 10 yıla yakın yap-işlet- devret modeliyle işletilecek. hadi hayırlı olsun.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19777088.asp
  • tanıyamadım kendisini. adana limanından daha mı güzel acep...
  • orgi orneginden sonra adinin kisaca am (adana - mersin) havalimani olmasi oldukca muhtemel.
  • nihayet 28 mayıs'ta temel atma töreni gerçekleştirilecektir.
    http://www.airporthaber.com/…temel-atma-zamani.html
  • çıkan hortumun amını götünü dağıttığı havalimanıdır zamaında. ne yazık ki bir işçi de hayatını kaybetmişti çıkan hortum yüzünden.

bu hortum bildiğim kadarı ile tek seferlik bir doğa olayı değil, ara ara tarsus-yenice taraflarında böyle doğa olaylarına denk geliyor. kaldı ki en ufak bir rüzgarın bile sefer ertelediği bir yere tam olarka ölçülmeden-planlanmadan havalimanı yapmak ne kadar mantıklı? bölgedeki en sağlıklı alan değilse daha uygun bir yer seçilmeden alelacele yapılıyor gibi geliyor, umarım öyle değildir.
  • yeni türkiye'nin durdurulmuş ve kaderine terk edilmiş projelerinden biri daha.
    zaten yapıldığı yer canavar gibi rüzgar aldığından, açıldığı zaman çok da verimli kullanılacağını zannetmiyordum. çevre raporlarını sunan kuruluşlarda yaklaşık 400 milyon euro yatırımla yapılması planlanan bu havalimanının yerinin neden bu kadar saçma olduğunu üstüne basa basa anlatmalarına rağmen inşaat sürdü, bir kaç kez hortum vurdu ve şirket de istifasını erteleme başvurusu yapınca proje şu an durma noktasında. kredi bulunmuş da yüklenici firma da devam ediyor inşaatlara haberleri de niyeyse çok gerçekçi değil. sonuçta şirket batar ve aldığı kredielr de hazine garantisinde olduğu için sorun yok. ne de olsa eşek eşek oldukça üstüne binen de çok.

ha bir de sonuçta bu ihale yapılırken belirli keselere himmet adı altında paralar aktarıldı tabii. batmış çıkmış, kredi geç ödenmiş, işler yavaşlamış, şirket kaçmış çok da önemli değil.
  • adana'nın ikinci bir metro vakasıdır. orospu çocukları.