şükela:  tümü | bugün
  • gidip gördüğüm,beğendiğim,kalabalığı görünce de "vay be!" dediğim fuar.söyleşiler,konferanslar,imza için gelen yazarlar eksik olmamış.mini mini birlerimiz gezi düzenlemiş,millet ailesini kapmış gelmiş,ben de birkaç arkadaşımla gittim.amcanın birini yaşar kemal sandım,atlıyodum üzerine değilmiş.
  • istanbul, bursa ve izmir'den sonra adana'da da düzenlenmeye başlanan ve bu yıl için 110 yayınevinin katıldığı fuar. göl kenarındaki binasına pek çok önemli yazarı ve halkı toplayabilmesi bu yıl için yaptığı en iyi iş galiba. ayrıca fuara her düşünce grubundan -tabii ki okuma yazma konusuna ilgili olmaktan ötürü sol gruplar daha baskın- yayınevinin katılması, halkın incil satanlarla ilmihal kitabı satanlara, sosyalist standlarla ülkücü tarihçilere aynı hoşgörüyü göstermesi çok umut verici. gelişerek her yıl devam ederse tadından yenmez olacaktır.

fakat yayınevlerinin kitaplarla daha ilgili stand elemanlarını seçmeleri gerektiğini söylemeden geçemeyeceğim. bana sırf çok satıyor diye siyah süt'ü öneren ve bir türlü elif şafak'ın tüm kitaplarını okuduğuma ikna olmayan stand görevlileriyle bir daha karşılaşmak istemiyorum şahsen.
  • içeri girer girmez hissedilen buram buram kitap kokusuyla beni kendisine baştan aşık etmiş fuardır. girişte kitap aşığı bir insan nereyi saldıracağını şaşırabilir. en mantıklı yöntem en baştan başlayıp, zigzaglar çizerek tüm alanı gezmekti, biz de öyle yaptık nitekim.
    "kitap fuarında kitaplar çok pahalı olur" genellemesini de karalıyordu fuar. zira normal orjinal kitap fiyatları vardı etiketlere. hatta klasiklerde olağan dışı indirimler vardı, gözümden kaçmadı değil.
    penguen, lemanyak, uykusuz standları da koleksiyonunu tamamlamak isteyen meraklıları için çok sevimliydi.
    yalnızca kitap değil aynı zamanda eğitim fuarı olmasından dolayı, birçok üniversitenin standı hali hazırda beklemekteydi. ayrıca bizkaçkişiyiz gibi imza atılabilecek standlara da ilgi yoğundu. tuncay özkan'ın olduğu gün gidemedim ama olsun, imzalarımızla destekledik.
    ilyas salman da iyice yaşlanmış, bir arkadaş söylemese tanıyamayacaktım.
    bunun dışında ziyaret eden yazarlardan benim bildiğim ayşe kulin, canan tan, gülten dayıoğlu, hulki cevizoğluvardı. ali nesin de söyleşi için gelmiş diye duydum, ama ben görmedim kendisini.
    kısacası güzeldi, bir yenisini heyecanla bekliyoruz.
  • etkinlik programına şu adresten ulaşılabilinir:
    http://www.tuyap.com.tr/…ap/index.php?main=etkinlik
  • insanı gidince kararsızlığa sürükleyen kitap fuarı. binlerce kitap arasında onu mu alsam bunu mu alsam kararsızlığından bir türlü kurtulamıyorsunuz. şahsen ben cebimde ki son paraya kadar harcadım zerre kadar pişman değilim. kitapların normal kitapçılara göre daha ucuza satılmasıda ayrı bir güzelliği.
  • bu yıl 5. kez düzenlenecek güzel organizasyon.

"... 200 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen çukurova 5. kitap fuarı kapsamında panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk etkinlikleri gibi 50 kültür etkinliğinde ve imza günlerinde 300 yazar kitapseverlerle buluşacaktır. aralarında (bkz: can dündar), (bkz: zeynep oral), (bkz: nasuh mahruki), (bkz: behçet çelik), (bkz: mine kırıkkanat), (bkz: enver aysever), (bkz: pakize özcan), (bkz: şükrü erbaş), (bkz: nilüfer kuyaş), (bkz: nazlı eray), (bkz: nermin bezmen), (bkz: uykusuz) dergisi çizerleri…ve pek çok değerli şair, yazar ve bilim insanının bulunduğu konuklar 6 gün süresince okurlarla bir araya gelecektir.

tüyap okur ve yazar buluşmaları
    tüyap, yılın ilk kitap fuarında yeni bir etkinlik dizisine başlıyor. okur ve yazar buluşmaları başlığı altında gerçekleştirilecek söyleşilerde yazarlar yeni çıkan kitapları üzerine okurlarıyla bir araya gelecek. bu kapsamda çukurova kitap fuarı’nda (bkz: haydar ergülen) 11 ocak çarşamba; (bkz: gülten dayıoğlu) 12 ocak perşembe; (bkz: cüneyt ülsever), (bkz: yekta kopan) ve (bkz: ayşe kulin) 14 ocak cumartesi günü “okur ve yazar buluşmaları”na katılacak.

çukurova 5. kitap fuarı 10-14 ocak 2012 tarihleri arasında 10.30-20.30, kapanış günü olan 15 ocak 2012 tarihinde ise 10.30-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. fuarlara giriş ücretsizdir."
  • sınav nedeniyle ancak 5. gününde gidebileceğimiz fuar. otomobili olmayanlar 8 numaralarla önüne kadar gidebilir, zaten yazar arabaların üstünde "fuar alanına gider" diye.
  • bu yıl da ayrıntı yayınları'nın katılmadığı fuar.

katılımcı listesi şurada:

http://www.tuyap.com.tr/…ari/index.php?main=katilim
  • neredeyse bütün sözde "büyük" yayınevlerinin %20 indirim yaptığı fuar. arkadaşım herhangi bir online kitap sitesi zaten bu fiyatların altında satış yapıyor. (bkz: okuoku.com)

ha siz %20 indirim için oraya kadar yorulmayın, karahan kitabevi de yapar onu size. ayıp yahu! ntv grubu daha da beter. ntv tarih'in başkalaşım geçirmeden önceki (2009-10) sayılarını 5 tl'den satıyor. arkadaşım zaten 5 tl idi o dergi o zamanlar. aha üstünde de yazıyor. bari 3 dergi 10 tl yapsaydınız.

gidenlere tek önerim türk tarih kurumu standı. 101b'de. giriş kapısının hemen sağında. tüm kitaplarda %50 indirim var ve gerçekten hazine gibi kitaplar var. fiyatları zaten uygunken ordinaryüslerin*, profesörlerin kaleminden çıkmış, resmen tarih kokan koca koca kitaplar 10 tl 15 tl 20 tl gibi fiyatlar üzerinden %50 indirimle satılıyor. son olarak odtü standında da fiyatlar uygun diyor ve bitiriyorum.

not: bitiremedim! kpss kitaplarını da ordan alma hatasına düşmeyin. adana'da copy diye bir yer var.
  • her geçen yıl biraz daha kan kaybeden, hem katılımcı hem de ziyaretçi açısından üzücü bir fuar.