şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ankara-irmak-boğazköprü-niğde-ulukişla-yenice-adana arasında çalışan mavi trendir. ankara'dan her gün 20:15'te kalkar, 08:05'te adana'ya varır, adana'dan ise her gün 19:30'da kalkar, 08:05'te ankara'ya varır. 3 pulman, 1 kuşetli, 1 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşur. diğer vagonlarını bilmiyorum ama pulmanları tvs2000'dir.
 • butun vagonlar tvs2000 olan, sabaha karsi saatlerde toroslarda inanilmaz manzarali gecitlerden gecen bir keyif treni. kalabalik donemlerde binerseniz biraz problemli olabiliyor, numarasiz bilet satislari nedeniyle. 4 eylul mavi treni kadar kotu degil ama.
 • bu trende numarasiz bilet satisi uygulamalari ile ilgili bilgi almak icin (bkz: bogazici ekspresi/#3268218)
 • tvs2000'i haketmeyen tren.
 • 1992 istanbuldan binip 28 saatte adanaya ulaştığımız bir hafta kafamda çak çak diye sesler duymamı sağlayan güzel bir tren.gerçektende sabahleyin torosların güzel manzarasını seyrediyosunuz ama içinizdende ulen kopup gitsek uçuruma parçamızı bulamazlar diyorsunuz.
 • artık 16 ytl'ye taşıyan tren (tam bilet)
 • ulukışla - adana arasında aşırı bir izdiham yaşanan tren. koltuklar dolu, sahanlıklar dolu, vagonların koridorları ise yerde oturan insanlarla dolu. tam perişanlık.
 • öğrencilik hayatım boyunca yemekli vagonunda içtiğim biralarla yolculuk stresimi azaltan fakat uzun bir aradan sonra tekrar bindiğimde yemekli vagonun kalktığını görüp kahrolduğum tren
 • bayram zamanlarında yahut uzun soluklu resmi tatil zamanlarında ek vagon konmasına rağmen yer bulunamayan, kaçak binildiği için içerde cezalı bilet parası ödeyip üstüne koridorda, vagon arasında gidilen trendir.

  edit: mersin için yenice de aktarma yapmayı unutmayın. havaalanı yapılamayan yenice.
 • özellikle bahar aylarında bahsi geçen trenle yapılan niğde-adana yolculukları inanılmaz zevklidir. ankara- adana kadar uzun da sürmez üstelik, 3 saat bişey hepi topu.

  pozantı civarından geçerken ecemiş deresi önce sağınızdadır mesela, bi tünele girer çıkarsınız hop dere bu taraf geçmiş. tren yolu otoyolla da genelde paralel gider. yine aynı şekilde tünellerden köprülerden falan geçerken bir o yana bir bu yana geçersiniz. her bayrak gördüğü yerde durur o biraz kötüdür tabi ama köylerin içinden geçerken pencereler açıksa eğer, açan iğde ağaçlarının çiçeklerine bile dokunabilirsiniz bazen, o kadar yakın geçer tren..

  lisede okurken adana yolu üzerinde bulunan belemedik diye bir köye pikniğe götürmüştü hocamız bizi trenle. sabah 5'te kalkıp pikniğe gitmiştik ya ne günlerdi. son vagonu bize vermişti biletçi sağolsun hem biraz savrulalım, hemde eğlenelim diye herhalde. bazı arkadaşlar bi önceki vagona geçip camdan tükürüyorlar son vagondan kafayı uzatan keklikleri avlıyorlardı. çok eğlenmiştik valla, dereye girmiştik, çiçek toplamıştık, rayların üzerinde oturup tren gelirken kim en geç kalkacak yarışması yapmıştık. makinist delirmiş, treni düdüğünü son avaz öttürmüştü ama olsun, zevkliydi.

  tek salaklığımız tünellere girerken camları kapamamamız olmuş. hepimiz zencilere dönmüşüz haberimiz yok..