şükela:  tümü | bugün
 • çukurova üniversitesine 2003 yılında kurulan, gelişmekte olan bölüm.
  http://bmb.cu.edu.tr/ adresinden web sitesine ulaşılabilinir.
 • çukurova üniversitesi'nin cevval gençlerine ev sahipliği yapan fakat bu ev sahipliğini, gecekondu tadında yaşatan hırçın bir bölümdür.

  bir üniversite düşünün ki kampüsü tadından yenmeyecek tarzda, dört bir tarafı ot, böcük, kuş sesleri ile donatılmış, türk-yabancı türlü türlü bıcırların toplaştığı kafeler, sevdiğin bir arkadaşını* sağ omzunun altına alıp müthiş göl manzarası seyredebileceğin otlak alanlar mevcut. her şey toz pembe. tabi buraya kadar. tüm bu olanakların içinde bölüm binanızın olmadığını, derslerinizin hangi bölümden geldikleri bilinmeyen onlarca kıllı börtlü adamla aynı binada işlendiğini, bu binalarda tek bir bilgisayarın bulunmadığını ve en önemlisi ders işlenen sınıflarda balkanlardan gelen soğuk hava dalgasının allah'ının yaşandığı, buna karşın kıçı kırık kaloriferlerin zerre çalışmadığı bir durum mevcuttur.

  vize ve final vakitlerinde sınava girmek için çekilen çile annelerin yüreğini sızlatan cinstendir. zira bölüm binası bulunmadığı için neredeyse her sınava farklı bölümlerin farklı binalarında girilir, pardon girilmeye çalışılır. yahu sen söyle sözlük, günlerce çalıştığın sınava büyük motiveyle sınav sabahı kalkarsın, sınavdan 30 dakika önce sınav binasına* gidersin, yaklaşık 30 sınıfın bulunduğu binada tek bir oturacak yer bulamazsın ve hızlı adımlarla o binayı terk edip sınav için ayrılan diğer binalara koşturursun, tabi bu arada 15 dakika kala gelenlerle aynı kervana katılmışsındır. kervan başı yusuf yusuf halde sağda solda bina aramaktadır sınava girmek için, toplu halde girilir bir binaya, kapı vurulur.. corrrt yanlış kapı, niye ? inşaat mühendisliği sınavı var. başka bir sınıfın kapısı çalınır .. bir daha corrrt, o niye yahu !? elektrik elektronik mühendislerinin sınavı. ulan o anki yüz hallerimiz gözümün önüne geldikçe insanlığımdan utanıyorum şerefsizim. ve artık 5 dakika önce gelenler de katılmıştır bu kervana. ordu tadında bir oluşum oradan oraya deli gibi, şuursuzca hareket etmektedir. sınava bir iki dakika kalmıştır fakat hala sınava girilecek bir mekan bulunamamıştır. hemen hızlı adımlarla daha önce ortalarda görünmeyen, bölümümüzün artist öğretim görevlilerinden biri denk gelir ve sorulur sınava nerede girileceği hususunda, o an sınav binası için daha önce listede olmayan başka bir bina seçilir ve bu öğrenci kervanı o binaya alınır paldır küldür, yaşanılan onca stresli ve heyecan dolu anların ardından sınava girilir. girilir de, kafa mı kaldı lan? motive mi kaldı? ne kaldı amk!? annelerin yüreği sızlamasında ne olsun? gece kondu hayatı değil de nedir bu yaşananlar ey sözlük?

  neyseki bölüm binası uzuuun, baya uzuuun uğraşlar sonucunda geçen sene faaliyete geçmiştir. bina girişi afili yazılarla donatılmasına karşın, öğrencilerin işine yarayacak olan laboratuar kısmı üzerinde daha çok durulması ve geliştirilmesi gerekmektedir. zira matlab programını bile crackli halde kullanan bir bilgisayar mühendisliği bölümü istemeyiz değil mi? dış ortamlarda bu şekilde bahsedilmesi imajımızı zedeler maazallah.. şeytanın kulağına.

  işin teknik detaylarına geçecek olursak, bölüm başkanlığını prof.dr. süleyman güngör yapmaktadır. akademik kadrosunda doç.dr. mustafa gök, yrd.doç.dr. fatih akay, yrd.doç.dr. mustafa oral ve yrd.doç.dr. mutlu avcı gibi güzide hocaları barındırmaktadır. yayınlar ve kütüphane isteyenin ihtiyacını karşılayacak tarzdadır. otobüs sıkıntısı çekmeyenler için, ders saatleri uygundur. yerinde proje ve ödevler verilir. ayrıca formatlara uygun ve adam gibi bir mühendis yetiştirmek için mutlu avcı hoca'mızın gayretleri takdire şayandır, bizleri sevindirmektedir.
 • akademik kadrosu ve teknik altyapı imkanları geliştirilmesi gereken bölüm.

  edt. ayrıca, üniversite eğitimi de ne boş bir şeymiş dedirten bölüm.
 • dünyanın kendi etraflarında döndüğünü düşünen, ayrı tellerden çalan bazı hocalara sahip**, websitesi* tek bir düğmeye bağlı olan* * ve genellikle çalışmayan bir bölümdür.
  ek olarak, 3 eylül 2012 pazartesi günü başlayacak olan bütünleme sınavları* programını hala açıklamamış, sınav haftasının sabahında açıklayacağını düşündüğüm çok sevimli(!) ilim irfan yuvası bölümümdür.
 • selma ayşe özel, mustafa oral ve mutlu avcı gibi değerli hocaların görev yaptığı güzel bölümdür. bu üç hocanın ders anlatışı, heyecanı, iletişimi, tarzı ve ölçme/değerlendirmesi birbirinden farklıdır ama en güzel ortak noktaları uygun bir şekilde yardım istediğinizde size yardımcı olmaktan çekinmemeleridir. bölümde görev yapan araştırma görevlilerinin hemen hepsi arkadaşın tabiriyle "kavgaya çağırılacak ağabey" gibidir; can simididirler.

  bölüm binası üniversitenin en güzel yerindedir. sıkıldığınızda hemen yan taraftaki ağaçlık alandan göl manzarasına karşı keyif yapabilirsiniz. bu çok önemlidir çünkü zaman zaman zihniniz buna çok ihtiyaç duyar.

  eksikleri var mıdır? pekala vardır ama bu eksiklerin bazılarından da bizler sorumluyuz...

  ek: mustafa hocanın yeri çok ayrıdır, baba gibi bilim insanıdır. çok farklı kafalardan çıkan uç fikirleri dahi tartışabileceğiniz bir insandır (bkz: bilim insanı). her yıl onlarca insanın hayatına yön vermesi ömrünün sonuna kadar soğuk limonata eşliğinde, sırtını bir ağaca yaslayarak, huzur dolu bir tebessümle ufka bakmasına yeter ve artar sebeptir :)
 • kadrosundan doç. mutlu avcı (bkz: mutlu avcı) ve yar. doç. mustafa oralı (bkz: mustafa oral) çıkardığınızda bi anda orta okul seviyesine düşecek olan bölümdür. tabiki diğer hocalarınında kendi alanında bi kalitesi vardır ama öğrenciyi geliştirmek için çabalayan iki hocası bu hocalardır.
 • 2 sene önce mezun olduğum, gece gece deli özlediğim bölümüm.

  ilk öğrencilerinden olduğumuz için bizim zamanımızda öğrenci kültürü daha tam oturmamıştı. şimdi baktığımda ise elemanlar inanılmaz bir dayanışma içerisinde. bu güzel çünkü bizim zamanımızda soru sorabileceğimiz "üst dönemden abiler/ablalar" yoktu ama marjinal tipler vardı. unutamadığım bi' eleman vardır mesela. sonra onun için erdi falan dediler ama bilmiyorum akıbetini. bu herif yanlış hatırlamıyorsam birin ikisinde kendi dilini geliştirdi sonra bi' unix klonu falan yazdı. adam iyiydi gerçekten, derslere girer başlıkları alır çıkardı. hiç unutmam kontrol dersinde arka sıradan "bu derste şamandıra mı tasarlicaz lan, çekerim o sifonu" diyip çıkmıştı, içten içe yarılmıştım. herhalde anladığım tek cümlesiydi bu çünkü ne dediği genelde anlaşılmazdı.

  ulan mezun olalı iki sene olmuş, gelmiş burada delikli kart muhabbeti yapıyoruz, olsun. özledik işte!

  akademik anlamda ise gerçekten çok iyi insanlar var. gerekli gördüğünüz derslere girin. gereksiz bulduğunuz derslere girmeyin (evet, 18 yaş üstü bir bireysin artık, zamanın kıymetli ve gülümsemek için yaşıyorsun)

  o değil de bu bölümün arkasının bir manzarası vardır anlatılmaz. öyle bir manzaradır ki şöyle diyaloglara sebebiyet verir:

  - olm gelsene lan sınav var az sonra...
  - ya yemişim sınavını (ufka bakarak), ben burada kalacağım (bir nefes sigara), bu nasıl gün batımıdır ya...
  - olm ben gidiyorum...
 • 2009 yılından sonra öğrenci kontenjanını 4 katına çıkarıp; hem öğrenci kalitesini hemde eğitim kalitesini sıfıra indiren bölüm.
 • gelmeyi düşünenlerin gelmemelerini tavsiye ettiğim bölüm. illa gelecem diyorsanız üç kere* daha düşünün. düşünürken de bölümün sitesinden* hocalara bakın. malum şahıs* hala duruyorsa katiyen gelmeyin. o duruyorsa ve siz yine de bu bölüme geliyorsanız ikinci sınıfın sonlarında benden iyi öğretmen olurdu aslında düşüncelerine dalıyorsunuz.

  şimdi her bölümde böyle hocalar vardır tatava yapma geç diyenleri duyar gibi oluyorum. itü'de miyiz odtü'de miyiz amına koyiim? iki kıytırık bilgisayar koymuşlar adına da laboratuar demişler zaten.***

  edit: bunu yazdıktan sonra 40 küsür kişinin girdiği yapay zeka büt'ünden geçen iki kişiden ve 11 kişinin girdiği malum şahısın dersinin*tek ders sınavından geçen 4 kişiden biri oldum. tek ders sınavına giren not yükseltme sınavına giremezken senato toplandı not yükseltme sınavlarını bir hafta sonraya erteledi. geçtiğimiz hafta not yükseltmelere giderken 1.93 olan gno'm şu an 2.12 ve mezun oldum*. bileydim birinci sınıfın başında sayar söver bölüm birincisi olurdum.