şükela:  tümü | bugün
  • özet:eğitim gören öğrencilerin araçla okula girmek için her sene başında 300 tl ödeyip küçük bir kağıt parçası alması rezaleti.

öncelikle olay belirli bir tarihte değil de senelerdir yaşandığı için başlığa tarih atmadım.

merhabalar,ben çukurova üniversitesi balcalı kampüsünde eğitim görmekte olan yazar bir dostunuz olarak yıllardır öğrencilerin söğüşlendiği bir konu olan araç stickeri uygulamasının nasıl bir rezalet olduğundan bahsedeceğim.4 senedir bu üniversitedeyim ve 4 senedir aynı uygulama yapılmakta.sene başında ilk haftadan itibaren araçlara yapıştırılmak üzere stickerlar bastırılıyor.ikinci haftadan itibaren alınması zorunlu kılınıyor, aksi takdirde sticker bulunmayan araçlar okula alınmıyor ya da siz öyle sanıyorsunuz.kendi okuduğu ve öğrenim gördüğü okula araçla gireceği için yüzlerce öğrenci 300 tl gibi bir ücret vermek zorunda kalıyor,okulun içinde öğrenciler için bir adet otopark dahi mevcut değilken bu ücretin uygulanma amacı ne olabilir? kendi okuduğunuz okula öğrenci kimliğiniz ile giremiyorsunuz.bu uygulama her sene başında yapılıyor, ilk 2 ay sıkı denetim oluyor , öğrencilerin %80 i kişi başı 300 tl verip sticker alıyor, 2 ay geçtikten sonra uygulamanın denetlemesi sekteye uğruyor ve alan öğrenci ile almayan öğrenci bir olduğu için mağdur oluyor.bir çeşit koskoca üniversite kimden ne koparsam kâr durumunu yaşıyor.sınav dönemlerinde 300 tl verip sticker almadığı için kapıda olan yığılma ve güvenliklerin kapıdan dönmeye zorlaması nedeniyle sınava giremeyen hatta evet sırf sene başında üniversiteye 300 tl kazandırmadı diye okulu uzayan insanlar mevcut.haksızlığa maruz kaldığımız bir diğer konu ise aynı sticker personeller ve akademisyenler için mevcut ve bir sefere mahsus alınıyor, ücreti ise 10 tl.öğrenci 300 tl verip her sene başı yenilemek zorunda kalırken,nerde adalet?

geçtiğimiz senelerde öğrenciler olarak imza topladık ama bir yararı olmadı.bu uygulama artık bitsin,bi nebze sesimiz duyulsun istiyoruz.biz de kendi okuduğumuz okula araçla girerken öğrenci kimliği gösterip girebilelim,her sene otopark dahi olmayan yerde kampüsün içine giriyoruz diye 300 tl vermek zorunda kalmayalım istiyoruz.

edit:kalemim çok güçlü değildir,kendimce bir çok öğrenci adına mesajlar aldım ve sorunu buraya taşımak istedim, umarım anlaşılır olmuştur.

edit: 2017-2018 dönemi için fiyatlandırma ekran görüntüsü: burdan

bir alttaki entryde yazar arkadaşım da kaynak eklemiş.

edit:hakemzsr adlı yazar uyardı , aşağıda arkadaşın biri minibüsle gidin tarzı bir şeyler karalamış. kampüsün yürüme mesafesinde olmayan bölümleri olduğundan , çoğu yerden toplu taşıma ile ulaşım sağlanamadığından bihaber olup konuşmak kolay olsa gerek.

edit: #100606058 arkadaşımız belirtmiş 9 eylül üniversitesinde bir defaya mahsus 40 tl ödeniyormuş ve mezun olana kadar geçerliymiş.

edit: #100607106

tavsiyeler üzerine edit:rezaletin can alıcı kısmı öğrenci ve akademisyen/personel arasındaki uçurum fiyat farkı ve 2 ay sonra uygulamanın sekteye uğrayıp ücret ödeyen ile ödemeyenin bir farkı kalmaması.
  • çukurova üniversitesi web sitesinde de bu durum doğrulanmaktadır.
    çü güvenlik taşıt pulu fiyatları

aşağıdaki linkten de pulu alan kişiler için ceza puan sistemini görebilirsiniz. üniversite içerisinde konvoy oluşturup tur atmak 50 ceza puanıymış.
    çü güvenlik ceza puan sistemi
  • rezalet puanım 10/10.

bir rezaletin gerçek bir rezalet olması için illa kan dökülmesi mi gerekiyor? illa birileri ölmeli ya da yaralanmalı mı? yazık değil mi çocuklara? lan ben o okulu hak etmiş kazanmışım ister kapısında yuvarlanma suretiyle girerim içeri ister helikopterle fakültenin çatısına inip paraşütle aşağı atlarım. sana mı soracağım?

koy bir tane güvenlik, içeri giren öğrencinin ehliyetine ve öğrenci kimliğine bak, al içeri. bitti gitti. öğrenci adam kendi zaruri ihtiyaçlarına para bulamıyorken, bu adamlardan bir de 300 tl haraç kesmek mafyacılıktan farksızdır.

tanım: derhal düzeltilmesi gereken rezalet gibi rezalet.
  • tanım: olmayan rezalettir. başka okullarda da benzer uygulamalar vardır.
    ücretin adı da inanmazsınız ama otopark ücretidir.

sizin kafanız mı güzel arkadaşlar.
    biri de demiş ki
    "öğrenci adam kendi zaruri ihtiyaçlarına para bulamıyorken, bu adamlardan bir de 300 tl haraç kesmek mafyacılıktan farksızdır."

okuyan da öğrencinin alnına etiket yapıştırıp okula öyle aldıklarını sanır.
    arabayla geliyor bu öğrenci okula arabayla...
    etiket arabaya yapıştırılıyor...
    araba diyorum.
    araba.
    arap?

ek:
    (#100603832) biz de ödedik zamanında.
    ve ödediğimiz otopark ücreti okula arabayla gelemeyen öğrencilere yemek bursu oldu.
    https://kim.itu.edu.tr/otopark

bir de noktadan ve 3 noktdan sonra diğer cümleye başlamadan boşluk konur.
  • sticker olayı(genelde özel üniversitelerde uygulanıyor, bu sebepten devlet üniversitesinde olması bence de saçma.) ayrı bir konu olmakla beraber "otoparkı ücretsiz olan üniversite mi varmış?" diye sorgulatan rezalettir.
  • dokuz eylül’de böyle bir durum yok öğrenci 40 tl gibi bir ücret ödüyor ve mezun olana kadar ücret ödemiyor. bu haraç kesmedir resmen
  • sütçü imamda herhangi bir şey yok, diyor ki adam araba kendinin mi? yada 1. dereceden yakının mı? 0 masraf mezun olana kadar kullan.
  • kesinlikle eğitim kampüsüne işi olmayan giremez kimlik ibrazı ile giriyorlar ancak bence o durumda bile gideceği yer aranarak sorulmalı. insanların en kalabalık bulundukları yerden bahsediyorsun. otopark olarak düşün yıllık 300 tlye otopark kombinesi bence gayet iyi.
  • çukurova üniversitesi yönetimi senelik olarak bileşenlerinden araçları için kampus alanına giriş ücreti talep etmekte aksi durumda kampusa girilmesini engellemektedir.
    rezalettir.
    aksini iddia eden maldır.
    bir kişinin arabası olması lüks müdür?
    hayatta olduğumuz için , nefes aldığımızda , her hareket ettiğimizde zaten vergilendiriliyoruz.
    yetmiyor arabasıyla okula çalışmaya veya öğrenim görmeye gidenlerden ayak bastı parası talep ediliyor.
    öğrenci araçları için talep edilen ücret 300 lira.

başka üniversitelerde de benzer işler yapılıyor tabi ki.
    vakıf üniversitesi olan bilkentte öğrenciler için bu ücret 180 lirayken , lisansüstü için ücretsiz.
    hacettepe üniversitesi 150 lira . diğer bileşenler için fiyatlar farklı.
    odtü öğrenci 500 lira. (kimi örnek aldıkları belli oldu)
    atılım üniversitesi ücretsizmiş.
    cumhuriyet üniversitesi ücretsiz . etiketi başka bir araçta kullanmak isterseniz 100 lira.
    çankaya üniversitesi ücretsiz.

bunlar google yoldaşın ilk olarak karşıma çıkarttıkları.
    sonuç olarak bu bir dolandırıcılıktır.
  • 2005'de girdim çü'ye o yıllarda da vardı. olması da lazım. arabayla her öğrenci okula gelmeye kalksa kampüste adım atacak yer kalmaz.

dakika başı abartmıyorum balcalı otobüsü geçiyor kampüsün etrafında dolanıp gidiyor. madem vermek istemiyorsun sticker parası otobüse bin. çukurova üniversitesinin kesinlikle bir ulaşım problemi yok. yüz taneye yakın farklı hat dolmuş otobüs var üniversite kampüsüne.

zenginsen, baba parasıyla okula gidiyorsan bas parayı al stickerı gardaş. ağlama, beni de ağlatacaksın.