şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trt belgesel'den beklenmeyecek harekette güzellikte bir belgesel. o kadar bayıldım ki beş kere falan izledim. yine izlerim. devamında o çulha'nın başına bişey gelirse kameralarınızı başınıza geçiririm asdfghjghfgdf

  çulha minik bi kuş türüymüş arkadaşlar. çilesi de, kendisini dişi kuşa beğendirmek için içine girdiği uğraşlar. bit kadar kuşsun sen karadenizli müteahhitlerden daha iyi iş çıkarıyorsun yuva konusunda. vay arkadaş.

  belgesel izlenebilirliği, görüntü kalitesi, seslendirmesi, kurgusu açısından bence çok güzel olmuş. en azından ilk bölümü itibariyle. vaktiniz varsa, trt belgeselde oturup izleyin. ayı ve insandan daha çok beğendim ki ona da bayılmıştım ben.

  https://www.youtube.com/watch?v=dge4yr668r4
 • trt belgesel internet sitesindeki tanıtımı şöyle :
  ilk kez görüntülenen bir hayatta kalma mücadelesi; çulha'nın çilesi
  ömrünü yuva edinme peşinde tüketen küçücük çulha kuşunun hayatı, ilk kez tüm yönleri ve dünya standartlarında çekimlerle, “çulha'nın çilesi”nde görüntülendi.
  yaşam alanları olan sulak alanlar gün geçtikçe azalırken hayat mücadelesi de gittikçe çetinleşen çulha kuşunun tek amacı neslini sürdürebilecek yuvalar kurmak!“çulha'nın çilesi” projesi sadece görsel olarak değil, gözlemlerden bilimsel ortama bilgi aktarma açısından da bir ilk olma özelliği taşıyor. 2012’de başlanan proje ilk etapta bilimsel veri yetersizliği dolayısıyla sadece gözlemlere dayanmak zorundaydı. bu yüzden çalışmalar istenen verimde ilerlemeyince, daha kapsamlı çekimler için 2013’te harekete geçildi.aynı anda 3 yuvayı takip eden “çulha'nın çilesi”, eş bulma, yuva kurma ve yavru büyütme davranışlarını büyük ölçüde takip etse de, doğa şartlarının getirdiği kimi engeller, bu çekimlerin de bir belgesele dönüşmesine imkan sağlamadı.7 farklı lensle çulha'nın peşindenihayet 2014’te önceki çekimlerin birikimi ve tecrübesiyle yeniden çulha kuşunun peşine düşen ekip, bu kez de teknik ihtiyaçlarla karşılaştı. yaklaşık 10 santimetre boyundaki çulha kuşunun hareketlerini en iyi şekilde tespit edebilmek için 240 fps full hd çekim yapabilen bir adet kamera ve 50 fps full hd çekim yapabilen 4 adet kamera ile farklı açı ve ölçekler planlandı. çulha kuşunu kadrajda büyütmek amacıyla 5 adet yüksek mm prime lens (300 mm – 400 mm -500 mm – 600 mm - 800 mm) ve orta ölçekler için de 2 adet zoom lens (70 – 200 mm – 100 - 400 mm) kullanıldı. aynı zamanda bu çekimlerde takip edilen yuva sayısı yediye çıktı. bu yuvalar, 2 ekiple dönüşümlü olarak 3 ay boyunca takip edildi. bu çekimler neticesinde çulha kuşunun başrolde olduğu, temizlenmiş 32 saatlik ham görüntü elde edildi.bu sefer doğadan bilim dünyasınailk çekimlerde ekibin çalışmasını zorlaştıran bilimsel veri yetersizliği ise yalnızca bu alana yoğunlaşan ayrı bir ekibin çalışmalarıyla giderildi: yurt dışından türün davranışlarına dair bilimsel makale ve literatür taraması yapıldı ve gözlenebilen çulha davranışlarıyla eşleştirildi. böylece “çulha'nın çilesi”, daha önce gözlemlenmemiş ve herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamış davranışları da ilk kez tespit edip bilim dünyasına kazandırdı. şu an bu veriler prof. dr. ahmet karataş’ın danışmanlığını yaptığı ve meltem ünal’ın çulha kuşu davranışları hakkındaki yüksek lisans tezine kaynak olarak sunuldu. ekibin iki yıla yayılan gayretlerinden oluşan “çulha'nın çilesi”, parçası olduğumuz tabiatı tanıtıp korumayı gaye edinmiş trt belgesel ekranında yeni yayın döneminde izleyiciyle buluşuyor.
  yapımcı isa doğmuş
  yönetmen mehmet hanay
  görüntü yönetmeni erdoğan daşdemir
  yönetmen yardımcısı bekir yılmazörnek
  bilimsel danışman prof. dr. ahmet krataş
  müzik serkan sönmezocak
  süpervizor kenan aktaşın
  seslendiren gökhan ulusan
  araştırma meltem ünal
  renk düzenleme ersin göncü
  metin mehmet hanay
 • minik bir kuş olan culha'nin aile kurmak için mücadelesini anlatan, görüntü kurgu açısından son derece kaliteli bir trt belgeseli. yuvayı dişi kuş yapar deyiminin aksine belgeselde erkek çulha binbir emek ve zorlukla muazzam bir yuva yaparak dişisini beklemekte...
 • an itibariyle trt belgeselde. erkek çulha'nın çilesi ne öyle arkadaş. belgeselin adı erkek çulha'nın çilesi olmalı. sen kalk o kadar yuva yap, ilmek ilmek doku, istilacılardan koru, dişi gelsin diye çığlık çığlığa bağır, dişinin yuvayı beğenmesini bekle, sonra dişiyle, dişinin zevkine göre yuvada rötuş yap, sonra çiftleşmek için kur yap, çiftleş ama sonunda yumurtalar olunca dişi seni yuvadan atsın. sonra tekrar yuva yap falan... ben olsam o dişiye siktiri çeker,git yumurtalarinin üstünde başka yuvada yat derdim.