şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: cumaya gitmek)
 • cemaatte bir tane bile iyi niyetli birisi varsa onu sevaplari butun cemaate yazilirmis...o yuzden cemaatla kilmakda fayda varmis...
  gerci sadece 2 rekati cemaatle kilmak icin farzdir...amac hutbenin dinlenmesidir...bi kere boston'da gittiydim...allaam yaa..araplar felan ne cok konusuyolar yaw...herseyi karsitirdim bende 2 defa kildim...bi daa da gitmedim buralarda...
 • cuma namazının zaten farz olan bölümü cemaatle kılınması gereken 2 rekat farz namazla hutbe bölümüdür.bir çok kişi de bırakın 10'u 16'yı baştaki 4 rekatlık sünnet'le beraber toplam 6 rekat kılarak yerine getirir bu ibadeti.farz'dan sonra cemaatin büyük kısmı çıkar camiden.hal böyleyken bu 16'dan 10'a düşürüldü dinde reform oldu türü haberleri kim neye dayanarak niçin yapıyor merak konusudur.geçmiş tecrübelerden yola çıkarak insanın aklına ister istemez ısmarlama haber kokuları geliyor.hadi hayırlısı bakalım...
 • bir süre öncesinde sela okunan namaz
 • her imamin agzindan davudi bir sesle bir kere su sozun ciktigi farz namaz.

  "ey cemaat-i muslimin saflari sik ve duzgun tutalim"
  (bkz: cuma namazinda imamin soyledigi sozler)
 • gidilir.
  önlerde yer edinmek efdaldir.
  hoca sohbete başlamıştır, sıkı takipçiler önceden yerlerini almış havaya girmişlerdir. kazara erken gelenler hemen fark edilir: çoraplarının başparmaklarına gelen kısmıyla meşguldurler.
  cuma namazının en çekilmez tarafı hutbede elindeki kağıdı okuyamayan imamlardır.
  iradedilmesi gereken hutbe vurgu hatalarıyla ve diyanet litaraturunun söylene söylene etkisini yitirmiş hitap cümleleri ile amacına ulaşamaz çoğu zaman. zaten nedir ki ya “oksijen faydalıdır; ağaç dikmek lazımdır hem peygamberimiz de kıyamet günü dahi olsa fidan dikin buyurmuştur” veya “gelecek çarşamba idrak edeceğimiz beraat kandilinde hayırlara vesile olmalıyızdır”. fıtraten heyecanlı olup da alengirli konulara bulaşmadan durmayan vaizi ise 1-2 hafta sonra muhtemelen orada göremeyeceksinizdir.
  hazırunuyumamak için halıyla, kaşıyla gözüyle oynamaya meyleder.
  bir kısım cemmat-i müslimin ise öğleden sonraki işini planlamaya, kar-zarar ciro hesaplarına ,dışarıda bıraktığı arabasını polisin çekip çekmediğine, köyündeki bağ bahçesinin tatlı hülyalarına dalar gider.
  ne zamanki “ittekullahi atiyyu” nidasını duyulur, bağdaşlar bozulur diz üstü oturulur, oh son 5 dk. kalmıştır.
  bu noktada imam efendiler üçe ayrılır, fatihadan sonra kısa sure okuyanlar veya bunun dışında pek bilinmeyen bir surenin tamamını okuyanlar, son olarak da gündeme göre bir sureden yeter miktarda ayet okuyanlar.
  ilkler bana hep kaytarmaya çalışan, imamlık dışında ek işi olan insanlar gibi gelmiştir, teravihlerde camiyi dolduranlar da bunlardır.
  2 rekat farz kılınmış, müezzin “allahümme entesselam ve ..” demeye başlamış iken bir kısım cemaat çoktan ayakkabılarına hücum etmiştir bile.
  kişi bu noktada son on rekata kalayım mı kalmayayım mı ikilemine düşer. ruh haline göre kararını verir, bu noktada misal hava sıcaklığının yüksek olması nedeniyle cami atmosferinin bunaltıcı hale gelmesi, sürekli hareketten kaynaklanan sevimsiz bir ter ifrazatı mümini “kaçayım” yollarına düşürebilir. “nefsime hoş gelmeyen hakkımda hayırlıdır” benzeri bir nokta-i istinada tutunulabilirse ne ala, değilse esnaf lokantasında pilav üstü kuruyenir.
  “kalanlar” ,bence, madem kalmışlardır tavuk gibi olmamalıdırlar tadili erkana uymalıdırlar,
  tesbihat sonrası eller kaldırılır, kalbi dilekler arz edilir. sona kalan dua dona kalmamalıdır, hakkı verilmelidir.
 • emevi hakimiyetine kadar farzdan sonra okunan hutbe, bu tarihten sonra farzdan once okunmaya baslamistir. bunda amac emevi hanedanliginin o donemki muslumanlara karsi uyguladigi propaganda politikasi olarak dusunulur. boylece cumaya gelen cemaat mecburen hutbe dinlemek zorunda birakilmistir. fakat buna tepki olarak sahabe'nin bircogu bu olayi protesto icin cuma namazlarini evlerinde ayri cemaat olusturup kilmis, boylece islam'da ilk ciddi mezhep ayriliklari baslamistir.
 • bazı kesimlerin 5 vakit namaz kıldığı halde cuma namazının gerçek farizalarının yerine getirilmediği,amacına uygun bir namaz olmaktan çıktığı gerekçesiyle terkettiği namazdır.
 • ozgur musluman erkeklere farzdır. köleler, düşman elinde esir olanlar, tutuklular ve mahkumlar cuma namazi kilmak zorunda degildir.
  nasil basladigi tartisma konusudur. yahudilerin cumartesisi, hristiyanlarin pazari varsa bizim de cumamiz olsun anlayisiyla baslatildigi rivayet olunur.