şükela:  tümü | bugün
 • namazdan mı çıkıyorlar deprem tatbikatı mı yapıyorlar belli olmayan bir garip kitle davranışı, sanırsam inançlı ruhların cuma namazının verdiği trans haliyle enteresan bir ruh haline bürünmesi olabilir. bu transla ebükleyip anlamsız davranışlar sergiliyor olabilirler.

  yoksa camiden bir an önce çıkmak, daha doğrusu allah'ın evinden kaçmak için olamaz bu izdiham, değil mi?
 • bazıları için işe yetişme telaşı kaynaklı durum ama sadece bazıları için.
 • yolun ortasına bıraktıkları arabalarını bir an evvel almak içindir.
 • haftada 1 gün, toplam 5-6 dakika süren (maksimum) izdihamdır.

  buna da bok attığınıza göre başka konularda saldırmaya devam edebilirsiniz dinlere ve inançlara.
 • 'azgın suratlı, bereli adamlar, gözleri velfecr okuyan, camiden allah'la yaman bir dövüşten çıkmışcasına, yüzlerinin olanca nurunu orada, içeride bırakmış çıkan insanlar, mümin mi bunlar, bu öfkeden bastıkları yeri çatlatanlar, bunlar mı mümin?' yaşar kemal'in güzel betimlediği durum.
 • kafirler yine rahatsız yine mağdur.
 • et kafalıların bok atmayın dediği, her kalabalık namaz çıkışında gerçekleşen hakikat. sözümona "inananların", yaptıkları ibadetten hiçbir şey anlamamış olduğunu göstermektedir.
 • diğer namazların çıkışında izdiham olmamasıdır. yani biriktirip tek seferde üç dakikada halledilen bir izdihamdır.

  biliyorsunuz islam'da namaz haftada bir kılınır; onu da mı yapmasın adamlar?!
 • cumadan cumaya camiye gidersen, ve hatta camiye ar etmeden arabayla gidersen olacağı bu. yakında bunlar sıçmaya da arabayla giderler. bu zihniyetin rezaletini her dem görmekten gına geldi artık. cuma çıkışlarındaki izdihamdan daha kötüsü şu, bugün ilk defa dilenen insan sayısının daha fazla olduğuna müşahit oldum. bir adam, hasta olan çocukları için ameliyat parası istiyordu. allah kimseyi muhtaç duruma düşürmesin fakat bu insanların, rey verdikleri partilerin genel merkezlerine gitmesi lazım. esas para babaları orada, onlardan dilenin veyahut gerçek ihtiyaç sahibiyseniz (ki gerçek ihtiyaç sahiplerinin dinlenmeyeceği, maruzatınızı onlara söyleyin.

  bakara suresinin 273'üncü ayet-i kerimesinin [(bkz: hasan basri cantay)hasan basri çantay] meali şöyledir:

  "(sadakalar) allah yolunda kendilerini vakfetmiş fakirler içindir ki onlar yer yüzünde dolaşmıya muktedir olmazlar. (hallerini) bilmeyen; iffet ve istiğnalarından dolayı onları zengin (kimse) ler sanır. sen (habîbim) o gibileri sımalarından tanırsın. onlar insanlardan yüzsüzlük edib de (bir şey) istemezler. siz (hak yolunda) ne mal harcarsanız şübhesiz allah onu hakkıyle bilicidir."

  yani gerçek ihtiyaç sahipleri vakarlı olur diyor... işte bu vakarlı insanları araştırıp bulmak varsıl, maddî zenginliği çok olanların işi. farz yani, arayıp bulacaksın, eğer zenginsen. allah sana verdiyse, sen de onu fukaraya vereceksin. "allah versin" demek yok. allah ona vermiyor, imtihan sırrına binaen. bakalım benim mal mülk verdiğim bu kulum ne yapacak diye. hayat imtihandır. zenginlik maalesef bizim elimizde değil. ben de bu meseleye daha düne kadar itiraz ederdim, zenginlik benim elimde nasıl değil diye ama maalesef değil... dikkat ettiyseniz, ben rızıktan bahsetmiyorum, zenginlikten bahsediyorum. herkesin rızkı tayin edilmiştir fakat kimin zengin ve kimin fakir yaşayacağı, bizim çok da elimizde olmayan bir hakikat. allah çalışın, rızkınızı arayın diyor, amenna. fakat her çalışan kuluna çok mal (burada maldan kasıt, dünyalık olan herşeydir, paradır, evdir, arabadır, vesairedir...) vermiyor.

  şu da şahsi fikrimdir ki; ne çok zengin olacaksın, ne de çok fakir. orta hal... yani şair nabinin dediği gibi. memur kesimi. osmanlılar zamanında da böyleymiş. para azdırıyor çünkü çoğu insanı. zenginlik -belki bu yüzden- fakirlikten daha zor, daha meşakkatli der ârifler. altın ve gümüşün esiri olanların ahirette göreceği azabı anlatmağa gerek yok.

  din, fakirler için değildir. din; gönlü zengin olanlar içindir! bu da komünistlere ve faşistlere kapak olsun!

  ben diyanetin cuma hutbelerini takmıyorum... bu da bizim cuma hutbemiz. benim hutbem de sadece benim nefsimi ilgilendirir, benim kendi kendime verdiğim hutbeden ve attığım nefsani (!) nutuklardan başkasına ne?!:

  http://www.islamveihsan.com/…inlik-ve-fakirlik.html

  http://www.islamveihsan.com/…atin-olcusu-nedir.html

  http://www.islamveihsan.com/…r-olcusu-degildir.html

  http://www.islamveihsan.com/…enginlik-imtihani.html

  http://www.islamveihsan.com/…irlik-mi-ustundur.html

  http://www.islamveihsan.com/…uslumani-bozar-mi.html

  http://www.islamveihsan.com/…-zarar-getirir-mi.html

  http://www.islamveihsan.com/…engin-olabilirsin.html