şükela:  tümü | bugün
 • şimdi önyargı ile yaklaşmayın başlığa ben böyle desem de anlamamaya çalışanlar olacaktır okumadan anlamadan yorumlayanlar, peşin fikirliler kaldı ki çoğu zaman ben de cuma’yı kılamıyorum.

  mevzu şu söylemeye çalıştığım mesela öğle arası 12-1 diyelim cuma namazı olunca bu ara 1:30/2’ye sarkıyor, genelge ne diyor:

  anayasa ve ilgili mevzuatla güvence altına alınan dini inanç hürriyetinin bir gereği olarak; cuma namazı saatinin mesai saatine denk gelmesi halinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmadan izin verilir"

  şunu demek istiyorum adam kahvede okey oynuyor ya da öğle arası playstation oynuyor ama cuma izninden yararlanıyor tekrar ediyorum kimse cumayı zorla kılmak zorunda değil ama sen cuma kılmıyorsan 13:01’de işbaşı yapmalısın,

  yanı kastettiğim şu doğum izni kime verilir:
  doğum yapana, evlilik izni kime verilir evlenene, evlenen kızın babasına, süt izni kime verilir anneye.

  cuma günü sırf bu izni kullanmak için kılıyormuş gibi yapanlar bana etik gelmiyorlar bunu yapan biri olarak kendim dahil.
 • çok yakında cuma günleri öğleden sonra resmi tatil olacağı için bu derdiniz ortadan kalkacaktır.
 • alkol içmemesine rağmen alkol vergisini kullananları rahatsız eden durum.
 • oda belki okey taşına iman ediyor onun inancına göre oda geç gelebilir.
 • camide namaz kılmayanların, ateistlerin vergileriyle finanse edilen bir dini sistem içerisinde çok da sorgulanmaması gereken durumdur.
 • bu durum herkesin işine geliyor bence bu kararları çıkaranın da işine geliyor, onaylayanın da, yani demem o ki siktiğimin ülkesinde başka konumu kalmadı da bunları tartışıyorsunuz.

  kendi arkadaş çevremdeki muhabbetler de olsun, ailemde ki muhabbetler de olsun bu mottoyu kullanıyorum konuşacak başka konunuz kalmadı mı bunları konuşuyorsunuz.
 • --- spoiler ---
  kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmadan izin verilir
  --- spoiler ---

  kime: isteyenlere
  yani namaza gidenlere değil; isteyenlere...
  "mesai kaybına neden olmadan" ifadesi de var. yani isteyenler cuma günü bir saatlik öğle arasını 12.00 - 14.00 arasında gerektiği şekilde kullanacaklar. ama bir saat olarak. "onikide çık, ikide gel" değildir genelgede anlatılan.

  anlaşıldı mı ? hadi şimdi işinize... eferin.
 • en az "allah'a inanmayan adamın hâlâ insanlığa devam edebilmesi" kadar saçma bir argümandır. adamın "cuma izni" diye bir izni var ise ve bu izin süresinde cuma namazı kılmıyorsa, bu onunla inancı arasındaki mevzudur. yani cuma namazı için resmi izin veren bir işyerinde namaza giden-gitmeyen ayrımı yapılması, çalışan haklarına aykırıdır. çünkü islam inancına mensup bir patron, o cuma iznini vererek yükümlülüğünü yerine getirmiş, yine inancına göre ahiret günü çalışanlarını kısıtladığı için cuma namazlarını kılamamalarına sebep olduğu suçlamasından kurtulmuştur. sonrası ise o izni alan kişilere kalmıştır. yani o izni aldığı halde cuma namazını kılmıyor ise, bunun sonuçlarına kendisi katlanacaktır.
  bu sebeple fazla kafaya takmaya lüzum yoktur; sen izninde cuma'ya gidiyorsan gönlünü ferah tut hemşerim, bırak birilerini kandırmak adına aslında kendini kandıranlar elbet sonuçlarına da katlanır.

  ps: aynı işyerinde müslüman olmayan birileri varsa tabii ki bu izni göz göre göre kullan(a)mayacaktır. lakin işyeri bu kişilere aynı izni bir şekilde yansıtmakla mükelleftir. mevzu "eşitlik" ise, birileri ibadet için izinli sayılırken her hafta en az bir saat fazla çalışmaya devam edenlerin bu haklarının göz önünde bulundurulması elzemdir. eğer bu kişilere ekstra bir saatleri tevdi edilemeyecekse de, cuma izni kullananların extra bir saat mesaiye bırakılmaları ya da peyder pey hafta boyunca bir saate denk gelecek şekilde fazladan çalıştırılmaları da kafalardaki soru işaretlerini temizleyecektir kanısındayım.
  zira "eşitlik dini" olarak bildiğimiz islâm'ın -cuma namazı vesilesiyle bile olsa-kendinden olmayanların haklarının yenmesine göz yumacak hiç bir emri yoktur. yukarıda anlattıklarım düpedüz "kul hakkı"na girer ki; islâm için en büyük günahlardan biridir.
  (bkz: lekum dinikum ve liyedîn)