şükela:  tümü | bugün
  • 6 yıl önce aldım o kararı. camiler seçim bürosuna döndü iyice gereği de yok.

edit: başlığı açan kaçmış; başlık başıma.
    edit 2: inanmadigim icin alevi ilan edildiğim mesaj. inanmayan bi irade nasıl bir mezhebe mensup gösterilebilir ki? fazla değil birazcık zeka.
  • bi bitmedi şu goygoy da. pireye kızıp yorgan yakmak da ayrı bir kafa.

derdiniz; hutbe ise onun da bir çözümü var. bazı camilerdeki imamlar, kendi hutbelerini okuyorlar. en son gittiğim böyle bir camide, imam televizyonlara ateş püskürüyordu; gençliği yozlaştırdığı için.

amacınız gitmek olduktan sonra böyle camilerde bulabilirsiniz, yeter ki isteyin. zaten gitmeyip de gitmeme kararı mı alsam diye konuşmayın. gitmiyorsanız, gitmek istemiyorsanız bunu saçma sapan sebeplere bağlamayın. inanmıyorsanız, inanmıyorum diyin.
  • diyanet ve diyanet gibi çalışan inorganik cemaatler akp'nin taşeronu haline geldi iyice.
  • en son ne zaman gittiğimi hatırlamıyorum. belki 10 sene önce. birkaç yıldır da hiç kaçırmadığım bayram namazlarına da gitmiyorum. 5-6 senedir oruç tutmuyorum.

elbette bu durumu siyasetle bağdaştırmak ahmaklık olur ancak; söz konusu iktidar boyunca benim hiçbir şeye inancım kalmadı.

zannediyorum 18 yıllık bir süreç var. ve her gün yeni bir skandalla yüzleştik. 365 x 18 desen, hesaplamaya bile şevkim kalmadı. işte o kadar zamandır bir ağaca anlatsan yaşanılanları, ağaç çürür.

neyse. bir pamuk ipliği kaldı artık çıldırmamam için. eminim kahkahalar atacaksınız ama bana pek ütopik gelmiyor. yakında birileri çıkar da atatürk'e fetöcü derse zillerimi takıp çırılçıplak boğaziçi köprüsü'nden geçeceğim.

edit: siyaset ile nasıl bağdaştırdığımı merak edenlere cevap olarak; camilerde siyasi propaganda yapılmasını bünyem kaldırmıyor. allah'ın evinde, yalnızca allah'ın kuralları işler. derin imalarla x partiye oy devşirmeye çalışmak, bir tek şehidin arkasından, yahut 18 mart'ta bir gün bile sala okunmazken, ülkenin her ilinde illa bir şekilde bir parka bir caddeye adı verilmiş o malum günde her yerde salalar okutmak bana hiç samimi gelmiyor. o çatı altında ellerimi göğe açıp dua etmek de bana göre değil.
  • lise yıllarımdaki karar.
    bu sapıklar ordusunu o zamanlarda bir cuma hutbesi sonrası terk ettim. oysa ne de çok korkuyordum 3 defa cumaya gitmezsem dinden çıkacağımdan. çıkarsam öldürüleceğimden. çocukluk işte.
    mutlaka cumalara gidin, illa ki birinde dayanamayıp terk edersiniz o iğrenç insanlardan kurulu cemaati!
  • çok önceden aldığım karar. nedeni de sözüm ona müslümanlar.

cuma gününün dinimizde önemi malum. ancak cemaate bakıyorsun pislik içinde; ter kokuyor, çorapsız giriyor içeri. saygısız; sen ibadetini ederken zırıl zırıl cep telefonu çalıyor, senin duyabileceğin şekilde okuyor ayetleri. camilere ve görevlilerine bakıyorsun. fiyasko. o kadar bütçeye rağmen her cuma hutbe okunan beş vakit namaz kılınan caminin hoparlörleri bozuk oluyor, o çınlama sesi senin tüm maneviyatını dikkatini dağıtıyor. farz bitiyor hemen dışarı işportacı kılıklı biri çıkıp “camiye yardım camiye yardım boş geçmeyelim” diye bağırarak para topluyor. ama sen içerde inandığın tanrının huzurunda ibadet etmeye çalışıyorsun bu işportacı kılıklı herifin dikkatini dağıtmasına rağmen.

ve tabiki bu sene 9 kasımda, geçen sene 10 kasımda bir kez bile olsun bu ülkenin kurucusu için bir fatiha okutmayan camide cumada benim işim yok kardeşim.

allahım affetsin beni bu şekilde dinden imandan soğutanlara da gün yüzü göstertmesin.

edit: sabaha kadar senin soğuyasın varmış diye mesaj atan gerizekalılar lütfen bana mesaj atmayın sövecem yoksa gelmişinize geçmişinize. sana ne kardeş sana ne seni mi ikna edicez bide?
  • din denilen şey siyasetin kutsallık kisvesine bürünmüş halidir zaten.
    en az 1200 yıl boyunca halifelik babadan oğula miras kaldı, yavuz gitti müslümanları keserek halifeliği aldı (hem de dibine kadar gittiği mekke'ye uğramaya tenezzül bile etmeden, gereken her şeyi ayağına getirterek) din böyle bir şeydir işte.

derler ki "din böyle değildir, insanlar yanlış yapıyor. bunun suçlusu din değildir".
    ulan 1400 yıllık dinin en az 1200 yılı böyle geçmişse din budur, bunun suçlusu da dinin kendisidir. kendine hayrı olmayan dinin size ne hayrı olacak? din önce kendisini düzeltsin sonra başkalarını düzeltme iddiasında bulunsun. yok mu bu dinin sahibi? müslümanlara bakıyoruz, bin küsür yıllık islamiyete bakıyoruz, görüyoruz ki yokmuş.
  • en başta ayak kokusu çekmekten kurtarır
  • namazlara gitmem. oruç tutmam. zekat vermem. hacca gitmeyecegim, ilk firsatta avrupa.

akillari karalayan, yozlastiran, devleti bile ele geçiren bir şey amaç değildir. araçtır.