şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her cuma ibretle seyrettiğim insan topluluğudur. cumaya gitmesem "içerde ne yaptılar da bunlara böyle birbirlerini ezercesine dışarı kaçıyorlar" diyeceğim. ama içerde bir şey yaptıkları yok, biliyorum. adamın biri hutbeye çıkıyor, önce sadece ben ve benim gibi arapça bilenlerin anladığı bir metin okuyor. sonra da birileri tarafından (diyanet oluyor bu birileri) eline tutuşturulan kupkuru bir metni okuyor. iki rekat da namaz kılınıyor hepsi bu. peki bu adamlar neden imam selam verir vermez yardım kuyruğunda birbirini ezenler gibi davranıyor? bizim milleti bilmeyen birisi olsa "adamlar bir saniyeyi boşa harcamamak için işlerine koşuyor" diyecek ama değil. nedir bu acele arkadaş, nereye yetişeceksin? o namaz hep birlikte senkronize olarak eğilip kalkabiliyor musunuz bakalım diye farz kılınmadı ki. cuma demek toplanma günü demek, bir araya gelip birbirinizin halinden haberdar olun diye farz kılındı o namaz. salat demek dayanışma demek.

  bir cuma günü camiden çıkan müslümanlara bakın ne durumda olduklarını anlarsınız, başka bir şeye ihtiyaç yok. cumadan çıkınca yedikleri naneleri saymıyorum daha.
 • imamdan "piston aşşa" lafını duymuş olabilirler.
 • vicdanlarını rahatlatmak için camiye giden kültür müslümanları. türkiyede doğdukları için cuma günleri kaçarcasına camiden çıkıyorlar. hemen az ilerde bulgaristanda, ya da az geride ermenistanda doğsalardı bu seferde pazar günü kaçarcasına kiliseden çıkacaklardı.
 • neredeyse her şeyin göstermelik olduğu bir toplumda ibadetler de göstermelik düzeye inince oluşması kaçınılmaz olan bir topluluk. inanın o koşarak kaçanların büyük çoğunluğu namaz kılarken okuduğu duaların anlamını bile bilmez.

  bir de aklıma istemsizce şu adamı getirmiştir.
 • diğer müslüman ülkelerde de böyle midir bilinmez ama her çıkışta muhtemel bir afet sırasında neler olabileceğini az çok tahmin ettiren topluluk.

  2 dakika sonra çıksan ne olur be mübarek.
 • bizim dükkanın yanındaki camiden gözlemleyerek bildiriyorum:

  acele çıkılması lazım ki;

  arabasını bizim dükkanın önündeki 3. sıraya park ettiği için acil arabasına ulaşmalı.

  cami önünün dilencisi, kavun- armut satıcısı, lafa tutanı bol olduğu için kimseye bulaşmama isteği.

  gene arabayı başka bir kötü yere parketmiş olması.

  esnaftır, kapatıp gelmiştir, acil dönmesi lazımdır.

  özellikle bizim elemanların çok şartmış gibi hemen yemeğe çıkmak istemeleri.

  gidiyor işte adamlar ya, çıkışı da sorgulamayın bi. aynı adamlar cumaya yetişmek için de koşa koşa geliyorlar. sıkıntı yok yani.
 • esnaf, patron ya da boşgezen olmayıp kart okutarak giriş çıkış yaptığı saatlerinin not alındığı iş yerinin öğle arasına öğle yemeğini ve cuma namazını sığdırmaya çalışan biri olabilir mesela.
  olamaz mı, olur bence...
 • elimizde cumadan kaçar gibi çıkan, ayakkabısının arkasına basan esnafla, islamla dalga geçtiğini sanan yürüyen patates çuvalı ekşi sözlük yazar modeli var deseler, hızlı koşup, abi bi çay ısmarlıyım mı sana diye soracağımız topluluktur efendim.
 • (bkz: #42267335)