şükela:  tümü | bugün
  • allah'ın dinine değil filanca siyasi partinin dinine davet eden camilere, mescitlere/tapınaklara yapılması gereken muameledir. bunlar alim değil eşektirler, arkalarında namaza durulmaz, tevelli edilmez, sır verilmez, muhabbet beslenmez, sevgi duyulmaz. evli olanın nikahı düşer, ilişkisine fuhuş denir. bu sebeple zırar ehlinin mescidine gitmeden önce iki kere düşünmek gerek.
    peygamber döneminde böyle bir mescit, mescidi dırar olarak adlandırılmış ve müslümanlarca yıkılmıştı.
    bittabi dini inanç kişinin kendi görüşüne bağlıdır. camiye gelmeyen linç edilmeden evvel niye camiye gitmediğini incelemeli.
  • müslümanların haftanın 6 günü benimse haftanın 7 günü yaptığım eylemdir.
    (bkz: hayırlı cumalar)
    edit: ilk cümledeki kötü espriyi ekledim.
  • camide siyaset yapılması bir yana, cuma hutbesinin içeriğini beğenmeyip de gitmemek söz konusu olabilir. uydurulmuş hadislerdeki hikayeler birçok insanı açmıyor zira.
  • her cuma yaptığım.
  • senin inandığın allah'la benim aramdadır.

sana ne ulan dürrük.
  • laik bir ülkede yaşamanın bana vermiş olduğu seçme hakkını kullandığım için olabilir.
    oysa diktatöryal bir şeriat ülkesinde yaşasaydım gitmediğim için ceza alabilirdim.
    (bkz: yaşasın laiklik)
  • (bkz: tövbe tövbe)
  • islam dinine göre yorumlanması gereken mevzu.

haramla inşa edilmiş camilerde, haram maaşla çalışan imamların arkasında namaza durulmaz.
  • hey gidi günler hey. zamanında bu devlet kafir devlet diye islamcılar gitmezdi cumaya. şimdi islamcılar devlet oldu, şimdi de islamcı olmayanlar benzer politik nedenlerle gitmiyorlar cumaya. din politikaya meze edilince olan cumaya oluyor, dine oluyor. akp yüzünden ibadeti terk eden, hatta itikadini yitiren nice insanlar var şu an ülkede.
  • kendini müslüman olarak tanımlayıp ta gitmeyenler için sakıncalı olan durum. zekat vermemek veya torpil yapmak gibi bir şey.