şükela:  tümü | bugün
  • gözlerden kaçan bir realite. troll diyenler olacaktır; elbette geleneksel estetik teorilerden bahsetmiyorum. daha ziyade fiziksel gerçekçiliğe dayanan, siegfried kracauer‘in yücelttiği bir estetik anlayışı bu. imdb adlı ne idüğü belirsiz platformda düşük puan vermekle olmuyor bu işler.

cumali ceber‘i önyargısız biçimde izlediğimizde, seyircinin yüzeyin altında yatan hakikati kavramasına olanak sağlayan bir film olduğunu görebiliriz. filmde serbest bir şekilde dışa vurulan, kendi içlerinde tutarlı kuramsal fikirler vardır. bu fikirler doğal biçimde kendiliğinden ilerler. andre bazin‘in ‘zamanda nesnellik’ olarak açıkladığı bir fenomendir bu. nesneler zaman içinde kendiliğinden varlarmış gibi görünür. maksat seyircinin içine girebildiği bir dünya yaratmaksa cumali ceber bunda son derece başarılı olmuştur. izleyenler kahramanlarla kendilerini özdeşleştirebilir. roberto rosselini‘nin , vittorio de sica‘nın öncülük ettiği ‘italyan yeni-gerçekliği’ izlerini görmek mümkündür halil söyletmez‘in deneysel filminde. serinin ikinci filmi çıktığında eminim tüm sinema eleştirmenleri bu duruma hak verecek.

sinema sanatının amacının, ‘gerçekliği’ alımlayıcısına iletmek olduğunu kavrayabilirsek cumali ceber filminin ne denli yalın bir mükemmellik barındırdığını farkedebiliriz. bu film eğer o dönemlerde vizyona girseydi max horkheimer, ernst bloch gibi ‘frankfurt okulu’ temsilcileri tarafından bile ayakta alkışlanırdı.
  • neyin altyapısını hazırladığını anlayamadığım bir yazarın beyanı. ön yargısız izlemeyi geçtim, şahsen fragmanına dahi katlanamadım, onu bile bitiremedim.

şimdi asıl mesele şu; biz, eski komedi türk filmi diye hababam sınıfı izlerken, bizim çoluk çocuk, torun torba eski ya da nostalji kavramı içinde bunları görecek ya, ben ona yanıyorum. bildiğin leke bırakıyorlar sinema tarihine. rengini söylemeye gerek yok sanırım.

edit: bir de lütfen, yerli yersiz gündeme getirerek prim yaptırmayın allah aşkına. tabii herhangi bir çıkarınız yoksa.. cumali ceber ney lan?
  • eğer bu doğruysa adam mezarında ters dönmüştür.
  • yazarlığı yeni onaylanmış bir suser'in, cumali ceber virali yaptığı olayımsı. muhtemelen halil söyletmez'in ayarladığı bir iştir bu. bir insanın ''cumali ceberin estetik olarak kusursuz olması'' şeklinde bir trollük, goygoy işine -bedava- girecek kadar işsiz olduğunu düşünmüyorum. neyse biz size prim vermiyoruz, bizim çocuklarımız asla ve kat'a vermeyecekler, böyle böyle kalitesiz ucuz işler ve sahipleri silinip gidecek ülkeden. ^^