• piyasaya oynamayan, direkt içindekileri yansıtan, sert bir tarzı var. bunu da gayet iyi ve tadında yapıyor.
    yarenim gel, ya sen öldürülürsün ve bu da mı gol değil be sevilen parçalarıdır. kamufle, sokrat st ile yaptığı düetler vardır, onların içinde sana suç atmak parçası enfestir.

edit : -m a t- 'ın uyarısı üzerine son cümle düzeltildi.
  • tetris ile scratch atan adam olarak karşımıza çıkmış mütevazi kişilik.
    https://www.youtube.com/…ature=youtube_gdata_player
  • "ya sen öldürülürsün" adlı şarkısını ah muhsin ünlü'nün hatırlat da haziran sonlarında çocukluğumu yakalım adlı şiirinden uyarlamıştır.
  • asıl adı cuma'dır.

(bkz: justin bieber) dinleyenler tarafından anlaşılmamış olması doğaldır, çünkü sağlam karakterinin getirisi, icra ettiği müziğin cümlelerini ince ince işlemesine sebep olmuştur.

2010-2012 arasında türkçe rap piyasasına (bkz: yarenim gel) , (bkz: kılıç günü) ve bunun gibi parçalarla damga vurmuş, daha sonra zannediyorum ki aldığı olumsuz tepkiler dolayısıyla üretkenliğinde zayıflama meydana gelmiştir.

kılıç günü adlı parçasını atv'de yayınlanan dizinin jenerik müziği olarak çıkartmış ve belki izler de duyar diye, sevdiğinin adını, oturup üzerine düşünülmedikçe anlaşılamayacak şekilde işlemiştir.

"üzülme.
    dudaklarında bir tebessüm ömür var; yeter ki gülümse. yoksa gömül..
    çünkü gönül bahçemin en eski bitkisi can,su yoksa ölür."

sessizliğini bozmak amacıyla 2013 yılında paylaştığı "tarihsel bir hayalin ufak parçaları" adlı parçasında da, yine aynı ustalıkla gizlemiştir cansu'yu.

" bed bir görüntü: tıpkı ağzı dolu bir kimsenin konuşmaya çalışması gibi, bakışlar kafi oysa ki, vuku bulan hadisenin aciliyetine binayen, can;sus"

müziğini icra ettiği dönemde, günümüz mcleri gibi ego kasmak yerine sevenleri ile iftar organizasyonları gibi etkinlikler düzenleyerek bir karşılık beklemeden bir araya gelmiştir.

not: 2013'te sürpriz isim olarak sahne aldığı devrap freestyle yarışmasında "yarenim gel'i söylemiceksen in sahneden aq" diyen seyirciye rağmen sahnede kalmıştır.

eyyorlamam bu kadar.
  • en az 10 yıldır bıkmadan, usanmadan dinliyorum şarkılarını. şarkılarını dediysem de öyle yüzlerce değil ha topu topu 20-25 tane vardır. ama neden hala ilk günmüşçesine dinliyorum bilmiyorum. belki de çok fazla kaliteli olmasındandır. tarzı, yazdıgı sözler falan çok özgündü. bir sürü rapçiye msj attım bu adam nerde diye. hiç biri cevap vermedi... ciddi ciddi merak ediyorum ne oldu bu adama? buraları okuyan cumali efrahı tanıyan varsa beni bilgilendirirse çok sevinirim...

tanım: eski türk rapçisi...
  • http://www.myspace.com/cumaliefrah adresinden takip edilebilir.
  • sözlerinden ziyade karakteri ve tarzı ile dikkat çeken inaktif türk rapperdır kendisi.bazı şarkılarındaki ufak dokundurmaları ve göndermeleride herkes anlamaz.yüreği dev adamdır saygılarımla
  • mazlumun ahını alıp nerene sokcan diyerek bir sigaraya daha mal olur...
    http://www.youtube.com/watch?v=p14la-kzohq
  • tetris ile scratch atan muthis yetenkli bir mc'iydi. bir gun geri döner umarim.
  • geldi, şarkılarını söyledi, onları dinleyicilerine emanet etti ve köşesine çekildi. raziel nisroc gibi. uzunca bir süre boyunca rap'e dönüp yeniden şarkılar yazmasını, onları seslendirmesini çok bekledim ama yaş ilerledikçe fark ettim ki böylesi gerçekten çok daha iyiymiş. adını hiçbir gereksiz tartışmada duymadım, hakkında kötü söz edene de pek rastlamadım. zaten 2017'den sonra türkçe rap'in stilinin değişmesiyle birlikte şarkıları da sadece belli bir kesim tarafından dinlenir oldu. belki devam etseydi oldschool olan birçok şeye karışan, onları küçümseyip aşağılayan ve türkçe rap'i kendilerinin kalkındırdığını iddia eden pembe kafa örgütü*nün aptalca yorumlarına maruz kalacaktı. her şey için teşekkürler cuma, hayatında başarılar dilerim.

tanım: türkçe rap'in eski sağlam kalemlerinden.
hesabın var mı? giriş yap