şükela:  tümü | bugün
 • bu bölgedeki ahşap evler güzellik bakımından safranboluyla yarışır birde buram buram osmanlı kokan muhteşem bir hamamı vardı 600-700 kusur yıllık, gittiğimde kapalıydı gidilesi görülesi vatan köşelerinden
 • hemen her mimarlik ogrencisinin gidip gormesi gereken, bursa'nin sevimli bir koyu... dolasirken sizinle birlikte butun koyu dolasan bir su yoluna hayran kalmamak elde degil, ayrica yasanilan zaman kirilmasi da cabasi.
 • damak tadina duskun, eski osmanli evlerine merakli ve doga ile basbasa olmak isteyen bazi bursa ahalisinin, gozleme odakli kahvalti yapma mekani.
  buradaki evlerin cogu, halka aciktir. zira her bir ev, sirin bir kafeteryaya donusturulmus olup, ev yemekleri ve icecekleri satan mekanlar haline getirilmislerdir. servisler, mekanlarin sahiplerinin, kendi elleriyle yapilir ve sanki misafirlige gidilmiscesine samimi bir ortam hissiyati verir insana.
 • bursaya 15 km uzaklikta, uludagin eteklerine kurulmus, kestane ve incir agaclariyla dolu, osmanli mimarisinden kalma evlerinin ayri bi sirinlik kattigi, 700 yillik anit koy...
 • gidilip kafa dinlenilesi.. alabalik yenilesi , cimlerine uzanip cesmelerinden buz gibin sular icilesi bursa yakinlarinda bir osmanli koyu.. cumalikizik olmasinin sebebide vakti zamaninda civar koylerden cemaat toplanip cuma namazina bu koye gelirlermis.. odur.
 • bu sabah itibariyle görmeye nail olduğum ve önceden sözlükten okuduğum yorumlarla pozitif önyargıyla gittiğim lakin aradığımı pek de bulamadığım bir garip köydür bu.. bir farketmişliğim vardır ki o da kınalı kar mıdır ne menemse o dizinin bu köye getirisi kadar götürüsü olduğudur.. çok küçük bir misal vermek isterim bu konuda mavi boncuk isimli, meşhur bir mekan var bu köyde, kahvaltısı ve gözlemesiyle bilinen, kapısında büyük harflerle ''mavi boncuk brunchc'' yazılı.. bu mudur osmanlı köyü?, bu mudur tarihten bugüne kurulmuş nostalji köprüsü.. kahvaltı'ya ''brunchc'' demekle mi modern olacak bu halk (ki brunchc yazılışındaki harf hatalarına da dikkat çekerim).. diğer taraftan ''aha cabbar ağanın evi, anne bak ali örtmenin evi, baba bak mihribanın evi..'' söylemleriyle ortalarda dolaşan bir köy dolusu eli kameralı fotoğraf makineli türk insanı ve sokaklarında dizi çekilmiş olmasının primini sittibottan küllükleri bilmem kaç milyona satarak kullanmaya kalkan yerli halkı, bayram sabahı olmasından mıdır bilinmez, kalabalıktan yürünemeyen dar sokakları, ve kapısında ''brunchc'' yazan popüler kahvaltı mekanlarıyla şahsımı hayal kırıklıklarına uğratmış bir köydür..bursa'ya yolu düşen, evde kahvaltı yapmaktan sıkılan bir osmanlı (!) köyünde ''brunchc'' (!) yemek isteyen için birebir..
 • bursadan 15 dakika uzaklıktaki bu tarihi köy, kendi imkanlarıyla bir müze yapmıştır. osman bey veya orhan bey zamanında beyliğe katılmak isteyen 7 küçük beylik varmıs. orhan bey bu beyleri evlendirip hepsini bursa etrafına dagıtmıs. her bir kucuk bey kızık köylerini kurmus. cumalıkızık, bu 7 köyden tarihi dokusuyla ayakta kalan tek köydür. diğerleri sel felaketinde ve betonlaşma girdabında yok olmuslar.
  evlerin bazıları artık kullanılamayacak haldedir, anıtlar kurulundan izin cıktıkca tek tük tarihi ev restore edilebilir.
  bruchc yerinde harika gözlemeler ve ev baklavaları bulunur.
 • pendik yalova feribot seferleri, yalova bursa karayolu, bursa cumalikizik karayolu ile 2 saat gibi bir sürede istanbul'dan ulaşılabilen köy.

  ufak bir meydanı, birbirinden leziz evleri ile bozulmamış bir kimliğe sahip bu mekân. yerli turistlerin ilgi odağı olduklarını farkettiklerinden her evin önünde içinde sağında solunda tezgahlar, masalar mevcut.

  evlerin mimarisi amatör fotoğrafçıların ilgisini çeksede, dar sokakların ortasına parketmiş olan modern arabalar iyi kompozisyonlar yakalamayı engelliyor. yinede bir kaç güzel kare yakalamak an meselesi. lakin fotoğraflarımda yaşlı teyzeler dedeler olsun onları çekeyim yaşlı çizgilerini karelerimize aktaralım diye düşünenler bir saniye duraklasınlar bu pek mümkün değil, köylüler fotoğraf çektirmeyi hiç sevmiyor, aman dikkat edin, ne kadar tatlı dil de gösterseniz bazen reddebiliyorlar. tereddütsüz fotoğraf çektirmeyi kabul edenlerin ismini aldık, posta ile muhtarlığa göndereceğiz, gideceklere tavsiye olunur, çok yaşlı birini iyi bir karede yakaladaysanız bunu öne sürebilirsiniz.

  kahvaltı yapmadan gidin, inanılmaz lezzetli kahvaltı veren yerler var.

  kahvaltı dahil 2.5-3 saat geçirdiğinizde köyü hatmetmiş oluyorsunuz, yolunuza devam edebilirsiniz…
 • sabri erimel'in sevdiği belki de taptığı, her detayını resmettiği yer.
hesabın var mı? giriş yap