• verimli çalışmayla çok çalışmayı ayırt edebilen insandır ya da öyle bir patrona sahip insandır.
  • cumartesi günü işe gidip saat 10 a kadar masasında kahvatı yapmayan, sonrasında da geyik yapmayan insandır.
  • cumartesileri de 10 saat çalışan biri olarak imrendiğim, hatta kıskandığım insandır.
    bize de nasip olur inşallah.
  • efendim ben yıllarca bizim sektörde (muhasebe-müşavirlik) cumartesi yarım çalışma denen saçmalığı sorgulamış biriyim. biriyim. bu cumartesi günü yarım gün çalışma olayına çok pis ayar olurum. bak cumartesi çalışılmaz da demiyorum. haftanın 6 günü sabah 8 akşam 16 çalışırsın onu da anlarım. ama 45 saati tamamlama yöntemi olarak haftaiçi 9-18 cumartesi 9-14 yöntemini belirleyen patrona kafam girsin. maksat ofis boş durmasın telefon çalarsa açan olsun, müşteri laf etmesin. ulan cumartesi gelince bir iş de yapılmıyor, güya yarım gün ama günün tamamı piç oluyor. yap şunu sabah 8 akşam 18, 1 saat mola 9 satten 5 günde 45 saat (ki yapanlar da var) personel de mutlu mesut çalışsın.

neyse, ben bu cumartesi olayını bir taraftan sorgularken bir taraftan ayar olurken staj döneminden kurtulamama yakın bir şirkette çalışmaya başladım ve burada cumartesi günü tatilinin tadını aldım. tabi artık bu lezzetten vazgeçmek de pek mümkün olmuyor. 1 yıl aradan sonra izmir'de iş aşamaya başladım, bir yerle görüştüm, her şey güzel. cumartesi çalışma da yok ama ücrette anlaşamadık.

başka bir yerden telefon geldi, iş tam istediğim gibi. bi kere ofisin 20. katta olması bile benim için müthiş bir şey. neyse ik yöneticisi ile çok güzel bir görüşme yapıldı. hatta kadın dayanamayıp asistanına "bak ilk kez bizi araştıran birini gördüm, muhasebeci dediğin böyle olur" deyip beni de onore etti. gerçekten de ticaret sicili ve vergi kayıtlarından gördüğüm kadarıyla çok karlı bir şirketti, teknoparkta üretime geçecekti vs. görüşme olumlu geçti ve ik yöneticisi lafı asistana paslayıp "bizim çalışma şartlarımıza geçelim" dedi.
    kız başladı anlatmaya, "ücretlerimiz nettir (çok iyi) yol ve yemek için ek ödeme yapılır, çalışma saatlerimiz haftaiçi 8.30-17.30 cumartesi 10.00-13.00" dediği anda araya girdim. cumartesi çalışmaya karşı olduğumdan girdim, kendime ve aileme zaman ayırmanın benim için önemli olduğundan çıktım. haftaiçi mesaiye varım ama cumartesi olmaz diyerek görüşmeyi sonlandırdım. öyle karizmatik oldu ki gökdelenden kanatsız uçacak kıvama gelmiştim. ik yetkililerinin bakışlarından da okunuyordu bu durum.
    evet, cumartesi çalışmıyorum, hatta diğer 6 günde de çalışmıyorum! yakın bir arkadaşım (liseden) bu durumla ağır makara yapıyor ki biraz haklı gibi. adamların ücret teklifini bile duymadan masadan niye kalkarsın ulan mal, işsizsin sen! ulan kaç gündür aklıma gelip içimi kemiriyor "kaç para teklif edeceklerdi acaba" diye.
    neyse, prensiplerim halen sapasağlam duruyorlar. *
  • özendiğim insandır.

bir gün mutlaka böyle bir işe geçiş yapacağım diye kendimi şartlandırmaktayım. hafta içi yapılan 1 saat mesainin cumartesi yapılandan daha değerli olduğunu bilen şirketler uygulamaktadır.
  • (bkz: memur)
  • prensip sahibidir.
    aç kalır ama cumartesi çalışmaz.
    bunun böylesi allah bilir hafta içi de 5'ten sonra çalışmıyordur.
  • öğrenci olması da ihtimaller arasındadır.
  • "sözde" bankacıdır.
hesabın var mı? giriş yap