şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 24 haziran 2018 seçimlerinin olması en muhtemel sonucudur.

  erdoğan'ın son zamanlarda sıklıkla dile getirdiği mecliste de anayasayı değiştirecek çoğunluğun alınması konusundaki demeçlerinden de bu anlaşılmaktadır.

  ak parti ve mhp'nin mecliste dilediği gibi at koşturamayacağı bir döneme geliyoruz. meclis sandalyelerinin çoğunluğunu muhalif kesimden olacak ve erdoğan'ın başkan seçilmesi durumunda bile en kötü ihtimalle denge sağlanacaktır.

  tabi meclis'i fesih etme yetkisi olan bir makamın bizi seçimler silsilesi ile çoğunluğu alana kadar seçime götürmesi de ihtimal dahilindedir.

  daha önce yapmışlığı da var.

  (bkz: 7 haziran 2015 genel seçimleri)
 • herhangi bir sürpriz olmaz ise olacak olan şeydir.

  yamulmuyorsam fesih yetkisini her ikisinin de onaylıyor olması lazım. sayın cumhurbaşkanı başkanımız onaylar meclis çoğunluğu onaylamaz ise seyreyleyin cümbüşü
 • fesih yetkisi her iki taraf için de tektaraflı. mecliste 400 oy başkanı düşürüyor ama parlemento da düşüyor. başkan da meclisi fesh ederse görev süresini tamamlamış sayılıp seçime gidiliyor.

  özetle meclisi alamadık hadi seçime kolay değil. bir dönemini kaybediyorsun.
 • hdp baraji geçerse akp ve mhp 280 koltukla sap gibi kalir. çaycı ise 20mv ile masturbasyonunu yapar artik. akp'nin 600lük mecliste 260 koltuga sahip olmasi halinde rte'nin surat ifadesini hayal bile edemiyorum. umarim erken seçime gidilmez. temennim odur ki, birinci turda muhalefet cogunlugu alirsa halkimiz da keenetlenip ikinci turda kendilerinden birini cumhurbaskani seçip bu 16 yillik siyasal islam hukumetini bitirmeye karar verir. yoksa rte seçilirse bize erken seçim yolu gozukuyor.

  ayrica bildigim kadariyla ustte bir arkadasin bahsettigi gibi meclis kolay kolay feshedilmiyor, meclisin de onaylamasi lazim. yani rte seçilse bile onu kolay seyler beklemiyor.

  edit: meclis feshedilirse, meclise de cb'yi feshetme yetkisi veriliyormus. ayrica rte tekrar secilse bile 1 donem çöpe gitmis oluyor.