şükela:  tümü | bugün soru sor
 • t.c'nin en yetkili kişisi
 • vatandaşın dertlerini dinleme görevlisi
  tema vakfı üyelerini kabul görevlisi
  gavur devlet başkanlarına yemek verme ve onları ağarlama görevlisi.........
 • açılış yapma hedesi
 • turgut ozal'la birlikde askerlikten siyasete atlama olayı bitmis durumdadır .umarım ilerde de boyle olur di mi ?
 • 1982 anayasasi cumhurba$kani'nin tbmmtarafindan secilmesini ongormu$tur ancak burada bir nuans vardir . bu sefer cumhurba$kani meclis di$indan da secilebilecektir . cumhurba$kani 40 ya$ini a$mi$ ve yuksek ogrenimli olmalidir ve 7 yil icin secilir . meclis di$i adaylik icin 1/5 vekilin imzasi aranir . gorev suresinin 7 yil olmasi, reis-i cumhur'un tarafsizligini destekleyici niteliktedir cunku meclis 5 yillik surede cali$ir ve bu sayede cumhurba$kani iki farkli meclis doneminde gorev almi$ olur . sayin demirel'in 5+5 onermesi bu tarafsizligi buyuk olcude baltalayacagindan, gereksiz ve sakincalidir . ayrica cumhurba$kanlari sadece bir defalik secilirler .

  ote yandan, 1982 anayasasi, yurutmeyi yasama kar$isinda daha guclu kilarken, cumhurba$kani'ni da bir acaip kilmi$tir . neredeyse 1958 fransa'sinin yari ba$kanlik rejimi tadinda yetkilerle donatmi$tir bu anayasamiz . ba$bakani atamasi, kendine ozel kararname cikartabilmesi, ba$bakanin istegiyle bir bakani azledebilmesi, anayasa mahkemesi uyelerini belirlemesi, rektor atamasi gibi .ahmet necdet sezer'in de budanmasini istedigi yetkiler bu turden yetkilerdir . bu yetkiler gercekten olmasi gerektigi hale getirilirlerse tam olarak parlamenter rejimimize kavu$abilecegiz in$allah .
 • hicbirsey yapmadigina inandigim insan modeli.
 • bunun sacma durmasinin ya da sacma gorunmesinin nedeni, ulkemizin sonradan kotarma bir parlamenter rejime sahip olu$udur . cumhurba$kanligi, yani devlet ba$kanligi makami kesinlikle tarafsiz olmali ve herkese e$it yakinlikta durmalidir, sembolikligi de bu yuzden onemlidir . ilginc gelebilir ama bu olay en iyi $u anda yari monar$ik rejimlere sahip ulkelerde gozlenmektedir . cunku onlarin monar$ik ki$ilikleri uzun yillar suren bir surec sonunda, dogal yollarla yetkisizle$tirilmi$ ve sembolik hale gelmi$tir . bu yuzden tarafsizliklari da o derece duzgun durmaktadir . cok guzel bir ornek olarak rahatlikla ingiltere'yi verebiliriz .

  (bkz: hukuk)
 • yürütme organının başı olan bu kimse, tbmm tarafından kırkını doldurmuş, yükseköğrenim görmüş, tbmm üyesi veya dışardan, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip tc vatandaşları arasından yedi yıl için seçilir. bu makama tbmm dışından seçilebilmek için, tbmmnin üye tamsayısının en az beşte birinin yazılı önerisini almak gerekir. kimse iki defa üst üste bu göreve seçilemez.
 • (bkz: president)
 • devletin genel müdürü ya da yönetim kurulu başkanı ya da ceo su.
  (bkz: ya da)
  (bkz: vadaaaaa)