şükela:  tümü | bugün
 • garabettir.

  yetkisi güçlendirilmiş cumhurbaşkanının olduğu bir anayasal düzlemde, cumhurbaşkanı tarafından seçilen yahut atanan cumhurbaşkanı yardımcısı, teoride sadece bakanlığı ya da başbakanlığı işlevsiz hale getirmekle kalmıyor, bürokrasinin içini boşaltıyor.

  biz daha müsteşar / bakan yardımcısı ayırdına sağlam varamamışken, sanki cumhurbaşkanının kendi kabinesini oluşturma yetkisi varmış gibi, hiyerarşide, hiyerarşide olmasa bile liyakatta kesinlikle tartışmalı böyle bir pozisyonun varlığı büyük bir ayıptır. bu, medenileşememiş, şehirleşememiş, devletleşememiş olmaktır.

  bunun yanında parti gruplarının yetkilerinin kısıtlanıp "mecliste en çok üyesi bulunan iki parti grubu" şeklinde düzenlemelere gidilmesi, başkanlık rejimi vardır demek yerine, "bok değil, kaka" demiş olmaktır.
 • yeni anayasada sayısı belli olmayan ve milli güvenlik kuruluna katılmak dahil değişik yetkileri olan kişiler.

  mesela bunlar 1000 tane de olabilir. öyle bir sınır yok yani.
 • cumhurbaşkanlığı sistemi kabul edilirse çok garip bir hal alacak makam. zira bu makama gelen kişi seçilmeyecek, atanacak. bu bana kalırsa çok yanlış bir durum. ayrıca 3 tane yardımcı olacağı söyleniyor bu daha da yanlış bir durum.

  normal şartlarda cumhurbaşkanı aday olduğunda, yardımcısıyla birlikte aday olur. zira cumhurbaşkanı görevden, ölüm yada başka bir nedenle ayrılırsa seçimlere kadar devleti yardımcı yönetir. ben olsam bu makamı küçümsemem. kesinlikle yanlış bir durumdur atanması. halk 2 kişiye oy vermeli biri cumhurbaşkanı diğeri onun yardımcısı.
 • potansiyel cumhurbaşkanı yardımcısı adayları:

  (bkz: berat albayrak)
  (bkz: hakan fidan)
  (bkz: hulusi akar)
  __________________________________________________________________________________________
  hayır! egemenlik kayıtsız şartsız milletindir! egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz." (anayasa madde 6)*
 • her fırsatta milletin iradesine güveniyoruz diyenler neden yeni anayasa paketiyle partili cumhurbaşkanı yardımcılarını milli irade süzgecinden geçirilip de milletvekili olanlar arasından atamıyor da milletvekili seçilme yeterliğine sahip ancak seçilmememişlerden atamaya çalışıyorlar.

  yoksa milletten onay alamayacak kadar çok tepki çekecek isimleri bu makama atamayı düşünüyorlar da bunun için mi milletvekili listesine koymaktan ve milli iradeden korkuyorlar?

  emine erdoğan
  sümeyye erdoğan
  bilal erdoğan
  berat albayrak
  vs
  vs
  ...

  neden milletvekilleri arasından seçilmiyor? neden ülke yönetimini seçilmemişlere emanet ediyoruz?

  (bkz: mihriban aliyeva)
 • sayısı belli olmayan, dışarıdan ilkokulu bile bitirerek olabileceğiniz, 18 yaşını geçen herkesin olabileceği meslek.
 • gelecekte karşılaşacağımız en ilginç makam olacak.

  çok tartışılır diyorum.