şükela:  tümü | bugün
 • malumunuz olduğu üzere biz 2017 anayasa referandumunda cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine geçiş için oy kullandık ve referandum sonucunda bu değişiklik kabul edildi.24 haziran seçimlerinde de recep tayyip erdoğan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk cumhurbaşkanı oldu.totalde de 2.defa cumhurbaşkanı seçilmiş oldu. refarandumda geçen maddeyi aynen aktarıyorum:"madde 101- cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir.cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir."
  can alıcı kısım son cümle.geçici maddelerde vs. bu durumu değiştiren herhangi bir şey yok bu değişiklik mevcut cumhurbaşkanını kapsamaz gibi.yani bu sistem yeni bir sistem ama anayasa yeni sistemle beraber var olan cumhurbaşkanının yaptığı görevi sıfırlamadı.şimdi ise bakıyoruz yandaş kanallarda başkan lafı dolanıyor sürekli spikerlerin dilinde.ben bundan pis bir koku alıyorum.yarın bir gün 2023'te bunlar çıkıp bu yeni sistem kardeşim bida aday olabilir diye saçma bir hukuki yorum getirip tekrar aday olmasının psikolojik alt yapısını hazırlıyorlar gibime geliyor yada ben artık paranoyak oldum.
 • kesinlikle var olan ve merak ettiğim amaçtır. yandaş medya ve trollerin bu konuda emir ve telkin aldığı aşikar ama asıl amaçları nedir bilemiyorum. ot bok bir sürü başlık üzerine sayfalarca yazılırken bu başlık ıssız kalmış. bırak bileni, yazmaya değecek tahmini olan bile yok bu anlamsız görünen ısrara dair. ak troller bile ölü balık taklidi yapmış, belki de açık vermemek için.
 • yapamazsınız dediğinizi herşeyi yaptık. cumhurbaşkanı olcaz dedik başkan olduk, oh olsun, çatlayın, patlayın başka ne amacı olabilir.

  psikolojik savaş
 • cumhur u yok saymak.
 • amerikan özentiliğinden başka bir şey değildir.

  gelen hükümet sisteminin abd başkanlık sistemiyle hiçbir ilgisi yok. fakat cumhurbaşkanına abd başkanı gibi yağ çekmek için resmiyette olmadığı halde başkan diyorlar. devletin ve hükümetin başındaki kişi olarak "başkan", türk kültüründe yeri olmayan bir ifade olduğu için insanı kendi milletine yabancılaşmış hissettiriyor ve "cumhurbaşkanı" ifadesindeki sıcaklığı alıp götürüyor.

  başkan değil de reis deseler o bile daha samimi bir ifade. reis-i cumhur'dan* geliyor ve kısaltma amacıyla kullanılıyor çünkü.