şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orjinali: cumhurbaşkanına güvenmeyeceğiz de illa bir hakim, mahkemeye mi güveneceğiz.

  kenan evren'in izmir konuşmasından bir vecize.

  https://www.youtube.com/watch?v=a5dtrwxmaoi

  "12 eylül hâlâ ayakta" derken çaktınız mı şimdi neden söylendiğini.
 • adam "biz bu isi hemen hallederiz zannediyorduk ama biraz uzun surdu" demis. bugunun kopyasi.
 • bunu diyen kenan evren'in zamanında halka yönelik yaptığı her şeyi, bugün erdoğan da ohal ve khk'lar kapsamında gerçekleştiriyor. özellikle evren'in yönetime el koymasıyla birlikte türk siyasi tarihinde gerçekleşen kırılma ve devamındaki süreçte de, ülkedeki dinci kesimin daha fazla gaz alarak yükselmesi şaşırtmamıştır. çok sonraları, erbakan'ın başbakan olduğu dönemde de kendini epey gösteren bu dinci nesil, bugün akp'nin ham oy kaynağıdır ve zirveye ulaşmış durumdadır.

  kenan evren sağ iken, akp ve erdoğan kendisinin darbe yapıp yönetime el koymasıyla ilgili üzerinde bulunan suçları aklamıştı. yani konu hakkında herhangi bir soruşturma dahi yapılamadı, kenan evren kendi eceliyle vefat etti. evren'den sonraki çarpık sistemde özal'lar geldi, demirel'ler geldi, erbakan'lar geldi (bazısı başbakan bazısı cumhurbaşkanı olarak), fakat içlerinden hiçbiri gerçek anlamda atatürkçülük'ü temsil etmediği/edemediği gibi, o zamanlardan beri fetö'nün yani dinci kesimin palazlanmasına vesile oldular ve bugünkü zemini oluşturdular, 2016'daki darbe girişimine kadar varacak süreci yürüttüler.

  ama furkan bölükbaşı gibi aklı evvellere soracak olursanız; devlete hep atatürkçüler darbe yapmaya kalkıştı, dinciler çok şükür kandırılamıyordu, atatürkçüler hep fetö ve amerika tarafından oynatılmaya çalışıldı, bu süreç içinde dinciler hep süt dökmüş kediydi. ve ne hikmetse bu dinciler, kenan evren'in seneler sonra yargılanmasına bile izin vermediler, adamı rahat ettirdiler (kenan evren atatürkçü biri olsaydı, erdoğan ve tayfası onu rahat bırakır mıydı? ergenekon'da rahat bırakmışlar mıydı?). fakat hep atatürkçüler kötü, hep atatürkçüler kötü, dinciler hep iyi, pek iyi... şu furkan gibileri allah aşkına ilkokul 1'den başlatın ve adam gibi eğitin - yoksa bugünkü hâli gibi ne siyaset biliyorlar, ne tarih biliyorlar, anca apır sapır konuşuyorlar ve cahilliklerini ortaya koyuyorlar.