şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'de doğrudur. var böyle bir şeyler kara kaplı kitapta bir yerlerde. arada bu tür ağızlara gem vurma amaçlı kanunlara isyan edenler çıkıyor, o an bir takım "kan alırlar kan" adamları da türüyor. olaya müdahale edip bize evrensel hukuk standartlarını öğretiyorlar.

  - abi olaya bak ya 13 yaşında çocuk cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanmış
  + iyi olmuş piç kurusuna, abd'de olsa kan alırlar kamil kan

  - ya polis protesto eden öğrencilere saldırmış
  + bizim polisimiz çok yumuşak, abd'de olsa anırtmışlardı

  - duydun mu ölen madencilerin yakınları cumhurbaşkanını yuhalamış
  + sen bunu ingiltere kraliçesine yap, meydanlarda sallandırırlar

  halkımızın bir kesimindeki bu batıdaki demokrasi standartlarına hakimiyete gıpta ile bakarken karşıma gerçek bir hakaret haberi çıktı. hem de hep benzemeye çalıştığımız abd'den. kısaca komedyenin biri imayla değil, şakayla değil, herhangi bir eleştiri maksadıyla değil, alenen ve basın yoluyla trump hakkında moron diyor. bu herif-i na-şerifi kaç yıl içerde yatıracakları üzerine bahse girmek isteyen kan alırlar adamları yeşillendirebilirler.
 • sadece cb'ye değil, herhangi birine hakaret ettiğin zaman bu suçtur zaten.
 • herhangi bir insana hakaret suç değildir. hakareti edene göre yasalar uygulanır. onun haricinde cumbabaya hakaret etmesen bile hakkında konuşmak büyük ihtimalle suçtur.
 • misal hırsız desek hakaret mi olacak yoksa malumun ilamı mı? neye göre hakaret? ya cidden hırsızsa ve yargılanmasının önü kapalıysa? hukuk nedir mesela? hukuka göre ve meşru olmak, adaletli olmak mıdır?
  (bkz: türkiye)
 • devleti soyup soğana çevirmek, rejim değiştirip, zorla dikta rejini dayatmak suç değildir ama. sakın ola gürcü domuzuna laf etmeyin, milli iradecikleri incitmeyin.
 • ülkenizin hangi ülkelerle aynı ligde olduğunu hatırlatır bazen. mesela stephen colbert isimli bir amerikalı "trump'ın ağzı putin'in ziki için kılıftır" dese, hakkında dava açılmaz, açılması akla bile gelmez. özür dilemesi için açılan kampanyaya da kıçıyla güler geçer. veya tayland'da anon nampa isimli bir avukat krala hakaret kanunları düzeltilsin der, hakkında kraal hakaretten dava açılır. hani abd gibi olmak için başkanlık sistemi istiyorduk ya, aklıma geliverdi işte.
 • benim merak ettiğim şu;

  sayın cumhurbaşkanına "x" dersen cezası var...

  peki, bir "x"e sayın cumhurbaşkanı dersen ödülü var mı?

  sanki var...