şükela:  tümü | bugün
 • sayın cumhurbaşkanımızın yine danışmanlarından mülhem bir şekilde ortaya koyduğu öneridir.

  ülker link

  diyor ki sayın reis-i cumhur: gelin paraları altına dönüştürelim. altınla ifade edelim. finans sektöründe katılımcı finans anlayışının para biriminde altına endeksli bir adımın atılmasının çok daha isabetli olacağı inancındayım. tabii ki %52 ile seçilmiş bir cumhurbaşkanının ekonomi bilgisini ve birikimini benim gibi, en son ilkokul beşinci sınıfta sınıf başkanı seçilmiş bir avam eleştiremez. ama sanki bretton woods anlaşması ile 1944'te başlatılan altın-dolar sisteminin 20 senede patladığını; patladığı başta kabul edilmese de 10 sene içinde sistemin çöktüğünü ve 1971 yılında altın-dolar uygulamasından vazgeçildiğini hatırlar gibiyim. ben de yanılıyor olabilirim tabii, sonuçta sınıf başkanlığı mevzusu...

  neyse, reis-i cumhurumuzun danışmanları sanırım ekonomi tarihi okumuyorlar ki bu sefer de paraları altına endeksleyelim diye öneri getirtiyorlar değerli büyüğümüze.
  afacanlar.
 • eycofçu gençlerin robin hood şifresi yazarak hile yapacağı olaydır.
 • yine muhteşem yüzyıl izlemekten beyni yanan reis ve yardakçılarının yumurtlaması gibi geldi bana.. keseyle taşıyacağı altınlarla ödeme yaparsa daha bi padişah gibi hissedecekse demek..
 • trampa usülüne dönmeyi tavsiye ederek arttırdığım önerme.
 • en son buna benzer açıklamayı kaddafi yapmıştı, opec üyelerine dolar ve euro yerine altın karşılığı petrol satışı yapmalarını önermişti. öncesinde de saddam aynı öneri ile gelmişti. ekonomik olarak bunun yapılabilmesini sağlamak çok zor. bunun için tüm dünyadaki bazı büyük devletlerin desteği gerekir. öyle israil-arap savaşında bile kendi ırkını satabilecek adamlar ile anlaşma yapmaya çalışırsan sonun da iyi olmaz. tarih tekerrürden ibarettir. danışmanlarının artık mantıklı konuşmalar hazırlaması lazım.
 • cumhurbaskanimizin fazla avusturya iktisat okulu literatürü okuduğunu gösteren aciklama.