şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: guc noktasi)
 • zihnimde nedense hep tek bir adam ve hayatı olarak canlandırmış olduğum, fakir fukaraya yardım eli uzatmakla ilgilenmeyecek kadar devlet işlerine gömülü bir kurum. forsu sana bana değil, dışarıya olmalı.
  (ara: fors*)
 • günümüzde yozlaşmasından ziyade yozlaşmış bakışlara maruz kalan makamdır. bir türk vatandaşının ulaşabileceği en asil, en yüksek, en kutsal mevkidir.

  alay konusu yapılması gereken son makamdır. kim olursa olsun, ne olursa olsun, reis i cumhurun bir kitlenin değil türkiye cumhuriyeti'nin temsilcisi olduğunu bilmek, bilmekten öte idrak etmek gerekir. kişinin siyasi görüşü ne olursa olsun saygısızlığını alet etmemesi gereken makamdır.

  bugünün potansiyel cumhurbaşkanı abdullah gül olmuş. cumhuriyetçiliğin arkasına savunup kişiyle ya da iştirak ettiği kutsal kurumla alay etmek alaycı kişilerin zayıflığına, lakayıklığına, şuursuzluğuna yorulmalıdır. zira sözde cumhuriyetçilikleriyle bağdaşmaz durum. ilk cumhurbaşkanı'nın atatürk olduğunu hatırlarlar, o'na saygılarından cıvımazlar yoksa.

  onuru zedelenen, yıpranan makamdır.
 • başkasından alıntılayacağım bir nüktenin konusu.

  - nasıl çözeceğiz cumhurbaşkanlığı sorununu?
  - bence özelleştirilsin.
 • hak etmek kavramı üzerinden tanımlanmaya başlayan makamdır. hak etmek kavramı içinde çok mücadele etmekten, çok çalışmaktan, çok sıkıntı çekmekten dem vurulmaktadır. her ne konumdan bakılıyor olursa olsun, mücadele, sıkıntı, emek gibi kavramların nesneleri görece olduğundan bu seksen sonrasının güçlendirilmiş makamıdır ki hak etmek gibi tehlikeli söylemlerin öznesi haline gelebilmiştir.
 • türkiye cumhuriyeti'nde, mustafa kemal atatürk'ten başka hiçkimsenin yakışmadığı makam.

  atatürk'ün ardından bu makamda görev yapanların hiç biri atatürk'ü tam olarak anlayamadıklarından ve cumhurbaşkanlığı yapan bu kişilerin atatürk ilke ve devrimlerinden taviz vermiş olmalarından dolayı, türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı makamı dünya tarihindeki etkin ve üstün özelliklerini ve önemli yerini koruyamamıştır.
 • internet sitesi semih cumhuriyeti'nin sitesini andıran makam.
  semih'e ulaşmak için: http://semihcumhuriyeti.sitemynet.com/
  abdullah'a ulaşmak için: cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr

  (bkz: cumhurbaşkanımızın fotoğrafları için tıklayınız)*
 • yeni, eskisine nazaran oldukca $ik olan sitesine kavusmustur...

  (bkz: http://www.tccb.gov.tr/)
 • resmi iç yazışmalarda cumhurbaşkanlığı yüce makamı olarak hitap edilir.
 • şafak öğretmen'in vize işlemleri konusunda mail atarak gerekenin yapılmasını rica ettiğim ve şu cevabı aldığım kurum:

  sayın g....,

  göndermiş olduğunuz elektronik postanız tarafımıza ulaşmıştır.

  sayın cumhurbaşkanımız, şafak bay’ın vize konusunun çözümüyle alakalı olarak dışişleri bakanlığına gerekli talimatı vermiştir.

  bilgilerinize sunar, esenlikler dileriz.

  kurumsal iletişim başkanlığı

  pr sağlam. aferim. gerekeni de umarım görürüz.