şükela:  tümü | bugün
  • temelde amerika’daki başkanlık sistemiyle aynıdır. orada cumhuriyetçiler ve demokratlar olarak iki grup yarışıyor. bizde de iki grup var. millet ittifakı ve cumhur ittifakı.
  • temelde aynı gibi görünse de güçler ayrılığı ilkesi pek işlememekte yaşama yürütme yargı tek elde toplanmaktadır.bizim ülkemizde bu var amerika'yı bilmem.yönetim biçimler çok detaylı bilmiyorum ama biz de gitmiyor.sistem tıkandı.
  • yetki kısıtlamaları, frenleyici önlemler, denetimler ve kuvvetler ayrılığı filan olmadığı için türkiye'de seçilmiş kral belirleme sistemidir, öyle de kalacaktır, taa ki kral seçim kaybedebileceğini görüp, seçimleri de gereksiz bulana kadar.

dünyada demokratik bir benzeri olmayan, ucube bir sistemdir kısaca. amerika birleşik devletleri'nde uygulanan sistemle isim benzerliği vardır, o kadar. afrika kıtasında benzerini çok bol bulursunuz, diktatörlüktür pek çoğu, demokrasi ise devletin adında geçer sadece, bilmem ne demokratik halk cumhuriyeti.

ohh, yeaaaahh.
  • 16 nisan referandumundan önce içeriğine baktığımızda referandumdan evet dahi çıkmış olsa bunun sürdürülebilir olmadığını ifade etmiştim ama bu kadar çabuk tökezleyeceğini ben de beklemiyordum. adını rahatlıkla koyabiliriz: adına kısaca türk tipi başkanlık sistemi dedikleri şey ölü doğum yapmıştır.

başkanlık geldikten sonra her şey çok daha iyi olacak, her şey çok daha hızlı çözülecek dedikleri şeyin aslında her şey çok daha hızlı çökecek demek olduğunu sanırım daha net görebiliriz artık. geçtiğimiz 1 yıl içinde dolar artışı engellenemedi, yine enflasyon, işsizlik, bütçe açığı artmaya devam etti. bazı rakamlar burada

özellikle 23 haziran seçimleri sonrası için bekletilen pek çok zam ve vergi artışı ardı ardına halkın omuzlarına yüklendi. ancak bu tablodan olumsuz etkilenmeyen bir yer var ki o da beştepedeki saray. her geçen gün bütçesi artıyor, harcama kalemleri artıyor. adeta hiç doyurulamayan bir kara delik.

o zaman da ifade ettik yine tekrarlayalım; bu başkanlık sistemi dedikleri şey, bir kişi ve etrafına dizilmiş bir avuç çıkar grubunun refah ve mutluluğu demek iken, geride kalan tüm halk kesimleri için yoksulluk, sefalet, baskı, şiddet ve hukuksuzluk demek.
  • amerikancı chp'nin amerikan başkanlık sistemini desteklediğini alenen açıklayarak karşı çıktığı bir sistem cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi. gerçekliği de amerikan sistemini buna karşılık olarak desteklemektir.

kemal k.'nin bu yöndeki açıklamaları şöyle:

(bkz: chp'nin abd tipi başkanlığa yeşil ışık yakması)
    (bkz: en güzel başkanlık sistemi amerika'da)
  • nihayetinde abd bir federasyondur, abd icerisindeki devletlerin ve özerk bölgelerin kendi yasalari da vardir.
  • abd'deki sistemle zerre kadar benzerliği yoktur hatta bıraktığımız parlamenter sistem bile abd'deki sisteme daha yakındır.
  • temelde aynıymışmış.

amerikadaki sistemle temelde aynı diyen ya salak, ya da artniyetlidir. açıklama ihtiyacı bile duymuyorum.

afrika modelidir.
  • bizde denge ve fren sistemi yok.en başından beri söylüyorum çevremdekilere , bu sistem bizi mahvedecek diye.çünkü 82 anayasası zaten 117 maddesi değişmişti yani bir problemi olan anayasa değildi , sırf darbeyle geldi diye anayasaya karşı bu tarz bir inatlaşma yanlıştı. asli bir şekilde gelmesi lazım zaten bir anayasanin ya darbe olması lazım ya da devletin baştan kurulması lazım. amacı farklı bu sistemin diye teker teker anlattım herkese ama herkes sistem devleti yavaşlatıyor gibi absürt cevaplar verdiler.zaten devlet yönetiyorsun bakkal mısın hızlı hızlı iş yapacaksın tabii ki de düşüne düşüne ağır işleyecek ki sistem olası tehlikelerden korunasın.alın işte hızlı hızlı uçuruma kadar vardık.bir cumhurbaşkanı khksi ile hayatınız da kararıyor hukuk sistemi de değişiyor her şey oluyor.bu millet akıllanmaz şimdi dizinizi döversiniz ama ne fayda iş işten geçti.