şükela:  tümü | bugün
 • en kısa zamanda geçilmesini önerdiğim sistem.

  bütün belediye başkanlarını ve muhtarları cumhurbaşkanı atasın, hem ayrıca bir seçim maliyetine girmeyiz, hem sayın cumhurbaşkanımız önce başkanlık seçimi, sonra yerel seçimler için durmadan her ilde miting yapıp yorulmak zorunda kalmaz, biz de gerek medyada gerek dışarıda bu tantanadan kurtuluruz. illa ayrı sistem adı vermeye gerek yok tabii, mevcut sisteme de dahil edilebilir.

  başkanlık sisteminin türkiye'yi uçuracak olması başlığından hatırlayacağımız gibi, uçuşumuz daha da garanti olacaktır. sayın cumhurbaşkanımız "bu kur filan, bunların hiçbirisi bizim geleceğimizi belirleyen şeyler değil. bizim geleceğimizi, biz belirleyeceğiz. 24'ünde siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz" demişti hatırlarsanız, ancak yerel seçimlere hazırlanmaktan, bu konuya ağırlık veremedi sanırım.

  dünyada en fazla faizi veren 2. ülke olmamız, patates-soğan bulamamamız, doların 5,80 sınırını aşması, dış borcun 450 milyar dolara dayanması, işsizlikte rekor kırmamız falan hep bu yüzden diye düşünüyorum. aksi bir durumda sayın cumhurbaşkanımız ve hükümet yetkililerimiz önümüzde ki seçimleri "beka meselesi" olarak görmezdi.

  o nedenle, dış güçlere okkalı bir ders vermek için, stokçulara, lobicilere sağlam bir tokat vurmak için, yerli uçağımızın göklerde, yerli otomobilimizin yollarda, yerli domatesimizin hallerde, yerli mültecilerimizin plajlarda, yerli paramızın allah bilir nerelerde olması için; millet kahvelerinde daha bir keyifle çay içip, kek yemek için, hedef 2023 için, olmazsa 2071 için bu sistemin elzem olduğunu düşünüyorum.
 • türkiye'yi daha da uçuracak sistem.
 • sonuna kadar desteklediğim sistem.
  (bkz: ölene kadar mokoko)
 • (bkz: komplo yönetim sistemi)

  edit: şu an cumhurum ben diyenin yaptığı harici parlamanter sistem ile onu anayasaya göre denetleyen ve partizanlıktan uzak, halkı kin ve nefret ile ayrıştırmayan bir cumhurbaşkanı ve en önemlisi başbakanlık özlemi olabilir.
 • yetmez. ıslemeyecek sistem. ılk gece hakki filan da verilmesi lazim.
 • (bkz: napıcan derime mi nüfuz edicen) oldun işte cumhurbaşkanı.
 • belki de seçimlere harcanan paranın bir kısmı vergiden düşer de halkı rahatlatır diye desteklediğim öneridir.
  zaten kaybettiği yerlere kayyum atıyorlar.
 • büyük resmi görenlerin, mutlaka destekleyeceği sistem .