şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "27 numaralı cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulan cumhurbaşkanlığı koruma hizmetleri genel müdürlüğü, idari işler başkanlığı bünyesinde yer alacak.

  cumhurbaşkanı ve aile fertleri ile cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar, cumhurbaşkanlığı idari işler başkanı, cumhurbaşkanının korunması talimatı verdiği kişilerin maddi ve manevi şahsiyetlerine yönelik her türlü saldırıya karşı, cumhurbaşkanlığı hizmet mahallerinde ve ikametleri ile her türlü ulaşım aracında, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştireceği toplantı, gezi, tören veya açılış gibi faaliyetlerde gerekli koruma tertip ve tedbirlerini almak veya aldırmakla sorumlu olacak.

  koruma hizmetleri genel müdürü hizmet yönünden cumhurbaşkanına, idari yönden ise idari işler başkanına bağlı olacak. koruma hizmetlerinin yerine getirilmesinde içişleri bakanlığından görevlendirilen personel emniyet genel müdürlüğü cumhurbaşkanlığı koruma daire başkanlığı görev ve çalışma mevzuatı ile belirlenen görev, yetki ve sorumluluklarını genel müdürün emri ve gözetiminde yerine getirecek."

  bütün devleti kendine bağlayan zat-ı şahanemizi ordu, polis kesmeyince sanırım böyle bir özel kuvvet yapılanmasına gitti.
 • kek adam rejimi'nin gereklerinden biri.
 • abdüluamit’in izinden giden reis için şaşırtmayan yenilik.
  (bkz: yıldız istihbarat teşkilatı)
  umarım toprak kaybetme konusunda benzemeye çalışmaz.