şükela:  tümü | bugün
  • 9 adet kuruldan oluşur. 1 sayılı cb kararnamesi ile oluşturulmuştur.

1- bilim teknoloji ve yenilik politikaları kurulu
    2- eğitim ve öğretim politikaları kurulu
    3- ekonomi politikaları kurulu
    4- güvenlik ve dış politikalar kurulu
    5- hukuk politikaları kurulu
    6- kültür ve sanat politikaları kurulu
    7- sağlık ve gıda politikaları kurulu
    8- sosyal politikalar kurulu
    9- yerel yönetim politikaları kurulu

kurulların başkanı haliyle cb.
    kurullar en az 3 üyeden oluşuyor. cb kurul üyelerinden birini başkan vekili olarak atıyor.

kurulların genel görevlerinin ilk ve en önemli olanı. " cumhurbaşkanınca alınacak kararlar ve politikalar ile ilgili öneriler geliştirmek."

hal böyle olunca kurullar ile bakanlıklar arasında bir çatışma durumu var gibi görünüyor. başka bir açıdan bakarsak , bakanlıklar kurulların çalışmaları doğrultusunda çalışacak gibi.

kurul politikayı belirleyecek, bakanlıklar kurul tarafından geliştirilmiş politikalar doğrultusunda uygulamaya yön verecek gibi.

*-*-*
    ekleme: kurulların görev alanlarına giren konular ile ilgili her türlü bilgi belgeyi bakanlık ve diğer kurumlarlardan isteme yetkisi bulunuyor ve bu taleplerin öncelikler değerlendirileceğine değinilmekte.

kurul üyelerine 100bin gösterge rakamına kadar ek ödeme yapılabilecekmiş ve bundan sadace damga vergisi kesilecekmiş. ilgili kurul üyesinin başka yerden aldığı gelirlerin hesabında burdan aldığı rakamlar dikkate alınmayacakmış.

100 bin gösterge an itibariyle 11.794 tl ediyor. damga vergisi şu bu desen. 11.700 tl
  • inşa allah kurulu ve maşa allah kurulu unutulmuştur.
    ülkede en büyük potansiyel ve en başarılı iş niyetlenmek ve dua etmektir.
    diğer kurullar teferruattır.
  • cumhurbaşkanlığı sisteminin 1 numaralı kararnamesi ile kuruluşu gerçekleştirilmiş kurullardır.

yeni sistemde devletin politikalarını belirleme ve bunların uygulamaya geçmesinin sağlanması amacıyla dizayn edildiklerini düşünüyorum.

kurulşundan anladığım kadarıyla bakanlıklara göre çok daha stratejik bir öneme sahip olan bu kurullar, halen genel medya ve farklı ortamlarda çok dikkat çekmiş değiller.

özellikle kordinasyon toplantılarıyla ilgili kısımda bu toplantılara cumhurbaşkanı veya kurul başkan vekili ya da (ya da nın altını çiziyorum) ilgili bakan başkanlık eder gibi bir ifade var. tam net olmasa bile benim buradan anladığım kurul başkan vekili ilgili bakandan önce geliyor.

herkes bakanları konuşurken bu kurulları kimlerin atanacağı şahsen daha çok ilgimi çekiyor.