şükela:  tümü | bugün
  • 9 adet kuruldan oluşur. 1 sayılı cb kararnamesi ile oluşturulmuştur.

1- bilim teknoloji ve yenilik politikaları kurulu
    2- eğitim ve öğretim politikaları kurulu
    3- ekonomi politikaları kurulu
    4- güvenlik ve dış politikalar kurulu
    5- hukuk politikaları kurulu
    6- kültür ve sanat politikaları kurulu
    7- sağlık ve gıda politikaları kurulu
    8- sosyal politikalar kurulu
    9- yerel yönetim politikaları kurulu

kurulların başkanı haliyle cb.
    kurullar en az 3 üyeden oluşuyor. cb kurul üyelerinden birini başkan vekili olarak atıyor.

kurulların genel görevlerinin ilk ve en önemli olanı. " cumhurbaşkanınca alınacak kararlar ve politikalar ile ilgili öneriler geliştirmek."

hal böyle olunca kurullar ile bakanlıklar arasında bir çatışma durumu var gibi görünüyor. başka bir açıdan bakarsak , bakanlıklar kurulların çalışmaları doğrultusunda çalışacak gibi.

kurul politikayı belirleyecek, bakanlıklar kurul tarafından geliştirilmiş politikalar doğrultusunda uygulamaya yön verecek gibi.

*-*-*
    ekleme: kurulların görev alanlarına giren konular ile ilgili her türlü bilgi belgeyi bakanlık ve diğer kurumlarlardan isteme yetkisi bulunuyor ve bu taleplerin öncelikler değerlendirileceğine değinilmekte.

kurul üyelerine 100bin gösterge rakamına kadar ek ödeme yapılabilecekmiş ve bundan sadace damga vergisi kesilecekmiş. ilgili kurul üyesinin başka yerden aldığı gelirlerin hesabında burdan aldığı rakamlar dikkate alınmayacakmış.

100 bin gösterge an itibariyle 11.794 tl ediyor. damga vergisi şu bu desen. 11.700 tl
  • inşa allah kurulu ve maşa allah kurulu unutulmuştur.
    ülkede en büyük potansiyel ve en başarılı iş niyetlenmek ve dua etmektir.
    diğer kurullar teferruattır.
  • cumhurbaşkanlığı sisteminin 1 numaralı kararnamesi ile kuruluşu gerçekleştirilmiş kurullardır.

yeni sistemde devletin politikalarını belirleme ve bunların uygulamaya geçmesinin sağlanması amacıyla dizayn edildiklerini düşünüyorum.

kurulşundan anladığım kadarıyla bakanlıklara göre çok daha stratejik bir öneme sahip olan bu kurullar, halen genel medya ve farklı ortamlarda çok dikkat çekmiş değiller.

özellikle kordinasyon toplantılarıyla ilgili kısımda bu toplantılara cumhurbaşkanı veya kurul başkan vekili ya da (ya da nın altını çiziyorum) ilgili bakan başkanlık eder gibi bir ifade var. tam net olmasa bile benim buradan anladığım kurul başkan vekili ilgili bakandan önce geliyor.

herkes bakanları konuşurken bu kurulları kimlerin atanacağı şahsen daha çok ilgimi çekiyor.
  • atamalar biraz önce yapilmistir. sabahleyin usenmezsem tam listeyi eklerim.

bol bol prof. lu bir liste gibi gorunse de bazi* tanidik isimler yüzünden cok da guven vermeyen listedir.

tabi yine bazi isimler de umut veriyor. bakalim gorelim nasil olacak

edit: tam liste için (bkz: #82122916)
  • hayırlı olur inşallah...

--- spoiler ---

bilim, teknoloji ve yenilik teknolojileri politikaları kurulu;

prof. dr. hasan mandal, prof. dr. mehmet çelik, mehmet ali yalçındağ, dr. osman coşkun, prof. dr. şaban teoman duralı.

eğitim politikaları kurulu;

prof. dr. abdullah atalar, prof. dr. ahmet cevat acar, ahmet gündoğdu, kemal şamlıoğlu, prof. dr. ökdem vardar, selçuk pehlivanoğlu, prof. dr. tuncay döğeroğlu, prof. dr. umran s. inan, prof. dr. yavuz atar.

ekonomi politikaları kurulu:

dr. cemil ragıp ertem, gülsüm azeri, hakan yurdakul, doç. dr. hatice karahan, korkmaz karaca, mehmet ali akben, meltem taylan aydın, nihat zeybekci, prof. dr. servet bayındır, yiğit bulut.

güvenlik ve dış politikalar kurulu;

adnan tanrıverdi, prof. dr. burhanettin duran, prof. dr. çağrı erhan, prof. dr. gülnur aybet, prof. dr. h. beril dedeoğlu, doç. dr. ibrahim kalın, ilnur çevik, dr. ismail safi, doç. dr. mehmet akif kireçci, prof. dr. mesut hakkı caşın, prof. dr. nurşin ateşoğlu güney, prof. dr. seyit sertçelik.

hukuk politikaları kurulu;

ayşe nur bahçekapılı, ayşe türkmenoğlu, prof. dr. burhan kuzu, prof. dr. hasan nuri yaşar, mehmet uçum, mustafa alkış, uğur kızılca.

kültür ve sanat politikaları kurulu; alev alatlı, havva sümeyra şahin, hülya soydan, prof. dr. iskender pala, mehmed özçay, murat bardakçı, orhan gencebay, rasim özdenören, prof. dr. ümit meriç.

sağlık ve gıda politikaları kurulu;

prof. dr. ibrahim saraçoğlu, prof. dr. necdet ünüvar, dr. sema ramazanoğlu, prof. dr. serkan topaloğlu, dr. ümmü gülşen öztürk, zülfiye füsun kümet, prof. dr. zümrüt begüm ögel.

sosyal politikalar kurulu;

prof. dr. edibe sözen, dr. ibrahim altan, prof. dr. lütfihak alpkan, dr. mehmet güllüoğlu, dr. murat yılmaz, prof. dr. vedat bilgin, prof. dr. vedat ışıkhan.

yerel yönetim politikaları kurulu;

asım aykan, hayrettin güngör, dr. hayri baraçlı, prof. dr. lütfi akça, dr. mehmet karabay, oktay saral, refik tuzcuoğlu, prof. dr. şükrü karatepe, prof. dr. tarkan oktay, tuna koç.

--- spoiler ---
  • toplam 9 kurula 76 kişi atanmış.
    ahalimiz 2 günden beri alacakları maaşları konuşup tartışıyor.
    ama asıl irdelenmesi gereken kimlerin atandığıdır.

benim bu atamalardaki bazı isimlere dair yaptığı tespit şu.

1-ege üniversitesi eski rektörü beril dedeoğlu.
    beril hanım, ege üniversitesinde şehit edilen fırat çakıroğlu'nun katilinin yeniden üniversiteye dönmesini sağlayan isim. kendisini kime sorsanız fetöcü olduğunu söyler.

--------------------------------------
    2-prof dr yavuz atar. kendisi fetö'nün yayınevi olan konya'daki mimoza yayınevinin sahibidir.

--------------------------------------
    3-prof ahmet gündoğdu, akp eski milletvekili, fetö'ye övgüler düşmüş videosu hala mevcut bir isim.

----------------------------------------
    4-selçuk pehlivanoğlu, ted yönetim kurulu başkanı olan bu ismin fetö'ye yakınlığı biliniyor.

hatta yandaş havuz medyasında dahi bunu yazan dile getirenler var.

---------------------------------------
    5-gülnur aybet. güvenlik ve dış politikalar kuruluna atanan bu ismin geçmişinde fetöcü bir think thank kuruluşu olan wilson center'de görev yaptığını biliyoruz.
    https://s3.eksiup.com/0b30245f6379.jpg

gülnur hanım'ın wilson center'deki çalışma arkadaşlarından biri henri barkey.
    henri barkey kim?
    15 temmuz darbe gecesi büyükada'da toplantı yapan ciacıları organize eden kişi.

bu da yandaşlardan bir haber.
    -----------------------------------
    6-iskender pala, bu isim de yabancı değil. kendisi biliyorsunuz fetö gazetesi olan zaman'da köşe yazarıydı.
    hatta gülen ile erdoğan'ı barıştırmak için birlikte kahvaltı etmelerini teklif etmişti.

-----------------------------------
    7-edibe sözen, bu ismi akp'den yakinen tanıyoruz. hanımefendinin eşi daha doğrusu eski eşi hakan yavuz fetö mensubu. ayrılmışlar, ama arkadaşlık ilişkileri "yakinen" devam ediyormuş.

------------------------------------
    8-ibrahim altan.
    sosyal politikalar kuruluna atanan bu ismi de yakından tanıyoruz. hadi hafızanızı zorlayın biraz.
    ipucu vereyim.
    keriz feneri...
    evet, bu zatı muhterem, deniz feneri derneği'nin eski genel sekreteri. hatta deniz feneri davasının sanıklarından biri. hatta kendisi bu davadan hapis cezası almış.
    ama akp ödül olarak kendisini kızılay genel başkanlığına atamıştı.

------------------------------------
    9-hayri baraçlı.
    kadir topbaş döneminde istanbul büyükşehir belediyesinde görev yapan isim.
    bu ismin fetö bağlantılarını da yine yandaşlar yazmış.
    https://twitter.com/…antv/status/863049145409347584
    http://www.ensonhaber.com/…ndaki-nedenler-yorumlari
    https://odatv.com/…-mu-kadir-topbas-0710161200.html

--------------------------------------------
    ayrıca ilnur çevik, yiğit bulut, alev alatlı ve burhan kuzu için bir şey yazmaya gerek dahi duymuyorum. bunları hepiniz tanıyorsunuz zaten...

cumhurbaşkanlığı politika kurulumuz şimdiden hayırlı olsun.
    maaşlara değil, içeriğe takılın.
    ülkemizi kimler yönetiyor görün istedim.

selametle...