şükela:  tümü | bugün
  • sevgili suser'lar bu yazı kişisel düşünceler içermektedir. katılırsınız katılmazsınız o kısmı beni çok da ilgilendirmez. well cooked'a göre göz ardı edilen şeylerdir.

ikinci tura kalacağı kesin gözüken 24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi için herkes hatta muhalefetin adayları dahi muharrem ince ikinci turu kazanamaz, meral akşener ikinci turu kazanamaz gibi fantastik açıklamalarda bulunmaktalar.

öncelikle şunu unutmayalım muharrem ince, meral akşener, temel karamollaoğlu ve selahattin demirtaş'ın partilerini göz ardı edersek dahi şahsi olarak oy potansiyelleri mevcuttur. muhalefetin seçimi alması için bunların tamamının potansiyellerinden faydalanması gerekmektedir.

meral akşener'in ikinci tura kalması durumda hdp seçmeninin oy kullanmama tercihi olabileceğini düşünüyorum. büyük çoğunluğu oy kullanacak dahi olsa atılmayan her oy muhalefetin zararınadır. ancak aşağıda vereceğim göz ardı edilen durum bunu da çözecektir.

örneği muharrem ince üzerinden vereceğim zira benim oyum kendisi için olacaktır.

muhalefetin tamamı ülkeyi barıştıracağız vaadi vermekte 16 yıldır süre gelen kutuplaşma sonrası birçok seçmen için en önemli vaat bu ve seçilemeyecek adayın meclis dışı kalacağı gerçeği aslında muhalefet için büyük bir avantaj.

muharrem ince'nin ikinci tura kaldığını düşünelim. bu durumda 8 temmuz 2018 öncesi herkes kadrosunu açıklamak durumunda kalacak.

muharrem ince'nin cumhurbaşkanlığında yardımcısı olarak meral akşener ve temel karamollaoğlu'nu gösterdiğini düşünün (ki söylentiler bu yönde)

bu kişilerin seçmeni recep tayyip erdoğan seçildiğinde evlerinde süs bitkisi olarak oturmalarına razı mı gelecektir yoksa cumhurbaşkanı yardımcısı olmaları için desteklemeyi mi tercih edecektir?

benim cevabım "firesiz destekleyecekler" şeklindedir.

sorun burada selahattin demirtaş'da. demirtaş'ın cumhurbaşkanı yardımcısı olarak ilan edilmesi chp seçmeninden olumsuz tepki alabilir (ben şahsi olarak bunu sorun etmem, sorun çözülecekse sorunun taraflarının temsili gerekir.) burada yanlış anlaşılmasın yargı sistemi tamamen adil bir hale getirilir ise ve yargılanması gereken bir durum var ise kesinlikle yargılansın. ama yargılanması gereken herkes yargılansın, muhalif olmasa göz ardı edecekleri kişileri sırf muhalif oldukları için yargılamasınlar.

ancak bunun için de (şu an için tamamen uydurma bir pozisyon olarak söylüyorum.) terör ile mücadele birimi kuracağız selahattin demirtaş’ta bu kurulun başkan yardımcısı olacak tarzı bir pozisyon açıklanır ise hdp seçmeni sizce ne yapacaktır?

selahattin demirtaş'ın sivil kalıp unutulana kadar hapiste tutulmasına göz mü yumacaktır yoksa muharrem ince'yi mi destekleyecektir?

benim cevabım yine "firesiz olarak destekleyecekler" olacaktır.

akp'nin önce abdullah gül çatı aday olacak algısı yapmasının sonrasında kemal kılıçdaroğlu üzerine giderek onun aday olmasını istemesinin ve hatta toplumda muharrem ince değil de akşener çıkarsa kazanabilir algısı yaratılmasının sebebi budur.

meral akşener'in selahattin demirtaş'a görev tanımlaması yapması çok da mümkün gözükmüyor bu da akp'nin ekmeğine yağ sürecek ve istediği bir durum bence.

meral akşener'in seçim öncesi kendinden emin ve kazanacağım tavırlarını doğru buluyorum ancak kendisinin "muharrem ince kalırsa kazanamaz ben kalırsam kazanırım" tarzı açıklamalarını da bir o kadar yanlış buluyorum.

danışmanlarının veya kendisinin yanlış yönlendirmelere aldandığını düşünüyorum. kendisinin de muharrem ince'nin yaptığı gibi muhalefet içerisindeki rekabette sessiz kalması ve 8 temmuz seçimlerini etkileyecek çok uç açıklamalardan kaçınması gerekmektedir.

40 yılın başı ülkede muhalif kesim birlik olabilmiş durumda ve kazanma ihtimallerinin güçlü olduğu bir seçime girilecek. biraz daha dikkatli olmanın herkese faydalı olacağına inanıyorum.

ikinci turda kim rte'nin karşısına çıkarsa ona oy vereceğim. hdp'nin barajı geçtiği bir durumda akp'nin meclis çoğunluğunu alma şansı olmadığı gibi ikinci turda diğer muhalif liderlerin de aktif siyasete devam edebileceği bir yöntem bulunur ise erdoğan'ın da ikinci turu alamayacağını düşünüyorum.

benim eyyorlamam bu kadar. görüşlerinizi bekliyorum.

edit: bir miktar imla.
  • ilk turda rte galip gelmezse, hdp barajı geçerse ve ince umut vadeden bir oy oranı alırsa demirtaş partisine ince'ye destek vermesini salık verecektir. metropolde yaşayan hdp seçmeni ince'ye bütün adaylardan daha yakın çünkü hdp'ye karşı hiç bir tavrı olmadı. kılıçdar gibi onlarla görünürsem tu kaka derler demedi. cesur bir şekilde hdp'nin yanında oldu. biz daha fazlayız bunu ince biliyor. başka bir partiyi peşine sürüklemese, cemaatlerden oy dilenmese, aşiretleri beslemese %30'dan fazla oy alamaz. akşener'in dediği gibi "biz iğne ucuyla oy topluyoruz" o başları topluyor kuyruklar başın peşinden geliyor. (bkz: mhp). ama metropol dışında, doğu ve güneydoğuda yaşayan hdp seçmenine güvenmiyorum. çünkü onlar ilk seçimde barajı geçtikten sonra banane cumhurbaşkanından diyebilir. yani sandığa gidecek o motivasyonu bulamayabilirler. orada ince'nin işi gücü bırakıp güneydoğu seçmenini sandığa gitmeye motive etmeli. bakalım, hakkımızda hayırlısı. ben hala ak parti'nin hile yapmadan bu seçimi bırakacağını zannetmiyorum ama neyse...