aynı isimde "cumhuriyet (gazete)" başlığı da var
 • monarşinin olduğu bir dünyada cumhuriyet rejiminin doğması kaçınılmaz bir sondu.orospu çocukluğundan kast edilmek istenen şey sanırım kimi hükümetlerin izlediği politika sonucunda ortaya çıkan ne yapacağını bilemeyen tiplerdir.çünkü cumhuriyet hükümet değil devlet şeklidir.güç yasama ve yürütme organlarındadır ve karşı tarafla savaşırken maalesef bazı şehitler vermek de kaçınılmazdır.(bkz: cumhuriyet sehitleri)
 • ulkemizde demokrasi kavramiyla kari$tirilan binlerce kavramin en ba$ta geleni . cumhuriyet, sade bir $ekilde tanimlanacak olursa eger, yonetimin babadan ogula gecmedigi, saltanatin olmadigi, dagilmi$ iktidar merkezlerine sahip bir devlet bicimidir .

  bizim ulkemiz de bir cumhuriyettir,
  fransa da bir cumhuriyettir,
  iran da bir cumhuriyettir .

  (bkz: hukuk)
 • dünyanın merkezinin orası oldugunu sanırdım bir ara. çocuklugumun büyük kısmını geçirdigim yer. uzun zamandır gitmedim ama pek degismıs olacagını sanmıyorum.. en büyük eglencem giriste sol tarafta oldugunu hatırladıgım kültür de dolanmaktı, bi sürü dedikodu dinleyip resim yapıp eglenirdim. manyak insanlar vardı orda. sonra en sevdigim yerlerden biri düzeltiye giderken tavanı turuncu plastiklerle kaplanmıs bi yer vardı yagmur sesleri $ıp $ıp diye duyulurdu. e çocuksun yagmur sesi bile eglendiriyor. kocaman makınalara bakıp bir gun ben de kullancam derdim. bir de stajyerlerle çok eglenirdim zavalım gelmıs calısmaya faks cekmek ve dısarı birseyler almakla görevlendirilirlerdi. oraya buraya kosusturup rahatsızlık versen bile kimsenin kızmadıgı gayri ciddi insanlarla dolu yer.
  o zamanlar çalısanlarına maas vermek yerıne tatil köylerinde veya süpermarketlerde indirim fisleri verirdi. iflas bahanesiyle çogu calısanının parasını da vermrmistir ayrıca. ne olursa olsun hatırladıkca içimi hos eden anılarla dolu mekanda basılan sevilesi insanların hazırladıgı gazete(hala öledir herhalde).
 • 7.10.2001 tarihli enis batur yazısı için (bkz: basında sourtimes)
 • latince'de res publica sozcugunden gelmektedir.. egemenligin halka ait oldugu bir sistemdir. yalniz bir sinifa aitse aristokratik cumhuriyet, halka aitse demokratik cumhuriyet adini alir...
 • türkiyenin en büyük tankerinin adıdır.
 • (bkz: cumok)
hesabın var mı? giriş yap