şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ankara'da yıllar önce görmüş oldugum, sanırım sosyal sigortalar kurumu binasının yola* bakan cephesinde yazan, atatürk'e atfedilmiş güzel söz.
 • cumhuriyet devriminin karakterine ilişkin bir söz. bugün milli demokratik devrimci tarihiyle düşman edilmiş tüm neoliberal solculara-kürtçülere-sivil toplumculara anlamsız gelebilir, ama onların bile küfredemediği fakir baykurt'a anlamsız gelmez. zira o, o hep küfredilen cumhuriyetin kurduğu köy enstitülerinden geçmiş, cumhuriyet onun kimsesi olmuş, onun çiftçi yerine yazar olmasına olanak tanımıştır. kendi devrimci-reformcu tarihinden bu kadar nefret edip de kendine solcu diyen güruh dünyanın hiçbir yerinde olamaz. zaten türkiye'de "devrimci" sıfatı hayal oldu, artık "solcu" var.
 • şimdiki adıyla "sosyal güvenlik kurumu emekli sandığı" binasının, necatibey caddesine bakan yüzünde hâlâ yazılı olan ve gerçekten güzel olan sözdür.
 • mustafa kemal atatürk'ün yüksek öngörüsünü bir kez daha ortaya çıkaran gerçeklik;

  yeni kurulan türkiye cumhuriyeti devletçilik ve halkçılık ilkeleri ile kalkınma projelerini harekete geçirmiş ve başarılı olmuştur.

  günümüzde tüm bu kazanımları özelleştirme adı altında yok pahasına satan zihniyet nihayetinde türk milletini sebze kuyruğu gerçeği ile baş başa bırakmıştır.

  bir kez daha tekrar edelim, ülkemizin kalkınması için gerekli tüm adımlar ve projeler için anahtar cumhuriyetimizin ilk yıllarında atılan adımlardır.

  ama'sız ve fakat'sız bu ilkelere bir kez daha sahip çıkılmalıdır.