şükela:  tümü | bugün
 • bize okullarda hep ‘cumhuriyet eşittir demokrasi’ diye anlattılar. cumhuriyet eşittir demokrasi falan değil. cumhuriyet olmayan ve demokrasinin en rafine biçimiyle yönetilen ülkeler var. cumhuriyet olup da diktatörlükle yönetilen ülkeler de var.

  hüseyin çelik

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25163486/
 • artık osmanlı devleti'ni bile yeterli görmeyen, "osmanlı bizi kesmez" diyen, ve abbasi devleti özlemiyle yanıp tutuşan gericinin çıkmaz sokağı. şöyle bi baktığımızda bütün islam devletleri krallıktı. oligarşiydi.

  dolayısıyla da bir islamcı'nın beyninde, yönetim biçimi olarak, oligarşi dışında bir düşünce filizlenemez.
 • türkiye özelinde fırat'ın doğusunda kürd azınlığa mensup ayrılıkçıların,fırat'ın batısında ise aşırı ve kökten dincilerin,dinsel fanatik ve gericilerin,gelenekçiler ile islamcıların başını çektiği bölünmez,demokratik,laik ve parlamenter türk cumhuriyetine karşı savaş halinde olma durumu.fırat'ın doğusunda (bkz: işgalci t.c kürdistan'dan defol),batısında ise (bkz: dinsiz rejim) denilerek yapılan düşmanlıktır
 • (bkz: ayhan ogan)
 • türkiyede bu düşmanlığın sacayağını öncelikle islamcılık oluşturuyor. cumhuriyet in ilk dönemlerinde muhalif kanat özellikle halifeliğin ilga edilmesiyle bir travma yaşadı. sonraki devrimler bu gruplarda sosyal statü kaybına yol açtı. din diye sarıldıkları bin yılın hurafelere bulaşmış köylü dinselliğiydi aslında. sadece haram/ helal fıkhına indirgenmiş dindarlık tarzı ne yeni bir bakışaçısı getiriyor ne de toplumun hastalıklarına çare oluyordu. batı'nın meydan okumasına karşı daha da içine kapanmaktan başka elinden bir halt gelmez olmuştu. sonraki yıllarda yeraltına inen, zaten çoktandır dejenere olmuş tarikatlar bu düşmanlığı besledi.said nursi denilen kopuk da halkta bu düşmanlığı yükselten mikrop yuvalarından biri oldu. 15 temmuz onun ektiği zehirli tohumların meyvesidir işte.

  sac ayağinin bir diğeri kürtçü harekettir. bu konuda öncelikle şu bilinmelidir: islamcilik ile kürtüçlük sembiyotik ( lafa bak ) iliski içinde olmuştur hep. bu gün hdp ye baktığımızda yine aynı şeyi görürüz. geleneksel düşmanlıklarına devam etmektedirler..

  üçüncüler nispeten daha zayıf ancak medyada ve akademi köşelerinde sesleri çok çıkan liberal görünüşlü, eski solcular vardır. dışarıdan kürtçu tezlere destek verirler. esasında bu üç grup da dış güçlerle her zaman çapraşık ilişkiler içindedir
 • türkiye özelinde islamofaşistler ile azgın kürd ayrılıkçılarda görülen şey.

  biri cumhuriyetin laiklik prensibinden rahatsızdır,öteki cumhuriyetin bölünmezliği ilkesinden.

  bi de monarşi özlemi içindeki fanatik ahmaklar var.
 • evrensel birşeydir. bunun ülkeyle yada liderle alaksı yok. bunlar saçma sapan bahanelerle kendi cumhuriyetlerine düşman olurlar, yıkarlar din kırbacıyla inleyen islam diktasını getirirler sonra ülkeden kaçıp avrupada yaşarlar eziliyoruz derler bu sefere oradaki cumhuriyete düşman olurlar. bu böyle zincirleme gider. islam ve cehaletle doğru orantılıdır. bu ikisinin olduğu yerden bok fışkırmaktadır. avrupa bile henüz okadar ciddiye almıyor.