şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birçok tartışmayı beraberinde getirecek bir ilber ortaylı hoca beyanı.

  haberin kaynağı burada.

  tarihçi prof. dr. ilber ortaylı, çukurova 11. kitap fuarı’ında “atatürk ve cumhuriyet” konulu konferans verdi. ortaylı, cumhuriyetin en demokratik rejim olmadığını ve böyle bir şeye inanmamak gerektiğini ifade ederek, “cumhuriyet rejimi, en demokratik rejimi getirmiyor. kan dökerek, giyotinle kafalar kesen fransa 2 asırlık imtihanını ingiltere gibi bir monarşinin önünde insan hakları ve demokrasi açısından iyi veremedi” diye konuştu.

  prof. dr. ilber ortaylı, balkan muharebesinde kimsenin türkiye’yi müttefik olarak istemediğini belirterek, “çünkü biz rusya’dan çekiniyoruz. rusların gözü hala boğazlarda ve ingiltere almanya’ya karşı insan deposu savaşçı bir toplum olarak türk ordusuna hiç iltifat etmedi. donanmamıza ısmarladığımız gemileri vermedikleri gibi parasına da yattı o churcill denen ahlaksız. türkiye’de bunu unuturlar churchill’de churchill diye. churchill üçkağıtçı bir kere. dürüst bir devlet adamı değil. ısmarladığımız gemilerin üzerine yatıyor onu anladık. peki, paraya niye yatıyorsun? bu fevkalade büyük bir ahlaksızlıktır. churchill büyük bir devlet adamıydı sahtekarlık büyüklüğe giriyorsa tamam. fevkalade kötü bir herif” ifadelerini kullandı.

  "cehalete tolerans gösterilmez"

  ortaylı, türklerin bir şey bilmeden her modayı takip ettiklerini bunun dışarıda da öyle olduğunu belirterek, “aptalın biri insan bir şeyi söylerken bir biyografi okur bakar. bunu o insanın yapmadığı gibi türkiye’de de yapmayanlar var. bu fikir hürriyeti, yorum hürriyeti başka bir şeydir cehalet ayrı bir şeydir. cehalete tolerans gösterilmez. derhal böylelerinin haddi bildirilmelidir. ileride gidin avrupa’da amerika’da eğitim görürken böyle salak laflar etmeye cüret edin bakim size nasıl davranırlar görürsünüz. sopa yemekten beter olursunuz. ve maalesef birçok türk çocuğunun böyle olduğunu gördüm” şeklinde konuştu.
 • 4 yasindaki cocugun eline mermi dolu bir silah verirsen ne olur? ya kendini yada etrafindakileri vurur. cumhuriyet de boyle bir rejimdir. egitimsiz insanlarin eline gecince sadece laftan ibaret olur hatta zarar verir.
 • cumhuriyet, monarşi ile anarşi arasında dengede duran en makul sistem olduğundan mütevellit, katılmadığım tespittir.
 • "donanmamıza ısmarladığımız gemileri vermedikleri gibi parasına da yattı o churcill denen ahlaksız. türkiye’de bunu unuturlar churchill’de churchill diye. churchill üçkağıtçı bir kere. dürüst bir devlet adamı değil. ısmarladığımız gemilerin üzerine yatıyor onu anladık. peki, paraya niye yatıyorsun? bu fevkalade büyük bir ahlaksızlıktır."

  diyor lakin sormak isterim, o gemiler için yapılan sözleşmede;

  "eğer ingiltere ve türkiye arasında bir savaş durumu olursa gemiler ve para iade edilmeyecektir." şeklinde bir madde var.

  hocam buna ne diyorsunuz ?
 • kesinlikle katıldığım önerme... vallahi...

  çünkü en demokratik yönetim şekli proletarya diktatörlüğüdür.

  http://www.turkiyedireniyor.org/…tatorlugu-uzerine/
 • sayın şengör de monarşinin daha iyi olduğuna yönelik bir röportaj vermişti. cumhuriyetin bizi getirdiği yeri görünce haksız sayılmazlar.
  bu adamlar aristokrat. aristo gibi düşünüyorlar yani. aristo da demokrasiye karşıydı çünkü yetkiyi aydınların ve bilgili insanların elinden alıp ayak takımına ve cahillere veriyordu.
  atatürk ömrü boyunca demokrasiyle mi yönetti yoksa demir yumrukla mı? isyanlar çıktığında bunların hakkıdır kendi devletleri deseydin veya halkın çoğunluğu şeriat istiyor diye şeriat ile yönetseydi daha demokratik olurdu ama halk o zaman fikrine başvurulacak kadar ermiş değildi. hâlâ değil bence.
 • çoğunlukçu demokrasikisvesi altında olduğu sürece ismi cumhuriyet ya da farklı bir şey de olsa kısmet katıldığım önermedir. aynı zamanda, toplumda ki bireylerin sosyo ekonomik ve kültürel değerlerinin mümkün mertebe birbirine yakın olması, aralarında çok büyük farklar bulunmaması gerekliliğine inanıyorum.