şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: cumhuriyet gazetesi)'nin sahibi olan cumhuriyet vakfı, mahkeme tarafından iptal edilen 2013 yılındaki eski yönetim kurulu üyeleriyle bugün saat 14:00’te toplandı. sona eren toplantı sonucunda (bkz: alev coşkun) yeniden cumhuriyet vakfı başkanlığı'na seçildi. gazetenin yeni genel yayın yönetmeni ise (bkz: aykut küçükkaya) oldu.

  vakfın yeni yönetim kurulu şöyle oldu:
  alev coşkun - başkan,
  ali sirmen - başkan vekili,
  ışık kansu - genel sekreter,
  irfan hüseyin yıldız - sayman,
  şükran soner,
  inan kıraç,
  şevket tokuş,
  mustafa balbay,
  ibrahim yıldız,
  prof. tayfun akgüner,
  turan karakaş.

  buna göre eski yönetim kurulunda yer alan (bkz: orhan erinç), akın atalay, (bkz: hikmet çetinkaya) ve önder çelik, yeni yönetimde yer almadı.

  toplantıda oluşan yeni yönetim kurulu daha sonra yeni yayın kurulu’nu belirledi. yayın kurulu da şu isimlerden oluştu: alev coşkun (başkan), ali sirmen (başkan yardımcısı), aykut küçükkaya, prof. dr. emre kongar, şükran soner, kemal ışık kansu, orhan bursalı, mine kırıkkanat, miyase ilknur.

  *******
  ne olmuştu?

  yargıtay 8. hukuk dairesi, cumhuriyet vakfı'na yeni yönetim kurulu üyeleri seçiminin yapıldığı 2 nisan 2013 tarihli yönetim kurulu toplantısının geçersiz olduğuna karar verdi. bunun üzerine cumhuriyet vakfı yönetim kurulu'nun, 2013’teki üyeleri ile bugün tekrar toplanması gündeme geldi.

  cumhuriyet vakfı'nın eski yönetim kurulu üyeleri alev coşkun ve şevket tokuş ile eski denetleme kurulu üyesi mustafa pamukoğlu'nun açtıkları, siyasete girdikten sonra gazetedeki yazılarına son verilen mustafa balbay'ın da davacıların yanında "müdahil" olduğu dava, istanbul 1. hukuk mahkemesi'nde görülmüştü.

  "cumhuriyet vakfı'na yeni yönetim kurulu üyeleri seçiminin yapıldığı 2 nisan 2013 tarihli yönetim kurulu toplantısının vakıflar genel müdürlüğü'nce geçersiz sayılması nedeniyle 7 ekim 2013 tarihli toplantının da geçersiz olduğu, izleyen toplantının vakıf tüzüğünde aranan çoğunlukla yapılmadığı ve vekâleten oy kullanılamayacağı" iddialarını yerinde gören istanbul 1. hukuk mahkemesi kararına karşı cumhuriyet vakfı, istinaf mahkemesi'ne başvurmuştu.

  istinaf mahkemesi, 28 şubat 2018'de yazdığı gerekçede 1. hukuk mahkemesi'nin kararını "usul ve yasaya uygun" bularak, yargıtay'da temyiz yolu açık olarak onadı.

  istinaf mahkemesi kararını yargıtay'a taşıyan cumhuriyet vakfı'nın dava sürecinde temyiz aşamasında da karar değişmedi. yargıtay 8. hukuk dairesi, kararı onadı.

  yargıtay'ın kesin olan kararı uyarınca, cumhuriyet gazetesinin yönetimini de tayin eden cumhuriyet vakfı yönetim kurulu seçimlerinin yenilenmesi gündeme geldi.

  *****
  ayrıca icra kurulu başkanı (bkz: akın atalay), yaklaşık 2 yıl önce getirildiği cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmenliği döneminin yaklaşık 17 ayını cezaevinde geçiren (bkz: murat sabuncu), gazete yöneticileri ve yazarlarıyla birlikte yargılanan yazar (bkz: aydın engin) ile yazı işleri müdürleri (bkz: bülent özdoğan) ve (bkz: faruk eren) gazeteyle yolları ayrıldı.

  hayrılı olsun...
 • şüphesiz ki akp'nin sevineceği değişiklik olmuştur. sözcü'ye, aydınlık'a çevirirler artık gazeteyi.

  bir elin parmaklarını geçmeyen muhalif gazete vardı. muhalefet bugün 1 tanesini daha kaybetmiş oldu.

  tanım: yalancı tanık alev coşkun'un vakıf başkanlığına getirildiği değişikliktir.
 • yeni yönetimle cumhuriyet gazetesi yeniden cumhuriyet gazetesi olma yoluna girmiştir.

  yeni yönetimin büyük bölümü, ilhan selçuklu dönemde gazetedeydi. son dönemde böcek gibi gazeteyi basan liberallerin hak iddia etme hakkı yok.

  bilmem kaç yıllık gazetenin son bir kaç yılındaki çizgiyi sahiplenip "şu gazete gibi olur artık okumayacağım" demek gülünç. ne zaman sizin gazeteniz oldu ki? dış kapının dış mandalı liberaller.
 • bir kaç gün önce mustafa balbay'ın yeniden cumhuriyet'e döneceği "dedikodusu" kulağıma çalınmıştı. demek varmış bi temeli.
 • gözünü kan bürümüş faşist pkk'lıları ve fetöcüleri üzen gelişme olmuştur.

  işgal ettiğiniz cumhuriyet kazanımı olan her kurumunu sizden geri almaya ve sizi yok etmeye daha ilk okul sıralarında and içtik biz.

  ilhan selçuklar, uğur mumcular, türkan saylanlar ölmez.
 • gazetenin yuvarlandığı liberal batıcı çukurdan tekrar kemalist ulusalcı köklerine dönmesi yolunda önemli bir adımdır. fetöcü ve kürtçüleri üzecektir. darısı y-chp'nin başına.
 • ben size gazeteyi kim aldı bi deyi vereyim kardeşlerim, siz sonra eski yönetime ne demek isterseniz sayın. zaten algısıyla oynana oynana maymun olmuş beyinlerle fikir üretiyor tüm ülke, çok da bişi değişmez ama bilin gene de.

  bu ülkenin en köklü gazetesini, bu uğurda aylarca hapis yatan insanların gazetesini kime verdiler biliyor musunuz? gazeteyi ele geçirmek için cumhurbaşkanlığına "ne olur devreye girin ve cumhuriyet gazetesini bize verin" diye mektup yazıp gönderen insanlara teslim ettiler.

  şimdi siz oynanmış algılarınızla bu insanlara terörist diyorsunuz ama yarın cumhuriyet gazetesi akp reklamı yaparken aklınızdan geçecek "lan ben acaba biraz salak mıyım" sesine kulak vermeyi unutmayın kardeşlerim.
 • kürtçülerin, fethullahçıların yalakası liberal fikir fahişelerine esir düşmüş gazetenin tekrar doğru çizgiye döneceğini işaret eden değişikliktir. umarım öyle olur.

  chp de esir düşmüş durumda, bir üstteki arkadaşımın dediği gibi, darısı onun da başına.
 • - gazetemiz cia ajanı, natocu pezevenklerin elinden kurtarılmış.
 • hayırlı olaydır. o aydın engin denen ergenekon destekçisini o gazetede görmek tahammül edilemez bir durumdu. kürtçü liboş bir çizgiye kaymakta olan cumhuriyet gazetesi’ni umarım eski günlerine döndürürler.